У всі часи економіка будь-якої країни чи регіону напряму залежала від політичної стабільності, міждержавних суперечок та збройних конфліктів.

Аналітики з японського банку “Nomura” склали список геополітичних ризиків, які можуть у 2012 році розхитати світову економіку.
1. Розпад єврозони
Світові ринки починають усвідомлювати, що євро стоїть перед системною кризою. Європейська боргова криза вступає у найнебезпечнішу фазу. Єдина надія на те, що катастрофі зарадить Європейський центральний банк або Німеччина, що зможе примусити більш слабких членів ЄС затягнути паски.
2. Зниження рейтингу США
Сполученим Штатам загрожує зниження кредитного рейтингу з боку агентства Moody’s. Це станеться, якщо в Конгресі триватиме політичний розкол. До того ж простір для маневрів у фіскальній політиці буде обмежувати той факт, що для США 2012 рік стане роком виборів, які відбудуться 6 листопада.
3. Арабська весна вплине на ціну нафти
Непередбачуваний розвиток подій у Єгипті (де до влади можуть прийти ісламісти), Лівії (де не припиняються бойові дії) та Сирії (де тривають протести) може мати безпосередній вплив на обсяги пропозиції та ціни на нафту. Проте найбільшу загрозу становитиме подальша блокада Заходом Ірану та ймовірний початок збройного протистояння.
ДО ТЕМИ
Рейтингове агентство “Standard & Poor’s” знизило кредитні рейтинги дев’яти країн єврозони. Серед держав, які потрапили під зниження, опинилися Франція та Австрія, чиї рейтинги досі перебували на максимально можливому рівні “AAA”. Нові значення їхніх рейтингів встановлені на рівні “AA+” з негативним прогнозом, що означає можливість подальшого зниження. Рейтинги Італії та Іспанії були знижені на два пункти – з “А” до “ВВВ+” і з “AA-” до “А”. Прогноз щодо них також оголошений негативним.
Крім згаданих країн, під зниження потрапили Мальта, Словаччина, Словенія (на один пункт), а також Кіпр і Португалія (на два пункти). Показники Німеччини, Нідерландів, Фінляндії, Люксембургу, Бельгії, Естонії та Ірландії залишилися на попередньому рівні. При цьому, за винятком Словаччини й Німеччини, рейтинги всіх згаданих країн мають негативний прогноз. Пояснюючи зниження рейтингів, аналітики “Standard & Poor’s” відзначили, що уряди держав-членів єврозони вживають недостатніх заходів для подолання системної кризи.
|
4. “Тверда посадка” Китаю
Обвал китайської економіки до кінця 2014 року прогнозується із 30-відсотковою ймовірністю. Водночас є надія, що перші китайські особи зроблять усе для того, щоб зберегти ріст під час передачі влади п’ятому поколінню китайського керівництва в період з жовтня 2012-го до березня 2013 року.
5. Ситуація на Корейському півострові
Напруга, що зберігається між двома корейськими державами, може призвести до несподіваної акції з боку Пхеньяна під час вшанування 100-річчя від дня народження Кім Ір Сена 15 квітня. Важливі будуть і президентські вибори в Південній Кореї 19 грудня 2012 року.
6. Атака пакистанських терористів проти Індії
Різке погіршення відносин Ісламабада та Вашингтона може розв’язати руки пакистанським ісламістам, які здатні організувати хвилю терористичних атак та серйозно дестабілізувати ситуацію в Індії.
7. Новий уряд на Тайвані
Уже на початку року на острівну державу чекають президентські вибори. Відповідно до досліджень, нинішньому главі держави буде складно зберегти свою посаду на другий термін, водночас невідомо, хто в результаті стане переможцем.
8. Президентство Путіна
Інвестори з усього світу припускають, що можуть відбутися важливі політичні зміни, якщо Владімір Путін 4 березня, швидше за все, буде обраний президентом Росії.
9. Заворушення в Tаїланді
Незважаючи на однозначну перемогу Їнглак Чінават у липні минулого року, лише справа часу, коли напруга в таїландському суспільстві переросте в конфлікт прихильників партії прем’єра та олігархічної еліти.
10. Вибори в Малайзії
Бюджет, запропонований парламенту в жовтні минулого року, свідчить про те, що десь навесні 2012 року в країні можуть відбутися дострокові вибори, які здатні перерости в політичний хаос.
Підготувала
Марта Волошанська
(за матеріалами inosmi.ru)