Банки можуть отримати право стягувати штраф із позичальників за дострокове погашення кредиту. Такий законопроект зареєстрував у парламенті Юрій Полунєєв, народний депутат, інформує ТСН. Згідно із документом, розмір компенсації не може перевищувати 0,5% суми дострокового повернення, якщо він здійснюється менш, аніж за рік до планового терміну погашення кредиту, і 1% – якщо цей період перевищує один рік.
Йдеться майже про всі типи роздрібного кредитування: від іпотеки до дрібних кредитів на покупки, за винятком, карткових позик, інформує “Економічна правда”. Ростислав Слав’юк, професор, доктор економічних наук, завідувач кафедри банківської справи Львівського інституту банківської справи Університету банківської справи НБУ, вважає, що банки не зацікавлені, щоб достроково позичальники погашали кредити.
“Для банків, м’яко кажучи – це втрата ринків збуту. Людина взяла кредит і за три місяці сплатила його. Так, банк – втрачає свої прибутки. Такі нововведення в примусовому порядку робити не можна”, – зазначив “Пошті” Ростислав Слав’юк.
ДО ТЕМИ Як відомо, за різними оцінками рівень проблемної заборгованості українців перед комерційними банками становить від 35% до 40%. Найбільше заборгованості за кредитами у східних областях: Донецькій і Харківській та на півдні України. На заході ситуація інша, тут люди вважають, що краще їхати за кордон, щоб заробити гроші. |
“Більшість людей, які беруть кредит не розуміють, що їм потім потрібно сплачувати великі відсотки. У всьому світі є проста процедура кредитування – це укладення договору між банком і позичальником. Якщо виникають екстримальні умови, клієнт звертається в банк і просить переглянути договір і укласти додаткову угоду тощо. Але це повинно бути добровільно”, – каже професор.
На його думку такі адміністративні впливи є негативні, бо це може привести до того, що банки втратять прибуток. “Наприклад, людина достроково оплатила кредит. Банк мусить кудись розмістити ці кредитні ресурси. Фактично банкам створяться додаткові витрати. Так, банк зацікавлений дати більший кредит на довший термін. У такому випадку банк менше витрачає на обслуговування клієнта і має більший прибуток. Як тільки починається дотермінове погашення кредиту, для банку це втрата прибутку і збільшення витрат”, – каже співрозмовник.
На думку адвоката Олега Мицика, якщо цей закон приймуть, то він буде відверто лобіювати інтереси банків. “Людина, яка щомісяця сплачує банківський кредит, платить банкові відсотки. Чим довше людина платить кредит, тим краще для банків. Їм це максимально вигідно. Банки не хочуть, щоб людина одразу повернула позичені гроші, а роками сплачувала кредит. Тоді вона заплатить банкові з відсотками вдвічі більше, ніж позичила”, – зазначив “Пошті” Олег Мицик.