У середу італійським рятувальникам вдалося виявити тіла одразу восьми учасників трагічного січневого круїзу на борту лайнера “Costa Concordia”, який зазнав аварії біля узбережжя Тоскани. До того в списку зниклих безвісти внаслідок катастрофи значилися 15 осіб, тепер рятувальникам залишається знайти тіла ще семи загиблих.
Усі восьмеро були виявлені на четвертій палубі лайнера. Найстрашніша знахідка – тіло п’ятирічної дівчинки Даяни Арлотті з міста Ріміні, яка здійснювала круїз разом зі своїм батьком. Її мати через своїх представників вже заявила, що не в змозі взяти участь в упізнанні дочки.
Нагадаємо, що круїзний лайнер “Costa Concordia”, на борту якого перебували понад 4,2 тисячі осіб, сів на мілину біля берегів острова Джильйо в ніч проти 14 січня. Затонулий корабель досі ретельно обстежують аквалангісти служби цивільного захисту Італії, оскільки знайдено ще всіх загиблих. Водночас експерти прогнозують, що судно незабаром може ще більше зануритися у воду, оскільки скелі, на яких воно лежить, почали руйнуватися.
Донедавна всю провину за катастрофу покладали на капітана лайнера Франческо Скеттіно, якого відразу взяли під домашній арешт. Тепер у списку обвинувачуваних ще семеро, зокрема виконавчий віце-президент “Costa Crociere” (компанія, що володіє судном) Манфред Урспрунгер і голова кризового підрозділу компанії Роберто Ферраріні. З останнім, згідно з матеріалами слідства, капітан Скеттіно в процесі загибелі корабля кілька разів зв’язувався телефоном та отримував вказівки, як діяти. Відомо також, що Скеттіно чомусь не повідомив береговим службам про аварію і віддав наказ про евакуацію пасажирів із значним запізненням. Крім того, він та його перший помічник Чіро Амброзіо втекли із судна, що тонуло, мало не одними з перших. На допитах капітан пояснював, буцімто він не збирався залишати корабель і керував евакуацією, аж раптом його хтось штовхнув, і він “випадково” впав у готову до відплиття рятувальну шлюпку.
Покази капітана взагалі виглядають дуже дивними. Спочатку він стверджував, що судно наскочило на скелі, не позначені на карті, потім заявив, що взагалі не розуміє, що трапилося. “Навіть і не знаю, як це сталося. Я просто в той момент глибоко замислився”, – цитувала капітана італійська “La Repubblica”. Потім Скеттіно зізнався, що хотів помахати рукою своєму колезі Маріо Теренціо Паломбо, який перебував на скелястому березі острова Джильйо, тому й підвів корабель під самий берег.
А далі у справі з’явилася жінка. Слідчі з’ясували, що в момент аварії на капітанському містку, куди стороннім особам вхід суворо заборонений, перебувала 25-річна красуня з Молдови Домініка Чемортан, яка подорожувала без квитка і чомусь у капітанській каюті. Того дня дівчина святкувала день народження, і Скеттіно нібито вирішив здивувати її краєвидом острова Джильйо, повівши лайнер на небезпечне зближення із землею, де він у результаті й зіткнувся з рифом.
Тим часом оператор затонулого лайнера компанія “Costa Crociere” не лише втратила судно, але й буде змушена виплатити всім пасажирам, які перебували на його борту в момент катастрофи, одноразову компенсацію у розмірі 11 тисяч євро. Причому ці гроші виплатять усім, включаючи дітей будь-якого віку, навіть у тому випадку, якщо вони подорожували на судні безплатно. При цьому із суми компенсації не повинні віднімати страхові виплати, які учасники круїзу отримали або отримають у майбутньому. Крім того, “Costa Crociere” зобов’язується повернути своїм клієнтам усі цінності, які дістануть з пасажирських кают і суднових сейфів. Щоправда, коли це станеться – невідомо. Доки рятувальники не знайдуть усіх загиблих, про утилізацію корабля не може бути й мови. Експерти прогнозують, що “Costa Concordia” пролежить у морі ще принаймні рік.
P. S. Попередні судові слухання у справі катастрофи “Costa Concordia” розпочнуться третього березня. Італійська прокуратура вже оголосила, що вимагатиме для капітана корабля покарання у вигляді 2967 років тюремного ув’язнення!