Аби не стати козликом…

“Пошта” з’ясовувала у фахівців, скільки води потрібно випивати щодня, аби почуватися здоровим і бадьорим, та якої якості вода тече з наших кранів

Організм дорослої людини на 65-75% складається з води. І що старша людина, то менше цієї рідини утримується в організмі. Зниження чи надмір води в людському організмі може призвести до неприємних ускладнень. А надто, у воді міститься більшість необхідних організму речовин: кальцій, магній, натрій тощо.

Пийте 1,5-2 л води щодня 

За словами головного дієтолога Львівщини Зоряни Завади, доросла людина, за умови, що в неї нормально працюють нирки та серце, за добу має випивати не менше як півтора-два літра води, і найкраще споживати її в чистому вигляді. Коли постачання води в організм зменшується, настає зневоднення – збільшується в’язкість крові, а здатність постачати кисень знижується. Людина починає втрачати у вазі, знижується працездатність, з’являється спрага. Окрім цього, зневоднення призводить до сухості шкіри, втрати її еластичності та виникнення зморщок.

ДО ТЕМИ

Вода з джерел

Є у Львові чимало джерел, проте більшість із них – декоративні. Вони розташовані у Стрийському, Снопківському парках, парках “Погулянка”, “Залізні води”, “Високий замок” та Брюховичах.

За результатами перевірки СЕС, найкраща джерельна вода у Брюховичах та Снопківському парку. Нестабільною щодо якості води є ситуація у парку Високий Замок, час від часу СЕС фіксує підвищений вміст свинцю.

Якщо вода не відповідає вимогам, СЕС встановлює попереджувальні таблички. На запитання, чому зараз їх ніде не помітно, Ліна Старинчук пояснила: “Воду на проби відбирають у весняно-літній період, коли люди виходять у парк на відпочинок і є ймовірність, що вони користуватимуться цією водою”. 

Проте і надлишок води може призвести до серйозних проблем. Як зазначила дієтолог, велика кількість води може спричинити набряк, підвищення тиску, збільшення навантаження на серцево-судинну систему.

Правильний питний режим

“Воду потрібно пити впродовж усього дня. Щоб підготувати свій кишково-шлунковий тракт до прийому їжі, варто зранку натще випити склянку води, – розповідає Зоряна Завада. – Найкраще для цього підійде вода кімнатної температури, адже вона легше всмоктується та покращує травлення, а ось крижана може притупити травлення і виділення травних соків”.

Упродовж дня, за словами лікаря, воду варто пити невеликими ковтками і лише через півгодини після їжі. Найкраще, якщо це буде вода придбана у магазині, але не газована. “Водопровідну воду пити не бажано, якщо ж іншої немає, то необхідно її відстояти, щоб позбутися хлору”, – каже вона.

Яка вода тече з львівських кранів?

Як запевнили “Пошту” в обласній санепідемстанції, з кранів у наших помешканнях тече лише вода гарантованої якості. Контроль за якістю водопровідної води щоденно здійснює відомча лабораторія підприємства. Щомісяця на контрольних точках якість води перевіряє СЕС. За рік роблять 700-800 проб води. За минулий рік відхилень у якості води за санітарними показниками у Львові не було.

ВАЖЛИВО

Медичні факти:  чому треба пити багато води

Якщо без їжі людина може прожити від 4 до 8 тижнів, то без води може обійтися не більше як 10 днів.

Вода є засобом очищення організму, її брак може призводити до інтоксикації, особливо багато слід пити під час вірусних захворювань. 

Людям, схильним до сечокам’яної хвороби, рекомендовано вживати 12 склянок води на день.

Вода – важливий чинник у регулюванні температури тіла. При браку води в організмі (зневодненні) температура тіла підвищується, що й призводить до теплового удару.

Підвищений кров’яний тиск – ознака того, що серце працює у прискореному режимі. Це може посилити серцеві недуги. Вживання достатньої кількості води запобігає цьому.

Беручи участь у процесі потовиділення, вода очищає шкіру, вона виглядає молодшою і здоровішою. Зневоднена шкіра втрачає тонус, з’являються зморшки.

Вода не містить калорій та пригнічує апетит, вона діє як ідеальний “наповнювач” для шлунка, знижуючи відчуття голоду. 

