Поляки і полковник

Вояки GROM могли воювати на боці покійного Муаммара Каддафі

Вояки GROM могли воювати на боці покійного Муаммара Каддафі

Польська контррозвідка проводила перевірку, чи воювали колишні солдати підрозділу військ спеціального призначення GROM (Grupa Reagowania Operacyjno Manewrowego) на боці поваленого лівійського диктатора Муаммара Каддафі. “Улітку 2011 року в нас з’явилися серйозні підозри, що в найближчому оточенні Каддафі можуть бути поляки. Своїх людей у Лівії, щоб це перевірити, у нас не було, тому ми звернулися по допомогу до відповідних служб країн НАТО, що перебували в цій країні”, – розповідав телеканалу TVP “Info” офіцер служби військової контррозвідки Польщі, який не побажав називати свого прізвища.. 

Зрештою, два колишні спецназівці з GROM підтвердили, що вони дійсно співпрацювали в Лівії. Йдеться про Анджея Брила, екс-чемпіона Польщі з тхеквондо та ще й кандидата соціологічних наук, та колишного командира одного з бойових підрозділів GROM Яцека Ковалика. В інтерв’ю каналу TVP “Info” Ковалик сказав, що мова йшла тільки про “навчання аналога польського Бюро охорони уряду”, причому відбувалося це задовго до початку “арабської весни”, у результаті якої Каддафі був відсторонений від влади й убитий. Ковалик запевняв, що проект був закритий ще на початку 2010 року, і в Лівії вони не затрималися.

ДО ТЕМИ

GROM (Grupa Reagowania Operacyjno Manewrowego) – польська спеціальна група, створена 13 липня 1990 року. Підготовлена для проведення спеціальних операцій та контртерористичних місій. Солдати GROM діляться на так званих операторів і сили підтримки. Останні включають аналітиків, фахівців у галузі електроніки, комп’ютерних технологій, вибухових речовин, а також техніків. Кожен із солдатів володіє двома спеціальностями, наприклад, радіо-телеграфіст, снайпер, сапер, хімік, медик, водій. Подробиці організації та чисельності підрозділів приховуються з причин таємності.

Найвідоміші операції: 

. - осінь 1994 року – операція “з підтримки демократії” на Гаїті (військовослужбовці GROM нагороджені американською Медаллю подяки – перший випадок нагородження іноземного підрозділу);

- кінець 1990-х – пошук обвинувачених у воєнних злочинах у колишній Югославії;

- 2001 – операція “Незламна воля” в Афганістані;

- з 2001-го – війна в Афганістані;

- з березня 2003-го – участь в операції “Свобода Іраку”, де підрозділ діяв у районі Басри на півдні Іраку.

. Джерело: wikipedia.org 

Однак за інформацією джерел авторитетного часопису “Gazeta Wyborcza”, бійці GROM у відставці (ймовірно, вісім бійців) протягом кількох місяців напередодні початку повстання у Лівії навчали вірних Каддафі спецназ та екіпажі гелікоптерів. Натомість цю інформацію спростовує керівник фонду GROM полковник Кшиштоф Пшепюрка. “Це все казки. Я не підписував жодних конт­рактів на навчання вояків лівійської армії”, – заявив він “Gazeta Wyborcza”. Журналісти останньої з’ясували, що польські спецназівці у відставці вирушили до Північної Африки не як представники польського фонду, а як співробітники приватної охоронної фірми. Саме вона, а не фонд GROM, підписувала договір із Каддафі. Що це за фірма? Цього польським журналістам так і не вдалося з’ясувати. Водночас полковник Пшепюрка не приховує, що він вербує солдатів для різноманітних приватних армій за прикладом відомого американського агентства “Blackwater” (зараз називається “Xe” – “Пошта”), яке займається охороною, навчанням і пропонує послуги із гарантування безпеки в будь-якому регіоні світу. За різними оцінками, лише в Афганістані в такого роду фірмах працює кілька десятків тисяч бійців приватних армій. 

Водночас “Gazeta Wy­borc­za” наголошує: якби чинні бійці GROM служили за кордоном без офіційного дозволу глави міністерства оборони, то, відповідно до польських законів, їм би загрожувало тюремне ув’язнення. Але колишні спецназівці, як і кожен польський громадянин, мають право працювати на будь-яку приватну фірму. “За колишніми солдатами спеціальних підрозділів, навченими за державні гроші, жодного контролю, згідно з чинним польським законодавством, контролю не ведеться”, пояснив кореспондетам “Gazeta Wyborcza” офіцер військової контррозвідки. 


коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4220 / 1.58MB / SQL:{query_count}