Підтвердити своє хрещення

“Ми вирішили взяти шлюб у Домініканському соборі. Проте, коли звернулися із відповідним проханням до настоятеля цієї церкви, нас попросили принести довідки про хрещення. На жаль, мене і мого майбутнього чоловіка хрестили ще за радянських часів, і де брати відповідні довідки, ми не знаємо. Нам порадили привести хресних батьків, щоб вони підтвердили наше хрещення, проте ми з ними не контактуємо. Що робити в такому випадку і як можна отримати довідку про хрещення?”
Ірина Мещерякова, м. Львів
О. Роман Фігас, працівник Інституту екуменічних студій (УГКЦ):
– Така ситуація непоодинока, оскільки під час радянської влади Українська греко-католицька церква перебувала у підпіллі. Саме тому дуже часто дітей хрестили не в церкві, а вдома. Для того, щоб людина була приналежна до громади, то її хрестять та миропомазують у присутності не простих свідків, а хресних, що репрезентують Церкву і стають духовними батьками – провідниками для новохрещеного. Це записується в реєстраційних книгах і в історії церковної громади. Якщо людина не записана в реєстраційних книгах парохії, то це потрібно зробити за першої поважної нагоди.
Для того, щоб отримати довідку про хрещення, потрібно звернутися в ту церкву, в якій вас хрестили, і саме там у метриці мають бути відповідні записи. Якщо ви не знаєте, де вас хрестили, потрібно звернутися до парафіяльного священика тієї церкви, до якої ви належите чи ходите. Ваше таїнство Хрещення мають підтвердити свідки, найкраще, щоб це були хресні батьки. Якщо ви не контактуєте із хресними батьками, вони померли або вам не відоме їхнє місцезнаходження, свідками можуть бути люди, які були на хрещенні дитини, або ваші батьки, або дідусь із бабусею. Після цього священик вносить вас у метрику та виписує відповідний документ із печаткою, що ви є дійсно хрещеною людиною.
Як адаптувати дитину до дитсадка?

“У садочок моя донечка Яночка, якій трохи більше як три роки, почала ходити ще на початку осені. Звикала дитина до нього досить довго. З настанням холодів стала частіше хворіти – гострі вірусні інфекції змінювалися ангінами та отитами, та й через свою непостійну зайнятість доньку в садок часто не водила. Тепер ситуація змінилася – на початку грудня змушена виходити на роботу. Підкажіть, будь ласка, як діяти в таких ситуаціях, щоб правильно підготувати дитину до дитячого садка?”
Катерина Зань, м. Львів
Ірина Балюк, дитячий психолог:
– Прихід у дитячий садок – перший серйозний етап соціального життя дитини. Найперше, що слід пам’ятати батькам, – дитину треба привчати до дитсадка поступово. Поки дитина приглядається до нових друзів, цікавиться новими іграшками, побудьте неподалік. Через півгодини або годину після приходу переконайтесь, що дитина почувається спокійно, скажіть їй, що вам треба йти, але незабаром ви прийдете і заберете її додому. Нічого страшного, якщо маля трохи поплаче без вас. Дитина швидко звикне до садка. Головне, щоб перше враження було позитивним. Для цього батькам слід розповідати якомога більше доброго про садок і активно привчати її до самостійності. Одяг дитини для садка має бути зручним, не сковувати рухи. Дитина має сама роздягатись і одягатись. Батькам важливо знати стадії розвитку і росту дошкільнят, а також їхні індивідуальні особливості. На час приходу в дитсадок малюк, зазвичай, навчається бігати, стрибати, вилазити на висоту. