Хресту Твоєму поклоняємось…

Завтра – Хрестопоклонна неділя

Завтра – Хрестопоклонна неділя

Великий піст – час застанови і призадуми, час покаяння і навернення, час, коли ми намагаємося обмежити себе у їжі, розвагах, щоб наші почуття і наше серце були більш відкриті для духовного життя. Однак ми слабкі і, як свідчить досвід, саме середина посту дається найважче: приступають спокуси, протистояти яким з кожним днем стає складніше. 

Царське знамено

Саме в цей час Церква дає вірним підтримку в їх випробуванні – святий і животворний Хрест Господній. Про це розповідає і синаксар – духовна наука, що читається на утрені цієї неділі: “40-денним постом якось і ми розпинаємося, занапащені пристрастями стаємо огірчені і знеможені, то ставиться перед нами чесний і животворний хрест, щоб він нас відсвіжив, покріпив, пригадав нам страсті Господа нашого Ісуса Христа та нас потішив...”

Також хрест має нагадати, що відбуваємо цю нелегку мандрівку, щоб достойно зустріти світлий празник Христового Воскресіння. “Коли надходить цар, то найперше несуть перед ним його знамена й берло, а відтак він сам приходить, тішиться і радіє, а з ним радіють його піддані, так і Господь наш Ісус Христос, який бажає показати нам свою перемогу над смертю і славне явління у дні Воскресіння, посилає наперед своє берло, царське знамено – животворний хрест, що наповнює нас радістю і прохолодою та приготовляє нас, скільки це можливо, прийняти і самого Царя та славити світлого Переможця”, – йдеться у синаксарі.

А митрополит Андрей Шептицький у своєму посланні “Про почитання святого хреста” каже: “Не можна яскравіше й величавіше представити суті почитання хреста, як це представлено у Хрестопоклонну неділю. Наш обряд завжди лучить це почитання з почитанням Воскресіння: “Хресту Твоєму поклоняємось, Владико, і святеє Воскресіння Твоє славимо”. Це християнське поняття хреста. Поза ним християнин бачить славу воскресіння і радості вічного блаженства”.

Знак перемоги 

Хрест є символом нашого відкуплення і спасіння. Як перша людина через дерево спокусилася і втратила вічне життя і єдність з Творцем, так через хресне дерево людство було відкуплене від гріха, і смерть втратила свою владу. Хрест став деревом життя. Освячений найвищою жертвою він із знаряддя смерті і символу ганьби став знаком слави і перемоги. Тому іноді на хресті є напис “NIKA”, що з грецької означає “перемога”.

Хрест став найсильнішою зброєю проти лихих підступів і спокус, обороною і захистом. Тому і звершуємо хресне знамення, носимо натільні хрестики, маємо хрест у наших помешканнях і на місці праці. 

Канони Церкви не регламентують строго форму хреста, тому і маємо таке різноманіття. “Хрест всякої форми є справжній хрест”, –  сказав преподобний Теодор Студит, тому кожну із них маємо обов’язок вшановувати. Так є грецький хрест (рівнораменний), латинський (найбільш близький до історичного), хрест св. Петра (перевернутий латинський), тевтонський, мальтійський, кельтський, хрест Святої Трійці, єрусалимський, коптський, хрест Голгофи та інші. У той же час необхідно бути уважним, бо є символи, які схожі на зображення хреста, але не мають до християнства жодного стосунку, особливо при виборі ювелірних виробів та біжутерії. Краще зупинити свій вибір на знаному зображенні хреста, або порадитися зі священиком.

Хрести бувають одно- і двочастинними. Двочастинними називають ті, що складаються з двох частин – центральної, в якій можуть бути поміщені розп’яття, іконографічні сюжети, символічні зображення і написи, що прославляють перемогу Спасителя, й основної частини, яка в більшості випадків має форму чотирикінечного хреста і служить символом віросповідання, торжества Воскресіння.

ДО ТЕМИ

Святі отці про хрест

Св. Іван Золотоустий: 

“Хрест Святий – то сила Божа, це лікар хворих, це хліб голодних, це одіж для нагих”.

Св. Єфрем Сирина († 373): 

“Хрест – воскресення мертвих. Хрест – надія християн. Хрест – жезл кульгавих. Хрест – потіха бідних. Хрест – скинення гордих. Хрест – надія безнадійних. Хрест – кермо для плаваючих. Хрест – пристань для гонених бурею. Хрест – батько для сиріт. Хрест – потіха для терплячих. Хрест – охоронець для юнаків. Хрест – слава для мужчин. Хрест – вінець для старців. Хрест – невинність для дівиць... Хрест – хліб для голодних і джерело для спрагнених...”  

Символіка хреста

Християнство володіє особливою мовою символів. За майже дві тисячі років сформувалася й особлива мова символів хреста, які виражають той чи інший догматичний аспект християнства. Найбільш широко ці символи використовують у натільних хрестах.

Форма одночастинного хреста, як і форма основної частини двочастинного хреста може бути різною. Прямолінійна (з прямими кутами між поперечинами) максимально близька до історично достовірної форми хреста, на якому був розіп’ятий Ісус Христос. Поперечини, що розширюються, символізують промені Світла Життя. Коло (в центрі або хрест вписаний у коло) символізує сонце, а Церква називає Христа Сонцем Правди. Квадрат символізує чотири земні стихії, засвоєні Христом при втіленні, чотири Євангелія і чотирьох євангелістів. А лілія є символом відсутності турботи про земне. Трикутні кінці балок символізують Пресвяту Трійцю.

Обрамлення хреста рослинним орнаментом символізує Дерево Життя – Хреста Господнього, що розцвів. Окрім цього, в хресті, що розцвів, могли бути і зображення лілії та виноградної лози. 

Існує також особлива мова матеріалів, кольорів та елементів оформлення хрестів. Наприклад, дерево символізує Дерево Життя, срібло – чистоту і цнотливість, золото – істину, камінь – самого Христа і тверду віру в Нього. 

Кольори також несуть смислове навантаження. Білий – символ чистоти, непорочності і святості, червоний – символізує кров Христову, Його жертву, жовтий, як і золото, є символом істини та самого Христа – Сонця Правди, зелений – Воскресіння, нового життя, Пресвятої Трійці, блакитний – небесної чистоти, цнотливості і покаяння, синій – вічності і незбагненної Божественної таємниці, чорний – зречення від світу, скорботи про гріхи, а в поєднанні з білим – упокорення.

Однак слід пам’ятати, що хрест не є амулетом чи просто прикрасою, частиною інтер’єру. За нього мученицькою смертю померли тисячі християн. Він є знаком приналежності до Церкви Христової, нашої віри та готовності дотримуватися Христових заповідей кожного дня нашого життя. Тому маємо ставитися до нього з належною пошаною. І Хрестопоклонна неділя нам про це нагадує.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.8749 / 1.61MB / SQL:{query_count}