У Львові фактично кожна п’ята пара не може мати дітей. Загалом в Україні, за статистикою, майже мільйон (!) безплідних пар. Водночас нині є чимало репродуктивних методик, які дають надію подружжю пізнати радість батьківства.
“Жінкам, які дуже хочуть народити і щиро цього бажають, раджу наполегливо йти до заповітної мрії! Вкрай важливим є терпіння. Потрібен чіткий план обстежень, а за необхідності – лікування. Якщо все зроблено, а результату знову немає, можливо, варто спробувати штучне запліднення або ж просто чекати. Буває, що жінці треба психологічно дати час, і вона таки вагітніє!” – каже гостя “Пошти” Марія Малачинська, лікар акушер-гінеколог, кандидат медичних наук.
За 12 років стажу співрозмовниця допомогла народитися на світ багатьом дітям. Відсьогодні Марію Малачинську призначено в. о. директора Львівського обласного центру репродуктивного здоров’я населення.
– Здоров’я жінок, порівняно з минулими роками, на жаль, погіршилося. Воно не в найкращому стані, що, безперечно, впливає на репродуктивну функцію. Серед причин – екологічний та ендокринний фактори, не завжди раціональне та якісне харчування (особливо це стосується дівчат-підлітків). Є також проблема вроджених недуг.
Нині народити здорову та живу дитину стає все важче. Також складніше народити маля природними методами – жінки звертаються до допоміжних репродуктивних технологій, тобто штучного запліднення. Досить часто у пар, які вдалися до цієї методики, народжуються двійнята та трійнята.
З іншого боку, штучне запліднення, може дозволити собі не кожне подружжя, бо фінансова сторона питання надто висока. До слова: нині в обласному центрі репродуктивного здоров’я діє державна програма, згідно з якою жінки, які мають абсолютні покази (непрохідність маткових труб), можуть безкоштовно отримати раз у житті послугу допоміжних репродуктивних технологій.
Щодо чоловіків, то ще донедавна існував міф: безплідною може бути лише жінка і аж ніяк не чоловік. Безплідні є і чоловіки, але це з’ясовується, звісно, лише після детального обстеження жінки. Огляд свідчить, що вона здорова, але жінка не вагітніє. Результати обстеження – проблема в чоловікові. На жаль, в Україні тенденція, що згодом чоловіче безпліддя переважатиме жіноче.
– Передусім є чимало захворювань, з якими хлопчики народжуються, – водянка яєчок, перенесені інфекційні захворювання, як-от паротит у дитячому віці (він є одним із факторів безпліддя). Тобто обстежувати хлопчиків треба з раннього віку, якщо хочете згодом мати онуків! Також впливають на неплідність інфекційні недуги, які передаються статевим шляхом. Звісно, мають поганий вплив шкідливі звички – алкоголь, цигарки, наркотики. Негативом для репродуктивного здоров’я є й умови праці.
ВАЖЛИВО *** Про майбутнє продовження роду батьки мають думати з раннього віку дітей, тому варто ходити на профогляди до дитячого гінеколога чи уролога. Також не варто нехтувати профілактикою інфекційних захворювань. Недаремно в Україні потрібно передусім дівчат щепити від краснухи, а хлопців – від паротиту. *** Причини вад розвитку дитини: генетичні, за спадковістю, через стреси, алкоголь, переляк, інфекційний фактор. Зокрема, найбільш небезпечна недуга для вагітної – краснуха! Так, якщо у першому триместрі вагітності жінка захворіла на краснуху, медики рекомендують перервати вагітність. За медичними показами, є великий ризик, що дитина буде калікою, – може народитися глухою чи сліпою. *** Якщо вагітна жінка курить, то це впливає на центральну нервову систему дитини. Діє негативно на маля в утробі матері й пасивне куріння – коли зі сигаретою хтось поруч. *** Якщо вагітна вживає алкоголь, згодом це впливає на центри мозку, які відповідають за розумову активність та психічний стан дитини. Це може датися взнаки при народженні малюка або навіть у другому-п’ятому класі. |
– Так. Але це не причина, а радше фактор, який провокує проблеми. Стосується це і дальнобійників, і працівників офісів, які сидять за комп’ютером увесь день. Потрібно вставати, пройтися, тобто час від часу рухатися. Йде застій крові в органах малого тазу, що погано.
– Парі бажано пройти принаймні мінімум обстежень. Якщо лікар радить додаткове обстеження – прислухатися. Загалом рекомендую жінкам зробити оглядовий ультразвук – молочних залоз та органів малого тазу, здати мазки на цитологію та флору, а також провести огляд шийки матки під мікроскопом (кольпоскопія). Чоловікам варто звернутися до уролога.
