До списку Стокгольмського міжнародного інституту дослідження проблем миру (SIPRI) потрапили одразу 11 російських оборонних компаній. Найбільше в рейтингу американців, натомість українцями там і не пахне.
Майже всі експерти наголошують на очевидній тенденції – російські виробники зброї стабільно нарощують свої показники. Якщо за підсумками 2008 року до списку SIPRI потрапили сім оборонних підприємств з Росії, то в 2009-му їхня кількість у рейтингу виросла до дев’яти, а за підсумками 2010-го до 11. Передусім це пояснюється постійним збільшенням військового експорту Росії: з 6,7 мільярда доларів у 2008 році до 10 мільярдів у 2010-му.
При складанні рейтингу Стокгольмський інститут дослідження проблем миру використовує дані про продаж озброєнь і військової техніки компаніями як усередині країни, так і на світовому ринку. При цьому береться до уваги й інформація про зайнятість на оборонних підприємствах та їхні фінансові показники. Список ста найбільших виробників традиційно публікується з більш ніж річною затримкою, оскільки SIPRI потрібен значний час на обробку отриманої інформації та проведення підрахунків. Тож зараз оприлюднено дані за 2010 рік, відповідно, рейтинг-2011 вийде у світ лише в 2013 році. Незважаючи на таку затримку, рейтинг Стокгольмського міжнародного інституту дослідження проблем миру вважається найбільш авторитетним світовим дослідженням у галузі оборонних технологій.
ДО ТЕМИ Військовий бюджет Китаю у 2012 році виросте на 11,2%, порівняно з минулим роком і сягне 670 мільярдів юанів (106 мільярдів доларів США). Як відзначає “Defense News”, китайський оборонний бюджет уперше перевищить планку в сто мільярдів доларів. Водночас торік військові витрати країни становили 601 мільярд юанів. За словами члена ЦК Компартії КНР Лі Чжаосіна, ріст військових витрат пов’язаний винятково з необхідністю забезпечувати “захист суверенітету, національної безпеки та територіальної цілісності”. Нагадаємо, що днями аналітична компанія “IHS Global Insight” опублікувала доповідь, відповідно до якої військовий бюджет Китаю у період з 2011-го до 2015 рік подвоїться. За цим показником Китай перевершить решту країн Азійсько-Тихоокеанского регіону. За даними “Global Insight”, від початку 2000-х років Китай стабільно нарощує військові витрати в середньому на 12% щорічно. |
Отож, за підсумками 2010 року найвище – 20-те – місце серед російських компаній посів концерн “Алмаз-Антей”, що займається розробкою та виробництвом систем протиповітряної та протиракетної оборони. Це підприємство зуміло продати своєї продукції на 3,95 мільярда доларів, тобто на 690 мільйонів більше, ніж роком раніше.
Одразу за “Алмаз-Антеєм” експерти SIPRI помістили “Об’єднану авіабудівельну корпорацію”, що зуміла продати військової техніки на 3,44 мільярда доларів. 47-ме місце посів холдинг “Вертольоти Росії” (1,91 мільярда доларів), на 51-му опинилася “Об’єднана суднобудівна корпорація” (1,65 мільярда), 62-ге місце – “Об’єднана моторобудівельна корпорація” (1,25 мільярда), 69-те - корпорація “Тактичне ракетне озброєння” (1,01 мільярда). На 89-му місці – виробник танків і вагонів “Уралвагонзавод”, що реалізував військової продукції на 730 мільйонів доларів. До речі, у цього підприємства найнижча частка власне військових продажів серед усіх російських компаній, що потрапили до рейтингу SIPRI – лише 40 відсотків (у решти цей показник коливається на рівні 80-90 відсотків). Це пояснюється низьким попитом на важку броньовану техніку як з боку міністерства оборони Росії, так і з боку закордонних замовників, натомість збільшенням замовлень на залізничну техніку.
Також до списку SIPRI увійшли: моторобудівна компанія “Салют” із продажами на рівні 690 млн дол., авіабудівна корпорація “Сухой” (1,36 млрд), “Іркут” (1,33 млрд) і “Севмашпідприємство” (1,24 млрд).
Зазначимо, що, на думку експертів SIPRI, у наступному рейтингу російських підприємств ще побільшає. За підсумками 2011 року, обсяг російського військового експорту був рекордні 13,2 мільярда доларів. Поставки продукції військового призначення здійснювалися в 57 країн світу, зокрема, Індію, Алжир, Китай, Венесуелу, В’єтнам і Сирію. Тож російський наступ триває.