Пологи без нестерпного болю

Дмитро Мітюрев, лікар-анестезіолог Львівського обласного перинатального центру, про епідуральну анестезію

Дмитро Мітюрев, лікар-анестезіолог Львівського обласного перинатального центру, про епідуральну анестезію

Народження дитини – один із найважливіших моментів у житті кожної жінки. Тож, готуючись до пологів, мама, зазвичай, намагається зібрати якомога більше інформації: вибирає лікарню, знайомиться з лікарем тощо. Найбільше ж вона боїться болю: чи то з власного досвіду попередніх пологів, чи то з розповідей товаришок. 

Справді, біль під час народження дитини вважається одним із найінтенсивніших. Мама ж, якій за медичними показами рекомендують кесарів розтин, хвилюється, чи все буде гаразд із дитиною, доки вона перебуватиме під анестезією. Натомість, є  альтернативний традиційному спосіб знечулення – мова про  епідуральну анестезію, про яку знаємо із закордонних фільмів. Про це спілкуємося із Дмитром Мітюревим, лікарем-анестезіологом Львівського обласного перинатального центру.

Краще і для мами, і для дитини

– Скажіть, будь ласка, що таке епідуральна анестезія?

– Нервові закінчення спинного мозку розміщені навколо нього у так званому епідуральному просторі. При епідуральній анестезії саме в цей простір і вводиться речовина, яка блокує чутливість нервових імпульсів. При такому виді знечулення людина залишається при пам’яті. 

– Тобто, всупереч поширеному уявленню, ця процедура не зачіпає сам спинний мозок?

– Так, при фаховому проведенні тверда оболонка спинного мозку залишається неушкодженою. 

– У яких випадках медики застосовують цей спосіб?

– Сьогодні в Україні застосовують загальний наркоз та регіональні – спинальну чи епідуральну – методики знечулення. Кожна з них має свої покази та протипокази,  переваги та ризики. Так, епідуральну анестезію застосовують під час кесаревого розтину, пологів (тоді вона називається епідуральною аналгезією), гінекологічних операціях, у травматології, урології, під час операцій на хребті, навіть при інфарктах міокарда.

– Розкажіть, як це відбувається?

– Процедуру виконують на нижній частині спини. Жінка сидить чи лежить на боці. Щоб зробити процедуру менш болісною, спочатку за допомогою уколу проводять місцеве знеболення. Потім вводять в епідуральну ділянку спеціальну голку, залишають катетер, через який упродовж необхідного часу і надходитиме знеболювальне. Технологія дозволяє регулювати дозу анестетика і в разі потреби коригувати її. 

– Які переваги епідуральної анестезії при кесаревому розтині?

– Насамперед, це значно краще для дитини. Під час загального наркозу в процесі кесаревого розтину ми не можемо давати наркотичні середники до моменту перетиснення пуповини, тому анестезіолог не може дати 100% гарантії, що жінка нічого не пам’ятатиме. Тільки після перетиснення пуповини йде поглиблення наркозу до третьої стадії. Однак навіть на цих перших стадіях наркозу, особливо коли з певних причин процес затягується, наприклад, якщо це не перший кесарів розтин і лікарі йдуть до плоду довше, він також перебуває під дією препарату. При епідуральній анестезії концентрація препарату, що потрапляє в кров, настільки мала, що не має токсичної дії на новонародженого. 

Дитина уникає наркозної депресії і народжується з нормальним тонусом, диханням, серцебиттям та іншими важливими життєвими показниками. Водночас відбувається адекватне, майже стовідсоткове знечулення нижньої частини тіла породіллі, й жінка, залишаючись при свідомості, може на власні очі спостерігати народження дитини, відразу після появи на світ немовляти може поцілувати його, пригорнути. Далі – за бажанням – жінка може спати чи просто розмовляти з анестезіологом. Крім того, пацієнтка швидше виходить з-під дії анестетиків, швидше активізується, починає їсти. 

– За яких умов епідуральна аналгезія застосовується під час пологів?

– На це також мають бути медичні покази. Іноді під час фізіологічних пологів, коли процес із певних причин затягується (а в кожної жінки є поріг больової чутливості), а анальгетики і спазмалітики вже не допомагають, епідуральна аналгезія дозволяє зняти нестерпний біль, який може згодом перетворитися на неприємну асоціацію з народженням дитини, а іноді навіть спричинити страх перед бажанням народжувати знову. 

