Нічна атака

Давні стратегічні партнери – США і Пакистан – на межі війни

Давні стратегічні партнери – США і Пакистан – на межі війни

У суботу зранку стрічки інформаційних агенцій зарясніли повідомленнями з Пакистану. Як стало відомо, вночі американські гелікоптери раптово засипали ракетами блок-пост пакистанської армії неподалік кордону з Афганістаном. Стріляли, незважаючи на темряву, прицільно: 24 пакистанські вояки, так і не прокинувшись, відійшли до Аллаха, ще 14 доправили до шпиталів.

На ранок після розстрілу союзників дядько Сем звично зробив здивоване обличчя, перепросився і пояснив бійню “фатальною помилкою”. Пакистанці у помилку не повірили. Країною прокотилася хвиля протестів, десятки тисяч розлючених пакистанців вийшли на вулиці міст, вимахуючи запаленими опудалами Обами та вимагаючи від США негайно забратися з їхньої території. 

Не менш рішуче налаштоване й армійське керівництво: воно заявило, що американці не помилково, а навмисно розбомбили їхніх підлеглих. Слід зазначити, що місцевий генералітет і раніше звинувачував владу країни, зокрема президента Асіфа Алі Зардарі і прем’єра Юсуфа Гілані Резу, в надмірній орієнтації на США. Критика посилилася після американської таємної операції в Абботабаді, коли було вбито Осаму бін Ладена. Військові тоді заявили, що Вашингтон зазіхнув на пакистанський суверенітет. Суботня ж атака, так виглядає, переповнила пакистанську піалу терпіння.

Перших заходів у відповідь Ісламабад вжив відразу ж після інциденту. “З міркувань безпеки” було повністю перекрито транзитний коридор, через який здійснюється постачання військ НАТО в Афганістані. Крім того, пакистанці зажадали, щоб американці протягом 15 діб покинули авіабазу “Шамсі” в провінції Белуджистан, звідкіля ЦРУ запускає безпілотники, що полюють на лідерів талібів та “Аль-Каїди”. Учора міністр внутрішніх справ Пакистану Рехман Малік підтвердив, що транспортні коридори на заході і північному заході країни закриті “остаточно і назавжди”. 

ДО ТЕМИ

І надалі загострюється ситуація в сусідньому Ірані. Днями міністр оборони країни Агмад Вахіді заявив, що у випадку нападу на його країну по Ізраїлю буде випущено 150 тисяч ракет. Виступаючи перед солдатами-добровольцями в Бушері, Вахіді наголосив: “Іран – це не Афганістан і не Ірак. Якщо американці зроблять цю помилку й нападуть на нас, ми їм покажемо, як воювати!”

Щоправда, за оцінками експертів, Тегеран не має 150 тисяч балістичних ракет, здатних досягнути ізраїльської території. Однак союзники Ірану – ГАМАС, “Гезболлах” та Сирія – разом можуть спробувати забезпечити інтенсивність обстрілів Ізраїлю, обіцяну Вахіді. Також нагадаємо, що напередодні інший іранський генерал – командир авіації Корпусу стражів революції Амір Алі Хаджи-заде пообіцяв у випадку нападу на свою країну завдати удару по елементах американської ПРО в Туреччині. 

Останнім часом ізраїльські мас-медіа дуже багато пишуть про можливості завдання авіаударів по основних ядерних об’єктах Ірану, але   уряд країни ці дані офіційно не коментує. Однак у Тегерані розмови про можливий напад сприймають надвичайно серйозно й посилено готуються до удару у відповідь.  

Це може стати повною катастрофою для окупаційного контингенту в Афганістані, адже більшість пального, боєприпасів та продуктів харчування його вояки отримують саме через так званий південний коридор – тобто транзитом через пакистанську територію.

З іншого боку, є так званий північний маршрут. Військово-транспорті літаки НАТО за домовленістю з Росією долають її повіт­ряний простір і приземляються для дозаправки на двох американських базах в Узбекистані та Киргизстані. Однак експерти наголошують на двох величезних недоліках північного маршруту. По-перше, він набагато довший, а отже – дорожчий, ніж доставка морем до портів у Пакистані, а потім транспотування автомобілями. По-друге, збільшення об’ємів перевезень змусить США стати навколішки перед Росією, яка жорстко лімітує кількість прольотів над своєю територією. Може вийти так, що Барак Обама власноруч подарує Владіміру Путіну перемогу на президентських виборах, адже у того з’явиться неочікуваний супераргумент для виборців: подивіться, мовляв, я знову зробив Росію наддержавою – Білий дім, мов жебрак, випрошує у Кремля кожен зайвий рейс.

Тож Америці хочеш-не хочеш доведеться якось налагоджувати відносини з Пакистаном. Хоча зробити це буде вкрай складно, адже більшість населення та вище армійське керівництво налаштовані різко антиамериканськи.  


коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4273 / 1.58MB / SQL:{query_count}