Чи втримає Лукашенка прозахідний курс?

Білоруська опозиція зазнала повного фіаско на парламент­ських виборах, які відбулися у неділю. Жоден опозиційний кандидат не потрапив до нижньої палати парламенту - Палати представників Національного зібрання.

luka.jpgБілоруська опозиція зазнала повного фіаско на парламент­ських виборах, які відбулися у неділю. Жоден опозиційний кандидат не потрапив до нижньої палати парламенту - Палати представників Національного зібрання.

Як повідомляє агентство Інтерфакс, голова Центральної виборчої комісії (ЦВК) Білорусі Лідія Єрмошина пояснила ситуацію тим, що виборці не бажають різко змінювати життя, бо бояться втратити те, що мають. Наразі це лише попередні результати і відомо лише, хто зайняв перші 100 місць (зі 110). Остаточні результати виборів будуть відомі 3 жовтня.

Згідно з білоруським законодавством, вибори відбувалися за мажоритарною системою. Загалом балотувалось 263 кандидати, 70 з яких представники опозиції. Щоб якнайбільше громадян змогли віддати свій голос, білоруська ЦВК організувала процедуру дострокового голосування, яка розпочалась за п'ять днів до виборів. У ньому взяли участь майже 30 відсотків білорусів. Загалом у виборах узяли участь 75,3% виборців. Кандидати від опозиції отримали від 5 до 15 відсотків голосів.

Одразу ж після закриття виборчих дільниць на головній площі Мінська зібрались на мітинг прихильники опозиції. Її представники заявили про нелегітимність виборів та закликали міжнародні організації не визнавати їх. Як аргумент опозиція наводить той факт, що у 16 виборчих округах вибір був безальтернативний, а ще у 15-х кандидати були або не представлені, або відсторонені від участі в перегонах. На виборчих дільницях за виборами стежило лише менше одного відсотка представників від опозиції. Хоч активісти назвали вибори, які відбулися, фарсом та закликали провести нове голосування, великі опозиційні рухи країни, які входять у коаліцію Об'єднаних демократичних сил, вирішили не бойкотувати вибори.

Згодом опозиційний білоруський політик Аляксандр Козулін закликав учасників несанкціонованої акції на Жовт­невій площі у Мінську розійтися і не давати приводу для провокацій. За його словами, цілей, які ставила перед собою опозиція, досягнуто. Надалі опозиція готуватиметься до президентських виборів 2011 року.

Хоч мітинг не був санкціонований правоохоронними органами, а у МВС республіки розцінили дії опозиції як протизаконні, ніяких інцидентів не відбулося, влада акцію не розганяла і нікого не заарештовувала, як це традиційно було останнім часом. Втім, не виключено, що покарання знайде організаторів і учасників мітингу трохи згодом. Міністр внутрішніх справ Білорусі Владімір Наумов зазначив: дії опозиціонерів ретельно проаналізують, а потім матеріали, пов'язані з порушенням закону, буде передано до прокуратури.

Від результатів виборів великою мірою залежать перспективи майбутнього діалогу Білорусі із Заходом. Напередодні виборів президент Білорусі Аляксандр Лукашенка заявляв, що хотів би бачити у парламенті хоч кількох опозиціонерів. Це, на його думку, могло б покращити відносини із Заходом. Водночас він ви­словив сподівання, що це не вплине на відносини з Росією.

Аналітики пов'язують прагнення Мінська до поліпшення відносин із Заходом з надією на західні інвестиції. Діалог Білорусі із Заходом розпочався у серпні, коли на свободу вийшли останні білоруські політв'язні. Після цього Ва­шинг­тон частково скасував економічні санкції, а ЄС пообіцяв переглянути візові та фінансові обмеження, введені проти білоруських чиновників.

Раніше незалежний білоруський політолог Аляксандр Клясковський заявляв, що Захід конкурує із Росією за вплив на Білорусь та шукає ознаки демократичних кроків білоруської влади, щоб налагодити відносини з Мінськом. Багато залежало від результатів виборів. Якщо у парламент не пройде жоден представник опозиції, то західні країни не зможуть позитивно оцінити виборчу кампанію.

Нагадаємо, з 1996 року ЄС та США не визнавали результатів жодної виборчої кампанії у Білорусі. Цього разу влада Білорусі навіть допустила стежити за виборами міжнародних спостерігачів. Зокрема, за перебігом виборчої кампанії стежили 400 спостерігачів ОБСЄ.

Напередодні виборів нечисленні коментарі представників заходу були позитивні. Однак якими вони будуть після оголошення остаточних результатів - невідомо. Невідомо й який напрям своєї подальшої політики обере Білорусь. Лукашенка вже встиг заявити, що якщо Захід не визнає виборів, то Білорусь більше не вестиме будь-яких переговорів із західними державами.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4591 / 1.57MB / SQL:{query_count}