Іранський вузол

Експерти не виключають початку нової широкомасштабної війни

Експерти не виключають початку нової широкомасштабної війни

Днями сталися одразу дві події, що підтверджують невтішні прогнози про появу у світі чергового бойовища. По-перше, іранці так і не пустили групу інспекторів Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) на військовий комплекс у Парчині. По-друге, Іран розпочав військові навчання під промовистою назвою “Sarollah” (“Божественна відплата”), під час яких війська відпрацьовують методи протиповітряної оборони й захисту ядерних об’єктів.

Військовий комплекс у Парчині, розташований за 30 кілометрів від Тегерана, називають одним з місць, де проводяться роботи зі створення ядерної зброї. Підбиваючи підсумки візиту інспекторів до Ірану, МАГАТЕ наголосило, що сторонам так і не вдалося досягти яких-небудь домовленостей. “Були докладені значні зусилля для розробки документа, спрямованого на прояснення низки питань, пов’язаних з ядерною програмою Ірану, – говориться у заяві, поширеній агентством. – Проте погодити цей документ, на жаль, так і не вдалося”. Наприкінці листопада 2011 року МАГАТЕ оприлюднило звіт, у якому говорилося, що Іран, імовірно, все-таки займається створенням ядерної зброї. Після публікації доповіді в Ізраїлі та США стали все частіше обговорювати можливість проведення проти Тегерана воєнної операції.

ДО ТЕМИ

Усе дужче розгорається шпигунський скандал між Іраном та Азербайджаном. Міністерство національної безпеки останнього оголосило про розкриття ще одного терористичного угруповання, що нібито діяло за завданням іранських спецслужб й планувало теракти проти іноземних громадян, повідомив телеканал AzTV. Нагадаємо, що наприкінці січня азербайджанські контррозвідники арештували двох чоловіків, яким висунуто обвинувачення у підготовці терактів на замовлення розвідки Ірану. А восени 2011 року схожі звинувачення на адресу Тегерана висували Сполучені Штати. За даними ФБР, іранські агенти планували найняти мексиканських мафіозі для вбивства посла Саудівської Аравії у Вашингтоні Аделя аль-Джубейра. 

Водночас американські військові експерти, опитані часописом “The New York Times”, вважають, що атака на Іран виявиться винятково не простим завданням. Зокрема, низка аналітиків, які тісно співпрацюють із Пентагоном, заявили, що для успіху операції буде потрібно задіяти не менш сотні літаків. Настільки значне число обумовлене кількома причинами. По-перше, ізраїльські F-15 і F-16 не зуміють подолати відстань до своїх цілей і назад без дозаправки, тому в повітря доведеться піднімати літаки-заправники. Для їхнього прикриття знадобляться додаткові винищувачі, яким, своєю чергою, також знадобиться дозаправка. По-друге, іранці просто не дозволять ізраїльським пілотам спокійно сипонути бомбами по своїх ядерних об’єктах. Протиповітряна оборона Ірану достатньо потужна і включає в себе доволі сучасні ракетні системи, радари й перехоплювачі. По-третє, численні іранські ядерні об’єкти розкидані по всій країні, а частина з них – сильно укріплена. Тому для їх ефективного знищення знадобляться не одна-дві бомби, а серія ударів кількох літаків. 

Більшість експертів вважає, що ізраїльтянам буде дуже складно провести воєнну операцію проти Ірану самостійно. Вони відзначають, що навіть американським військово-повітряним силам, що мають мережу баз поблизу іранських кордонів та набагато більший арсенал сил і засобів, було б непросто завдати істотної шкоди ядерним об’єктам на території Ірану. “Ізраїлька авіація годиться хіба для точкових ударів”, – вважає відставний генерал Девід Дептула, який раніше працював у розвідці ВПС США. А колишній директор ЦРУ Майкл Хейден узагалі прямо заявив, що повітряні удари, незалежно від того, завдаватимуть їх лише ізраїльтяни чи американці також, не здатні серйозно зашкодити іранській ядерній програмі. 

Тим не менше, підготовка до атаки на Іран, судячи з усього, вже ведеться. Так, минулими вихідними міністр закордонних справ Британії Вільям Хейг і голова Об’єднаного комітету начальників штабів Сполучених Штатів генерал Мартін Демпсі майже синхронно закликали Ізраїль “не починати нову війну”. На думку Хейга, удар по іранських ядерних об’єктах “не став би мудрим рішенням”, а генерал Демпсі назвав можливу атаку “непродуманою дією”. А на початку року міністр оборони Сполучених Штатів Леон Панетта заявляв, що, за його даними, Ізраїль може завдати удару вже наприкінці весни чи на початку літа поточного року.  


коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4058 / 1.58MB / SQL:{query_count}