Як отримувати пенсію за довіреністю?

“Стан здоров’я матері, якій наступного року виповниться 87, щоразу погіршується – турбує серце і болять ноги. Жінка майже не пересувається, тому вже тривалий час не виходить на вулицю. Скажіть, будь ласка, чи може хтось із членів сім’ї, у даному випадку донька, отримувати пенсію матері. Що для цього потрібно?”
Наталія Щіпка, м. Львів
Галина Друзь, секретар громадської приймальні Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області:
– Відповідно до частини другої статті 47 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, пенсія може виплачуватися за довіреністю, порядок оформлення і термін дії якої визначаються законом. Довіреність на одержання пенсії має бути посвідчена нотаріально. Виплата пенсії за довіреністю здійснюється за заявою пенсіонера упродовж усього періоду дії довіреності за умови поновлення заяви про виплату пенсії за довіреністю через кожний рік. Позначка про отримання пенсії за довіреністю відображається у відомостях на виплату пенсії літерою “Д” (що означає довіреність – “Пошта”) у графі “Підпис одержувача”. У разі відсутності такої заяви виплата пенсії за довіреностю буде припинена.
Що треба, щоб оформити допомогу при народженні дитини?
“Нещодавно в нашій сім’ї було велике свято – народилася донечка. Коли дружина повернулася із пологового будинку, ми вирішили зібрати документи для того, щоб отримати одноразову виплату на дитину, яку надає держава. Підкажіть, будь ласка, які документи потрібно зібрати та подати для того, щоб отримати таку допомогу?”
Сергій Мирянський, м. Стрий
Оксана Яковець, заступник начальника Головного управління праці та соціального захисту населення Львівської ОДА:
– Допомога при народженні дитини надається одному з батьків або опікуну, який постійно проживає разом з дитиною. Для того, щоб її отримати, необхідно звернутися до відділу соціального захисту населення за місцем проживання (реєстрації). Допомогу можуть призначити і за фактичним місцем проживання. Для цього потрібно надати довідку про неотримання цієї допомоги за місцем реєстрації. Звертатися потрібно не пізніше 12 календарних місяців після народження дитини, в іншому випадку допомогу не призначать.
Для отримання одноразової допомоги на дитину потрібні такі документи:
- паспорт або інший документ, який підтверджує особу;
- заява, яку складають згідно з формою, затвердженою наказом Мінпраці і соцполітики від 08.06.06 за №215. Заяву заповнюють безпосередньо у відділі соціального захисту населення;
- копія свідоцтва про народження дитини;
- витяг з Державного реєстру актів громадянського стану про народження дитини (або подається довідка для призначення допомоги при народженні, яка надається виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) ради);
- копія рішення про усиновлення або опіку (подають лише прийомні батьки або опікуни);
- довідка про склад сім’ї та копія свідоцтва про народження кожної дитини, яку враховують при визначенні розміру допомоги. Ці документи подають особи, які звертаються за призначенням допомоги при народженні другої і наступної дитини.
Також з 1 грудня підвищилася сума одноразової допомоги при народженні дитини (оскільки збільшився прожитковий мінімум).
Отож, держава виплачуватиме:
– на першу дитину – 26 100 грн (8700 грн спочатку і по 725 грн упродовж 24 місяців);
– на другу – 51 180 грн;
– на третю і кожну наступну – 104 400 грн.
Реєстрація для виплат за попередній місяць завершується до
20-го числа. Якщо реєстрація була після 20-го, гроші отримують уже через місяць. Тобто, якщо дитину зареєстрували до 20 листопада, гроші будуть вже у грудні, якщо після 20-го – чекати потрібно аж до січня.
Як відновити втрачене свідоцтво про шлюб?
“Я проживаю на Львівщині не так давно, лише три місяці тому переїхала сюди з Херсона, оскільки чоловікові батьки вже похилого віку і потребують догляду, та й чоловікові тут запропонували хорошу роботу. Але сталося так, що під час переїзду десь загубилося наше свідоцтво про одруження, а мій диплом виданий на дівоче прізвище, тож тепер маю проблеми з працевлаштуванням. Порадьте, як можна отримати дублікат необхідного документа рацсу, скільки часу на це потрібно та чи є необхідність їхати туди, де було зроблено відповідний актовий запис?”
Галина Нестеренко, Львів
Ірина Олива, заступник начальника головного управління юстиції у Львівській області, начальник відділу державної реєстрації актів цивільного стану області:
– Повторно документ видають за потреби у разі його втрати чи пошкодження. Це можна зробити як за місцем здійснення актового запису, так і за місцем проживання. Звернувшись особисто за місцем здійснення актового запису (де була виконана реєстрація шлюбу та було видано оригінальний документ) із відповідною заявою та паспортами подружжя, дублікат можна отримати в день звернення. Це може зробити й інша особа за нотаріально завіреним дорученням.
Якщо ж такої змоги нема, то слід звернутися до найближчого відділу рацсу і через нього подати заяву, вказавши свої дані та той відділ рацсу, куди слід надіслати запит. У цьому випадку доведеться почекати деякий час, доки надійде затребуваний дублікат.
Чи можна від’єднати міжміський зв’язок?

“У нас із дружиною двоє дітей-підлітків. Незважаючи на постійні заборони, вони телефонують з домашнього телефона до своїх друзів на мобільні. Відповідно, приходять величезні рахунки. Ми неодноразово просили їх не робити цього і пояснювали, що простіше телефонувати з мобільного на мобільний. Проте це не допомагає. Чи можна на якийсь час відключити міжміський зв’язок на стаціонарному телефоні і як це зробити?”
Андрій Миколайський, м. Львів
Оксана Слабоус, начальник відділу організації та обслуговування споживачів “Укртелекому”:
– Відключити міжміський зв’язок може будь-який абонент. Причому на який завгодно період: на місяць, півроку чи рік. Для цього потрібно звернутися у будь-яке відділення “Укртелекому” з документом, що підтверджує особу абонента (паспорт), на якого записаний телефон. Після цього слід написати заяву на обмеження виходу на міжміські розмови. Відключення чи підключення міжміського зв’язку є платною послугою і обійдеться у 12 гривень (із ПДВ). Плата буде включена до квитанції, що приходить кожного місця, тобто відразу оплачувати не потрібно. Єдиний нюанс – заяву має писати абонент, на якого оформлений телефон, ніхто інший цього зробити не має права.