Учора державне телебачення Корейської народно-демократичної республіки повідомило про смерть “великого керівника” Кім Чен Іра, який одноосібно керував країною з 1994 року. Згідно із повідомленням, він помер у суботу у віці 69 років від серцевого нападу, спричиненого “надмірними фізичними і розумовими навантаженнями”.
Наступником Кім Чен Іра прогнозовано став його третій син, 29-річний Кім Чен Ін (деякі мас-медіа пишуть Кім Чон Ун, що, взагалі-то, для нас не має жодного значення), якого він призначив своїм спадкоємцем у 2009 році, надавши офіційний титул “великого послідовника”. У кращих традиціях тоталітаризму покійного вождя поховають в мавзолеї, де всі вірні послідовники ідей чучхе (а це всі без винятку мешканці КНДР – інших просто знищують) зможуть молитися і на нього, і на його батька – засновника КНДР Кім Ір Сена.
Принагідно кілька слів про вчення чучхе. Це – офіційна ідеологія одного з останніх у світі повністю тоталітарних режимів, яку загалом можна характеризувати наступним чином: навколо – самі вороги, можемо опиратися лише на власні сили, тож громадяни повинні беззастережно вірити й гаряче любити своїх вождів, а для клятих незгідних одна кара – смерть.
Реакція на смерть “великого керівника” в світі була досить тривожною, адже, за деякими даними, Північна Корея має у своєму розпорядженні ядерну зброю. Про нерішучість покійника знали всі, а що чекати від молодого й завзятого “великого послідовника” – невідомо.
ДО ТЕМИ У неділю на 76-м році життя помер інший, значно відоміший політичний діяч, який мав величезний вплив на світову історію. Відійшов у кращий світ останній президент єдиної Чехословаччини (1989-1992) і перший президент Чехії (1993-2003) Вацлав Гавел. Причиною смерті стали ускладнення після тривалої хвороби, йдеться в офіційному повідомленні. Вацлав Гавел народився в 1936 році в Празі. В 1955 році почав свій шлях у літературі як драматург. Визнання до нього прийшло в середині 1960-х, у цей же час комуністична влада Чехословаччини вперше забороняє деякі з його творів. У 1970-х Вацлав Гавел відкрито виступив з дисидентських позицій та став одним з авторів знаменитої “Хартії 77” – програмного документа опозиції комуністичному режиму. Восени 1989-го він очолив “Громадянський форум” – організацію, що координувала “оксамитову революцію” в Чехословаччині. 29 грудня того ж року Вацлав Гавел був обраний президентом країни. В 1993-му став першим президентом Чехії, пробувши на цій посаді 10 років. |
Найбільше нервували в сусідній Південній Кореї. Президент країни одразу скликав термінову нараду Ради з національної безпеки, де обговорювалися заходи реагування на випадок надзвичайної ситуації. Нагадаємо, що обидві країні досі формально перебувають у стані війни після конфлікту 1950-1953 років, причому Пхеньян не втомлюється повторювати, що його мета – “возз’єднання батьківщини на основі ідеалів самостійності, миру і дружби”. Власне північних “миру і дружби” на півдні півострова бояться найбільше.
Неспокійно на серці й в Барака Обами, адже у Південній Кореї дислокуються приблизно 28 тисяч американських військовослужбовців, а США мають договір про захист Сеулу в разі навали з півночі. Тривожно і в Токіо, адже відомо, що північнокорейські балістичні ракети здатні без проблем поцілити будь-який об’єкт на Японських островах. Прем’єр-міністр країни Есіхіко Нода дав вказівку уряду посилити збір інформації про ситуацію на півночі Корейського півострова та вжити всіх заходів на випадок непередбаченої ситуації у зв’язку зі смертю лідера КНДР.
Із усіх сусідів Пхеньяна повний спокій зберігають лише росіяни. Не таємниця, що вони давно приховано підтримують північнокорейський режим, зокрема, харчами та пальним. Показово, що чи не єдиний свій закордонний візит покійний Кім Чен Ір здійснив саме до Росії.
P. S. Через кілька годин після оголошення про смерть Кім Ір Сена північні корейці здійснили ракетне випробування, запустивши ракету невстановленої потужності в бік моря. Напруга в регіоні ще більше зросла.