Російська навала

Опубліковано черговий рейтинг найбільших виробників продукції військового призначення 

Опубліковано черговий рейтинг найбільших виробників продукції військового призначення 

До списку Стокгольмського міжнародного інституту дослідження проблем миру (SIPRI) потрапили одразу 11 російських оборонних компаній. Найбільше в рейтингу американців, натомість українцями там і не пахне.

Майже всі експерти наголошують на очевидній тенденції – російські виробники зброї стабільно нарощують свої показники. Якщо за підсумками 2008 року до списку SIPRI  потрапили сім оборонних підприємств з Росії, то в 2009-му їхня кількість у рейтингу виросла до дев’яти, а за підсумками 2010-го до 11. Передусім це пояснюється постійним збільшенням військового експорту Росії: з 6,7 мільярда доларів у 2008 році до 10 мільярдів у 2010-му. 

При складанні рейтингу Стокгольмський інститут дослідження проблем миру використовує дані про продаж озброєнь і військової техніки компаніями як усередині країни, так і на світовому ринку. При цьому береться до уваги й інформація про зайнятість на оборонних підприємствах та їхні фінансові показники. Список ста найбільших виробників традиційно публікується з більш ніж річною затримкою, оскільки SIPRI потрібен значний час на обробку отриманої інформації та проведення підрахунків. Тож зараз оприлюднено дані за 2010 рік, відповідно, рейтинг-2011 вийде у світ лише в 2013 році. Незважаючи на таку затримку, рейтинг Стокгольмського міжнародного інституту дослідження проблем миру вважається найбільш авторитетним світовим дослідженням у галузі оборонних технологій.

ДО ТЕМИ

Військовий бюджет Китаю у 2012 році виросте на 11,2%, порівняно з минулим роком і сягне 670 мільярдів юанів (106 мільярдів доларів США). Як відзначає “Defense News”, китайський оборонний бюджет уперше перевищить планку в сто мільярдів доларів. Водночас торік військові витрати країни становили 601 мільярд юанів. За словами члена ЦК Компартії КНР Лі Чжаосіна, ріст військових витрат пов’язаний винятково з необхідністю забезпечувати “захист суверенітету, національної безпеки та територіальної цілісності”. Нагадаємо, що днями аналітична компанія “IHS Global Insight” опублікувала доповідь, відповідно до якої військовий бюджет Китаю у період з 2011-го до 2015 рік подвоїться. За цим показником Китай перевершить решту країн Азійсько-Тихоокеанского регіону. За даними “Global Insight”, від початку 2000-х років Китай стабільно нарощує військові витрати в середньому на 12% щорічно.  

Отож, за підсумками 2010 року найвище – 20-те – місце серед російських компаній посів концерн “Алмаз-Антей”, що займається розробкою та виробництвом систем протиповітряної та протиракетної оборони. Це підприємство зуміло продати своєї продукції на 3,95 мільярда доларів, тобто на 690 мільйонів більше, ніж роком раніше. 

Одразу за “Алмаз-Антеєм” експерти SIPRI помістили “Об’єднану авіабудівельну корпорацію”, що зуміла продати військової техніки на 3,44 мільярда доларів. 47-ме місце посів холдинг “Вертольоти Росії” (1,91 мільярда доларів), на 51-му опинилася “Об’єднана суднобудівна корпорація” (1,65 мільярда), 62-ге місце – “Об’єднана моторобудівельна корпорація” (1,25 мільярда), 69-те - корпорація “Тактичне ракетне озброєння” (1,01 мільярда). На 89-му місці – виробник танків і вагонів “Уралвагонзавод”, що реалізував військової продукції на 730 мільйонів доларів. До речі, у цього підприємства найнижча частка власне військових продажів серед усіх російських компаній, що потрапили до рейтингу SIPRI – лише 40 відсотків (у решти цей показник коливається на рівні 80-90 відсотків). Це пояснюється низьким попитом на важку броньовану техніку як з боку міністерства оборони Росії, так і з боку закордонних замовників, натомість збільшенням замовлень на залізничну техніку. 

Також до списку SIPRI увійшли: моторобудівна компанія “Салют” із продажами на рівні 690 млн дол., авіабудівна корпорація “Сухой” (1,36 млрд), “Іркут” (1,33 млрд) і “Севмашпідприємство” (1,24 млрд). 

Зазначимо, що, на думку експертів SIPRI, у наступному рейтингу російських підприємств ще побільшає. За підсумками 2011 року, обсяг російського військового експорту був рекордні 13,2 мільярда доларів. Поставки продукції військового призначення здійснювалися в 57 країн світу, зокрема, Індію, Алжир, Китай, Венесуелу, В’єтнам і Сирію. Тож російський наступ триває. 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4252 / 1.58MB / SQL:{query_count}