
Кривава сутичка в районі села Зубін-Поток на півночі самопроголошеної держави Косово, на щастя, минулася без загиблих. Однак кров таки пролилася. Різного ступеня поранення отримало близько півсотні людей: чотири десятки сербів і десять вояків міжнародного миротворчого контингенту.
Ситуація на півночі краю почала загострюватися ще в липні цього року, коли місцеві албанці в односторонньому порядку розмістили своїх митників на контрольно-пропускних пунктах на кордоні із Сербією. У відповідь обурені серби почали споруджувати на прикордонних трасах барикади. У ситуацію вирішило втрутитися командування міжнародного миротворчого контингенту KFOR. Миротворці наполягали, що, згідно з резолюцією Ради Безпеки ООН №1244 від 1999 року, саме на них покладено обов’язок забезпечувати свободу пересування в регіоні. Улітку серби не ризикнули опиратися миротворцям, тож барикади прибрали без особливих ексцесів. Хоча один прикрий інцидент таки трапився. Якісь невідомі кинули саморобний вибуховий пристрій у бік позицій KFOR і поранили чотирьох миротворців. Винних у нападі так і не впіймали. Звісно ж, серби кивали у бік албанців, а ті переконували, що KFOR – їхні союзники, тож їм нічого жбурляти в них бомби. Потихеньку інцидент забувся.
Аж раптом пристрасті спалахнули з новою силою, місцеві серби знову почали перегороджувати дороги. І знову в ситуацію втрутилися миротворці. “Операція з усунення барикад пройшла успішно, була проведена мирно, насильство стосовно до демонстрантів не застосовувалося”, – заявило командування KFOR. Проте буквально за кілька годин бадьорість змінилася розгубленістю. З незрозумілих причин мирне протистояння переросло в справжнє бойове зіткнення. За твердженням командування KFOR, серби закидали миротворців камінням і пляшками із запалювальною сумішшю. У відповідь були застосовані водомети, сльозоточивий газ і ґумові кулі. Почали надходити повідомлення про потерпілих. Спочатку миротворці заявляли про 23 постраждалих бійців, пізніше, однак, скоротили їх кількість до десяти: поранення отримали вісім австрійських миротворців і двоє солдатів бундесверу. Що ж стосується сербських демонстрантів, то, за інформацією KFOR, серед них постраждало не більше десятка. Серби, своєю чергою, стверджують, що кількість поранених демонстрантів перевищує 40 людей.
Нагадаємо, що днями міністр внутрішніх справ Сербії Івіца Дачіч офіційно заявив, що будь-який напад на сербів у Косові “означатиме напад на Бєлград”. “Сербія не може і не буде спокійно дивитися на такий напад”, – наголосив Дачіч. Він також додав, що відхилення самої можливості нової війни через побоювання порушити рівновагу сил на Балканах – це помилка. Крім того, в середині листопада більш як 20 тисяч косовських сербів попросили надати їм російське громадянство. Своє незвичне прохання вони аргументували тим, що Бєлград не здатен гарантувати їхню безпеку, а миротворчий контингент KFOR у більшості випадків стає на бік албанців.
І на закінчення – найголовніше. Хочеться звернути увагу на заяву командування миротворчого контингенту щодо сербів, яких більше не вважають “демонстрантами”. “Їх у жодному разі не можна назвати мирними протестувальниками, у своїх діях вони виходять за рамки закону. Надалі, якщо життю миротворців щось загрожуватиме, відповідь солдатів KFOR буде адекватною”, – заявило командування контингенту, наголошуючи, що під “адекватною відповіддю” мається на увазі застосування бойових патронів. Тож можливо, що вже незабаром на Балканах знову почнуть лунати постріли і гинути люди.
P. S. Нагадаємо, що албанська влада Косова 17 лютого 2008 року в односторонньому порядку за підтримки США і низки країн ЄС проголосила незалежність від Сербії. Сербія, як і Росія, не визнає самопроголошеної держави. Косовські серби виступають категорично проти албанської влади у Приштині. Сербська громада становить 5-10% двомільйонного населення Косова.