Зранку 13 грудня, коли українці вітали знайомих Андріїв, на затишній площі Сен-Ламбер у центрі Льєжа – міста на сході Бельгії з населенням 200 тисяч людей – лилася кров і лунали крики про допомогу. Жертвами навіженого маніяка стали понад сто відвідувачів різдвяного ярмарку.
На дах хлібної крамниці непомітно видерся 33-літній Нордін Амрані, який пожбурив у юрбу чотири гранати, а потім відкрив стрілянину з автомата Калашнікова. Врешті, поранений осколком четвертої гранати, Амрані вистрілив собі в голову. Крім нього, жертвами бійні стали четверо людей – двоє підлітків, 75-літня жінка та немовля, яке померло в лікарні від отриманих поранень. Поранено 123 людини, багато з них перебуває у важкому стані. В адміністрації Льєжа повідомили, що жертв могло бути значно більше, але мер переніс відкриття різдвяного ярмарку через негоду, тому багато городян вирішили приїхати в центр пізніше.
За даними прокуратури, Нордін Амрані, зварювальник за професією, просто шаленів від зброї. Він умів збирати, розбирати й ремонтувати будь-які види стрілецької зброї, і це підозріле хобі вже привертало увагу поліції. За чоловіком тягнеться шлейф із 20 кримінальних епізодів за його участю. У 2007 році в його квартирі виявили 10 одиниць вогнепальної зброї (зокрема, автомат Калашнікова й американський гранатомет LAW), у 2008-му його засудили до п’яти років в’язниці, але в жовтні 2010 року Амрані достроково вийшов на свободу. Цікаво, що в день масового вбивства він повинен був з’явитися для перевірки в поліцію, але там його так і не дочекалися.
Про мотиви вчинку навіженого зварювальника достовірних даних немає. Версію про ісламський слід (Амрані був уродженцем Марокко) бельгійська поліція енергійно спростовує. Як повідомив офіційний представник МВС Бельгії Петер Мертенс, інцидент у Льєжі кваліфікується як кримінальний випадок, а не терористичний акт. Дехто звернув увагу на те, що на площі Сен-Ламбер розташований міський суд. Ймовірна версія: можливо, влаштувавши паніку, рецидивіст хотів допомогти втекти з-під варти якомусь своєму поплічнику? Нарешті, висувається версія про те, що злочинець був просто психічно хворим. Але в поліції заявляють, що раніше в поле зору психіатрів Амрані не потрапляв. Зрештою, його неодноразово арештовували, що передбачає обов’язковий медичний огляд, тож будь-які психічні відхилення не залишилися б непоміченими. Втім, не виключено, що під час бойні Амрані був під впливом наркотиків або алкоголю, але чи так це – покаже тільки розтин.
Про неадекватність Нордіна Амрані свідчить і те, що поліція виявила в його квартирі тіло 45-річної жінки, ймовірно, убитої безпосередньо перед атакою. Як пише бельгійська газета “Meuse”, тіло “було буквально порубано на шматки”. За даними поліції, убита жінка була сусідкою вбивці і жила з прибирання квартир. У вівторок вранці вона закінчила прибирати одну з квартир і вийшла в коридор, де зустрілася з Амрані, якому під приводом нової роботи вдалося заманити її у своє житло. Поліція вважає, що жінку перед смертю могли зґвалтувати.
Події в Льєжі дуже нагадують інше масове вбивство, скоєне в липні норвежцем Андерсом Брейвіком, який спочатку підірвав бомбу в центрі Осло, а потім влаштував стрілянину в молодіжному таборі на острові Утойя. У цих двох випадків дійсно є багато спільного. По-перше, і Бельгія, і Норвегія мають репутацію спокійних і безпечних країн, для яких подібні інциденти є чимось неймовірним. По-друге, теракт у Норвегії досі не має якогось раціонального пояснення. Якими б не були справжні причини подій на площі Сен-Ламбер, Бельгія сприйняла те, що трапилося, як національну трагедію. Місце стрілянини особисто відвідали бельгійський король Альбер II і королева Паола. Голова Європейської ради Герман ван Ромпей заявив, що “дуже вражений цими жорстокими вбивствами”, з різким засудженням виступив й голова Європарламенту Єжи Бузек.
P. S. Напередодні бойні на площі Сен-Ламбер Нордін Амрані переказав велику суму грошей своїй дружині, супроводивши його запискою: “Я кохаю тебе, любов моя! Удачі!”.