У Львові у 2012 році відкриють магазини органічних продуктів. Перший з них запрацює вже до кінця зими. Як зазначає Любомир Пасічник, голова Асоціації виробників екологічно чистої продукції, там продаватимуть дві групи продуктів – екологічно чисті, якість яких гарантована певними експертизами, та органічні, які мають відповідний сертифікат.
“Акцент будемо робити на продаж продуктів харчування. У Львові вже були спроби відкрити такі магазини, але здебільшого там продавали промислову групу товарів”, – каже Любомир Пасічник. Він зазначає, що у магазині продаватимуть лише сертифіковані продукти, щоб забезпечити якість.
ДОВІДКА Як відрізнити органічну продукцію від іншої? На органічній продукції є спеціальне маркування. Зокрема, спеціальний логотип ЄС. Інший логотип – зелений прапорець зі зображенням листочка, складеного зі зірок. Окрім того, на продукції обов’язково має бути зазначено орган, який проводив сертифікацію її виробника, номер сертифіката за яким споживач може знайти, чи дійсно цю продукцію виробив конкретний виробник, чи справді вона сертифікована.
|
“Щодо постачальників, то плануємо максимально залучити Львівщину і західний регіон, але буде продукція й з інших областей, бо неможливо забезпечити асортимент на базі виробників нашого краю”, – додає він.
У Західній Україні вартість органічної продукції в середньому на 20-30% більша від звичайної, тоді як у середньому в Україні – удвічі дорожча. “Сьогодні в Україні попит на органічну продукцію перевищує пропозицію”, – пояснює вартість продукції Богдан Солопчук, інспектор сертифікаційного органу ТОВ “Органік стандарт” у західному регіоні України.
“Щодо цінової політики, то все залежатиме від конкретного товару, в деяких випадках ціна може бути підвищена на 20%, в інших – на 100%”, – каже Любомир Пасічник.
За словами Богдана Солопчука, сертифікація – це одна з ланок, яка є між виробником і споживачем. “Сертифікація потрібна, особливо якщо виробник і споживач перебувають на великих відстанях. Це міст довіри між виробником і споживачем. Останній має бути впевнений, що продукт є органічним”, – каже Богдан Солопчук.
ДО ТЕМИ Продаж через інтернет За словами Любомира Пасічника, з наступного року продаватимуть екологічно чисті та органічні продукти через інтернет. “Плануємо запровадити продаж через інтернет, адже йде мова про специфічний продукт, який має дуже малі терміни зберігання. Зараз ще розробляємо систему логістики, збільшуємо приміщення для зберігання тощо”, – каже Любомир Пасічник. |
Так, сертифікат є єдиним способом довести споживачеві, що продукт – органічний. “Недобросовісні виробники намагаються слово “органіка” написати на етикетці і цим вводять в оману споживачів. Насправді є чіткий набір символів, який може гарантувати, що продукт органічний. Це логотип, код сертифікаційного органу і країна походження. Ці три компоненти є свідченням того, що продукт – органічний”, – каже інспектор сертифікаційного органу.
Він переконаний, що сертифікат необхідний і виробникові. “Для виробника це підтвердження, що він за допомогою органічної технології дійсно вирощує органічну продукцію. Лише сертифікат дозволяє виробникові юридично вийти на ринок органічної продукції”, – каже він.
Богдан Солопчук рекомендує споживачам вимагати сертифікат у магазині, супермаркеті, на ярмарку – всюди, де продають органічну продукцію.
В Україні немає законодавства, яке б регулювало питання органічного сільського господарства, а органічну продукцію вирощують та виробляють фермери, які мають бажання займатися таким виробництвом. Працюють, як правило, за стандартами Європейського Союзу, каже Ярослав Кардаш, президент Асоціації фермерів і приватних землевласників Львівщини.
“Немає закону, який би чітко регламентував, що таке органічна продукція, що таке екологічно чиста продукція. Виробництво органічної продукції за відсутності державної підтримки є збитковим. А ще дуже часто важко знайти покупця, який би здійснював роздрібну торгівлю цієї продукції”, – каже він. Нині в Україні не всі знають про органічну продукцію. “Часто доводилось зустрічатись із керівниками торгових відділів супермаркетів, які не орієнтуються, що таке органічна чи екологічно чиста продукція. Представники навіть профільного міністерства дуже часто також не знають про неї”, – зазначив Ярослав Кардаш.