Десять джерел і три свердловини

Вода зі Східниці допомагає навіть людям, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС

Вода зі Східниці допомагає навіть людям, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС

Серед мальовничих гір на висоті 650 метрів над рівнем моря розкинулося селище Східниця, здавна відоме своїми цілющими джерелами. Першовідкривачем цих вод був Омелян Стоцький, який присвятив своє життя вивченню властивостей східницьких джерел та визнанню їхнього лікувального впливу. Тож не дивно, що всеукраїнський бальнеологічний курорт названо на його честь. Сюди з’їжджаються відпочивальники не тільки з усієї України, є багато гостей і з сусідніх держав – Польщі, Росії, Білорусі. Багато їх і взимку, адже лікарі твердять, що в морози лікувальна дія східницьких джерел посилюється.

Багата на джерела земля

“Лікувальна дія нашої мінеральної води значно перевершує вплив багатьох медикаментозних засобів і зберігається навіть при розведенні води у 200-250 разів. Також Східниця славиться тим, що тут на порівняно невеликій території зосереджені різні види лікувальних вод. Джерела діляться на чотири типи, три з яких використовуються у лікуванні”, – розповідає лікар-уролог одного з лікувально-оздоровчих центрів у смт Східниця Григорій Мацієвський. За його словами, на території курорту налічується 38 джерел та 17 свердловин. Для відвідувачів відкриті десять джерел та три свердловини. 

Найбільш доступними для відпочивальників є слабомінералізовані води з підвищеним вмістом органічних речовин типу нафтусі, які використовують для лікування захворювань нирок, печінки, жовчних шляхів. “Ця вода корисна тим, що вона діє як дистилят та виводить з організму людини шлаки, важкі метали, солі та пісок. Також її призначають хворим, у яких відбуваються запальні процеси нирок чи печінки, адже сама вода має протизапальну дію. Окрім цього, мінеральна вода сприяє регенерації клітин та має знеболювальну дію. Її також призначають при цукровому діабеті та запальних процесах підшлункової залози”, – каже лікар-уролог.

Допомога опроміненим

Другий тип джерел, який використовують у лікуванні, – слабомінералізовані води з великим вмістом двовалентного заліза. За словами Григорія Мацієвського, її вживають при хронічних захворюваннях шлунка з пониженою кислотністю, залізодефіцитній анемії, хронічних пієлонефритах та хронічних циститах.

“Вивчаючи властивості цієї води, помітили, що вона має здатність виводити з організму радіонукліди. А після вибуху на Чорнобильській АЕС така здатність є дуже цінною. В умовах зниженого атмосферного тиску підвищується стійкість організму до радіаційного опромінення, відбувається стимуляція кісткового мозку. Самі ж води, під номером 13 та 15, які містять двовалентне залізо разом із органічними кислотами та амінами, лікують залізодефіцитні анемії, в тому числі й радіогенного походження. Багато людей, які приїжджали до нас із зони екологічного лиха, вже відчули на собі цілющу дію цих джерел”, – ділиться Григорій Мацієвський. 

“Содова” вода

Третій тип лікувальних вод – унікальні середньо мінералізовані, гідрокарбонатні та хлоридно-гідрокарбонатні натрієві води типу боржомі. Ця свердловина, за словами лікаря, впливає на кислотно-лужну рівновагу і сприяє зменшенню кислотоутворювальної функції шлункових залоз. Її рекомендують для лікування захворювань шлунка, кишечника та дванадцятипалої кишки (хронічні панкреатити, коліти, гастрити з нормальною та підвищеною кислотністю, виразковій хворобі). 

“У Східниці є ще четвертий тип лікувальних вод – це  хлоридно-натрієві води з підвищеним вмістом брому, які можуть використовуватися як внутрішньо, так і зовнішньо при функціональних розладах нервової системи і захворюваннях шкіри. За своїми властивостями вони дуже схожі на моршинські води. Проте наразі Одеський науково-дослідний інститут курортології та фізіотерапії ще не повністю вивчив властивості цих джерел, тому їх наразі не використовують”, – говорить Григорій Мацієвський.

ДО ТЕМИ

У середньому путівка на 20 днів у пансіонати та лікувальні заклади Східниці обійдеться у 10 000 –

15 000 грн. У цю вартість входить проживання, триразове харчування та візит до лікаря, який огляне вас та призначить відповідні мінеральні води. Проте можна обрати і дешевший варіант, відпочиваючи у приватному секторі. Тут за добу з людини візьмуть від 50 грн. Натомість харчування та лікарські послуги доведеться оплачувати окремо. Нагадаємо, що вода в джерелах безкоштовна. 

Повний комплекс лікування

Щоб сповна відчути цілющу дію води, її потрібно пити не менше як 16-18 днів. За рекомендаціями лікаря, найоптимальніший термін лікування – 24 дні. Якщо були виражені запальні процеси, варто повторити курс лікування. 

“Щоб дія лікувальних джерел була повною, потрібно також дотримуватися дієти. Як лікар, відповідно до захворювання, призначаю відповідне харчування. При захворюваннях нирок, до прикладу, приписую лікувальну дієту №5, яка складається із варених та парених продуктів, якщо у людини цукровий діабет – потрібна дієта №9, де продукти містять мало вуглеводів”, – розповідає лікар-уролог.

Лікувальні води у Східниці розкинуті по різних куточках, тому відпочивальники кілька разів на день прогулюються до джерел. За словами співрозмовника, це теж входить у комплекс лікування, адже більшість родовищ розташовані в лісі, відповідно, люди дихають цілющим повітрям. А воно, своєю чергою, насичене легкими ефірними смолами, розріджене, з дещо пониженим вмістом кисню, що впливає на частоту і глибину дихання, стимулює кровотворні процеси.

Вода – теж ліки

“Ще однією особливістю східницьких вод є те, що вони діють не механічно, подразнюючи збудники хвороби, як моршинські чи миргородські, а органічно. Тобто, потрапляючи в кров людини, надходять, до прикладу, в печінку, де вирівнюють концентрацію жовчі та збільшують її кількість, тим самим позитивно впливаючи на організм людини”, – розповідає Григорій Мацієвський.

Лікар каже, що багато людей приїжджають для профілактики, щоб відпочити та відновити свої сили. Проте є протипоказання для вживання, тож перед лікуванням потрібно звернутися до місцевого медзакладу, де фахівці скажуть, чи варто захоплюватися мінеральними водами.

“Найчастіше протипоказання є при запущених гепатитах печінки, при серцево-судинних хворобах, особливо якщо є атеросклеричний характер самих судин, при запущених хворобах нирок та печінки. Хоча навіть у такому разі хворі приїздять лікуватися під пильним наглядом лікаря. Особливих противопоказів для вагітних немає, головне для них – вживати воду в малих кількостях, а також до нафтусі варто додати ще й залізисті води, які позитивно впливають на молодий організм”, – рекомендує лікар-уролог.

Зараз на території Східниці діє близько 70 пансіонатів, готелів, лікувально-оздоровчих центрів та приватних садиб. Кожен охочий може відпочити тут від надокучливого міста та набратися здоров’я, п’ючи цілющу воду. 

Львів–Східниця–Львів 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4525 / 1.61MB / SQL:{query_count}