Сучасні анестетики не впливають на пологову діяльність, навпаки, знімаючи біль та страх, допомагають жінці розслабитися й сконцентруватися на переймах, прискорюють сам процес народження, що зменшує і страждання дитини. 

– Чи потрібна згода жінки на застосування такого знеболення?

– Це є головною умовою. Тільки після ґрунтовного пояснення всіх переваг та можливих ризиків і ускладнень при різних способах анестезії жінка сама робить вибір.

Ймовірні ризики та ускладнення

– Про плюси цієї анестезії Ви розповіли. А які можливі ризики й ускладнення?

– Насамперед завжди є ризик мати неповну інформацію про стан здоров’я жінки, можливість алергічних реакцій. Ймовірні головний біль, біль у попереку, про все це лікар розказує пацієнтці перед операцією. Однак хочу зауважити, що при загальному наркозі значно більший ризик ускладнень.

– Які протипокази для застосування епідурального знеболення?

– Абсолютними протипоказами є запальні зміни чи інфекція в ділянці передбачуваної пункції, шоковий стан, підвищена чутливість до місцевих анестетиків, еклампсія. Відносними ж протипоказами можуть бути деформація чи інші зміни хребта, захворювання центральної нервової чи периферичної системи, артеріальна гіпотензія (низький артеріальний тиск), порушення згортання крові тощо.

– Чи можна застосовувати таке знеболення при цукровому діабеті?

– Зрозуміло, що це захворювання ускладнює проведення анестезії, однак коли пацієнтка перебуває при свідомості, то значно легше тримати під контролем її стан, уникнути коми. 

Відсутність інформації

– Як довго застосовується цей метод у Львівському обласному перинатальному центрі?

– У нашій установі його почали впроваджувати наприкінці 1980-х, однак, зважаючи на нестачу відповідного обладнання і медикаментів, від цієї методики на певний час відмовились. Сьогодні ж із впровадженням сучасних анестетиків, одноразових наборів, бактеріальних фільтрів тощо є можливість робити це з мінімальною кількістю ускладнень. Тож намагаємося йти в ногу з часом.

– Наскільки широко застосовується цей спосіб в Україні?

– На жаль, у нашій державі, особливо в західному регіоні, він не надто поширений. За кордоном він застосовується значно ширше. Навіть у наших сусідів-поляків у Кракові, де я стажувався, 98% кесаревих розтинів і близько 40% звичайних пологів відбувається із застосуванням регіональних методик знечулення.

– Чому ж в Україні він не такий популярний?

– Насамперед тому, що про нього мало знають. За традицією, жінка, яка буде народжувати і консультується з акушером-гінекологом, може не отримати достатньої інформації про регіональні методики знечулення. 

– А як довідатися, чи є можливість застосування епідуральної анестезії?

– Для цього потрібно, вибираючи пологовий будинок, поцікавитися, чи роблять у ньому епідуральну анестезію, поспілкуватися не тільки з акушером-гінекологом, але й з лікарем-анестезіологом, більше довідатися про цей метод. Адже кожна ситуація є унікальною, і для того, щоб зважено прийняти рішення, слід детально розпитати лікаря-анестезіолога про можливості застосування епідуральної анестезії в конкретно вашому випадку. 

КОМЕНТАР
Галина Стадник, мама двох дітей:
- Мені довелося відчути на собі обидва способи знечулення: під час народження першої та другої дитини за допомогою кесаревого розтину. З власного досвіду можу порівняти наслідки загальної та епідуральної анестезій. Пригадую, що після загальної, а це було майже п'ять років тому, я ще впродовж довгого часу приходила до тями, і дитину побачила не швидко. Значно краще себе почувала після епідуральної анестезії. Звісно, спершу, коли дізналась, що йдеться про укол у хребет, я злякалась, мене це насторожило. Мабуть, таке відбувається з кожним, хто нічого не знає про такий метод. Довелося просто довіритись лікарським рекомендаціям. Переваги усвідомила одразу, коли дитину мені показали ще в операційній, і будучи при свідомості, я змогла її поцілувати. І що особливо важливо, що до тями особливо і не довелося приходити, бо майже постійно була притомною. Відтак, процес одужання минув швидше, ніж першого разу. 

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4589 / 1.64MB / SQL:{query_count}