
На початку лютого одразу дев’ять європейських країн поскаржилися на те, що росіяни не справляються з газовим експортом. Зокрема, за даними представника Єврокомісії Марлен Хольцнер, Австрія заявила про 30-відсоткове скорочення поставок, Італія – про 20-відсоткове, Польща недоодержала вісім відсотків газу.
Спочатку менеджери “Газпрому” ці повідомлення гаряче заперечували, однак у суботу під час зустрічі з Владіміром Путіним заступник голови правління “Газпрому” Андрєй Круглов визнав, що концерн зменшив обсяг експорту в Європу на 10%. Щоправда, відразу ж знайшовся цап-відбувайло (точніше, коза – бо жіночого роду). Прес-служба російського концерну заявила, що станом на початок лютого відбір газу Києвом у перекладі на річні обсяги дорівнював 60 мільярдам кубометрів, тоді як контрактом передбачені лише 52 мільярди. Українські чиновники й представники “Нафтогазу” цю інформацію швиденько спростували. Більше того, як виявилося, росіяни й нам не додають газу – замість передбачених угодами 510 мільйонів кубометрів Україна одержує з Росії лише 460 мільйонів, повідомив міністр енергетики й вугільної промисловості України Юрій Бойко, інформує “Кореспондент.net”. Юрій Бойко також відзначив, що українська сторона через дії Росії вже змушена збільшити відбір газу зі своїх підземних сховищ і навіть “допомагає Європі”, не нарощуючи відбір палива з російської труби. Як зазначив глава Міненерго, країна “дає Туреччині 11 мільйонів кубометрів газу на добу”. В той же час Юрій Бойко наголосив, що Україна не продає Європі газ зі своїх сховищ. Український міністр енергетики пояснив, що країна просто випускає газ додатково, “щоб забезпечити відповідний тиск” і допомогти російським партнерам виконати передбачені європейськими контрактами зобов’язання, інформує ЛiгаБiзнесIнформ.
Тим часом самі росіяни ще й бідкаються, що втрачають газові гроші. За повідомленням російського інформаційного агентства
ДОВІДКА
На початку лютого в Європі різко підвищилися гуртові ціни на газ та електроенергію. Ціни на газ досягли максимального рівня за останні шість років. На Лондонській біржі він подорожчав на 28% – до 520 доларів США за тисячу кубометрів. Газ дорожчає на тлі аномальних морозів у Європі, а також скорочення поставок з боку російського “Газпрому”. Не відстають й гуртові ціни на електроенергію, які фактично подвоїлися – майже 140 євро за 1 мегават-годину.
Не в останню чергу це пов’язано з тим, що Франція встановила новий рекорд споживання електроенергії – внаслідок небувалих холодів було подолано психологічну позначку в 100 тисяч мВт. Наразі більше половини департаментів Франції переведені на особливий енергетичний режим.
|
“Новости”, наприкінці минулого тижня представники “Газпрому” заявили, що в січні середня ціна за експортований до Західної Європи газ знизилася із грудневих 440 доларів до рівня нижче 410 доларів за 1000 кубометрів. Водночас польський інтернет-ресурс Gazeta.pl стверджує, що росіяни брешуть, адже зараз польський нафтогазовий концерн PGNi платить за 1000 кубометрів більше 510 доларів, тобто приблизно на 25% більше від середньої ставки “Газпрому” в Західній Європі. Водночас минулого тижня Польща успішно побила історичний рекорд щодо обсягів споживання газу. В січні 2010 року поляки за одну добу використали 67,8 мільйона кубометрів, минулої п’ятниці, за інформацією прес-секретаря державної газової компанії “Gaz-System” Малгожати Полковські, було спалено 72,3 мільйона кубометрів. Тож говорити про збитки “Газпрому” аж ніяк не випадає.
Зараз ситуація нібито стабілізувалася. Принаймні самі росіяни стверджують, що змилостивилися над бідолашними європейцями, які не звикли до сибірських морозів, та збільшили поставки в Європу до 180 мільярдів кубометрів (у перерахунку на річні обсяги), тоді як торік Росія експортувала в країни Євросоюзу 150 мільярдів кубометрів газу. Росіяни ще й нагримали на жадібних європейців, які, за словами представника “Газпром експорту” Сєргєя Комлєва, безбожно завищують свої заявки на поставки російського газу. “Вони просять більше, ніж передбачено контрактами”, – пояснив він.