– Упродовж останніх двох років серед пар починає запроваджуватися культура на такі обстеження. Мова про пари різного віку. Мене, як лікаря, це тішить. Щоправда, не всі досі знають, куди звертатися.
– Жінки передусім повинні звертатися у жіночі консультації за місцем прописки, чоловіки – до уролога у поліклініці. Також можна звернутися у центри репродуктивного здоров’я. Буває й таке, що молодь йде на згадане обстеження в приватні медичні заклади. Згодом з’ясовується, що варто пройти ще додатковий огляд, який коштує чимало. І через брак коштів пари ставлять крапку на дошлюбному медогляді щодо репродуктивного здоров’я.
– Є й такі випадки.
– Так, є багато допоміжних репродуктивних технологій, зокрема й у Львові, які можуть вирішити ці проблеми. Мова про штучне запліднення. Суттєва проблема хіба у фінансовому плані, бо це дорого. Передусім дорогі самі препарати – 13-16 тис. грн на один цикл і плюс стільки ж може коштувати процедура. Загалом вартість штучного запліднення обійдеться орієнтовно 30 тис. грн у приватних клініках. У державних медзакладах наразі цього ще не роблять. Є надія, що у найближчому майбутньому це буде запроваджено й більше родин зможуть відчути радість батьківства.
– Найпростіший – коли сперму чоловіка обробляють у спеціальних умовах і вводять жінці у порожнину матки в овуляторний період (інсимінація). Другий спосіб – запліднення в умовах пробірки. Згодом ембріон переносять у матку. До речі, друга технологія дає більше шансів на вагітність. Ще наголошу, що перед штучним заплідненням варто пройти розширене обстеження. Якщо лікар виявив якісь недуги, потрібно їх вилікувати… Зрештою, хтось вагітніє при штучному заплідненні з першої спроби, а комусь і 5-6 не допомагають.
– Так. На жаль, щороку таких пар стає більше. Відповідно, зростає число родин, які обирають допоміжні репродуктивні технології. Є також пари, які обирають сурогатне материнство, уклавши відповідний юридичний договір. До нього вдаються, коли жінка не має змоги виносити свою дитину. Яйцеклітину беруть у жінки, сперматозоїд – у її чоловіка, а виношує інша жінка. Буває й так, що жінка не має ні яєчників, ні матки (скажімо, було онкозахворювання, внаслідок чого втратила матку, або взагалі народилася без цього органу). У таких випадках купують донорські яйцеклітини, беруть сперматозоїд чоловіка, а дитину виношує сурогатна мама.
– Згідно з останніми наказами, жінці до 35-ти років, яка рік живе регулярним статевим життям (два-три рази в тиждень) і не вагітніє, лікарі можуть виставляти діагноз безпліддя. Якщо жінка має 35 років і більше, й півроку не вагітніє, – перший сигнал, що потрібно звертатися до медиків. Після 35-ти років у жінки фізіологічно знижується оваріальний резерв і в неї менше шансів, щоб завагітніти. Колись мова йшла про два роки – тепер про рік-півроку (залежно від віку).
– Хтось народжує рано, інші – спочатку здобувають освіту, роблять кар’єру, а потім планують поповнення в родині. За останні два-три роки маємо саме таку тенденцію, аналогічно, як у Європі. Нині чимало жінок народжують у 30 – 35 років. Хоча фізіологічно першу дитину найкраще народжувати у 20 – 25 років… Був у мене випадок, коли жінка народила після 40 років. Вона довго йшла до цієї вагітності – захоплено і щиро! І таки дала на світ нове життя. Вона вірила, що народить дитину, і це сталося.
– Передусім жінкам, які дуже хочуть народити і щиро цього бажають, раджу наполегливо йти до заповітної мрії! Важливим є терпіння. Найкраще мати одного лікаря, який буде знати все від “а” до “я” про пацієнтку, а вона довірятиме йому. Лікар має бути для жінки авторитетом, і вони спільно працюватимуть... Буває, що жінки консультуються в різних лікарів, а вагітності немає, вони стають розгублені, впадають у розпач і закидають це питання. Це неправильно!
Зі своєї практики хочу сказати, буває, що жінці треба психологічно дати час. Одна з останніх вагітностей цьому свідчення. Вірте в себе! Медики роблять свою справу, але ще є Бог, який нам допомагає.