“Воду з-під крана в нашому місті пити можна. Звичайно, це не кринична і не джерельна вода, та й не варто забувати, що всі водозабори перебувають на відстані 100 км від Львова і вода проходить значний  шлях транспортування. Додають свого і мережі, труби, які іноді давно застаріли, – зазначає лікар відділення комунальної гігієни обласної СЕС Ліна Старинчук. – За вимогами санітарного законодавства, водопровідна вода підлягає знезараженню реагентами. Тому, відкручуючи кран, ми чуємо запах хлору. Він мусить бути”.

Жорсткість – єдиний мінус

Основна проблема львівської водопровідної води – не відповідність вимогам із жорсткості. “Це зумовлено природними умовами, оскільки всі свердловини і водозабори є підземними. Водяні шари чи пласти залягають між породами, які збагачені солями кальцію і магнію, що й зумовлює жорсткість, – каже лікар СЕС. – Це ми бачимо на побутових приладах і посуді. Якщо воду поставити відстоювати у посудині, білий осад означатиме, що вода жорстка”.

Однак, як запевнили “Пошту”, вода, що тече з наших кранів, несе шкоду лише пральним машинам та чайникам, але здоров’ю – не ворог. “Ми проаналізували дані, надані управлінням статистики та управлінням охорони здоров’я, та порівняли їх із показниками захворюваності на жовчно- та сечокам’яну хвороби. Погіршень чи росту захворюваності не було відмічено”, – додала вона.

Знизити жорсткість, на думку Ліни Старинчук, можна за допомогою фільтрів. Допоможуть у цьому найпростіші – так звані глечикові. Головне – правильно їх експлуатувати. 

“Перед використанням прочитайте інструкцію, де прописана межа зносу фільтра. Щоб його робота була ефективною, потрібно періодично змінювати картридж. Якщо цього не робити, фільтр стане додатковим джерелом забруднення – він почне забирати солі кальцію, магнію та інші речовини, які стануть основою для розвитку бактеріальної флори або вимивання накопичених речовин, які попередньо забирав фільтр”, – сказала санепідеміолог.

ДОВІДКА

Водопостачання Львова забезпечують 20 водозаборів. Усі розташовані більш як за 100 км від обласного центру. У кожному водозаборі по 9-12 артезіанських свердловин глибиною 30 – 200 м. 

Зосереджені водозабори у Жовківському, Яворівському, Стрийському, Золочівському та Пустомитівському районах. За хімічними показниками найкраща вода з водозабору Стрий. Але через те, що вода, яка надходить з різних водозаборів, змішується, більшість львів’ян отримують  змішану воду. 

Чи є кращою вода на розлив?

Як за бутильованою водою, так і водою з пунктів розливу у Львові контроль здійснює санепідемстанція. “Бутильована вода якісна, кожна партія має супроводжувальну документацію, – продовжує лікар СЕС. – Щодо пунктів розливу, то вони у місті є стаціонарні, у вигляді  МАФів, де через резервуари відпускається вода. А є й у вигляді автомата – людина опускає монети і набирає потрібну кількість води”.

За даними СЕС, така вода є м’якою, адже проходить додаткове фільтрування, у ній майже немає солей кальцію і магнію, а загальна мінералізація мінімальна.

Проте лікар СЕС застерегла – постійно воду з пунктів розливу використовувати не бажано. “Така вода не є мінералізована, а наближена до дистильованої, у неї забрані кальцій, магній, натрій, йод, фтор, тому якщо часто давати її дітям, ці елементи починають вимиватися з кісток, що може призвести до крихкості і навіть неправильного росту скелета дітей”, – каже Ліна Старинчук.

До води з пунктів розливу є певні вимоги: набрану воду потрібно зберігати не більше ніж 12 годин, у самих пунктах розливу – не більше ніж 24 години. Стільки ж часу вода має зберігатися і в автоцистернах. Щодо останніх, то контроль СЕС здійснює вибірково. “Автоцистерн, які пропонують воду, дуже багато, тому перевірити кожну немає змоги. Сказати про те, що вся вода у них джерельна, а не набрана з-під крана, також неможливо”, – констатувала лікар відділення гігієни СЕС. 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4587 / 1.64MB / SQL:{query_count}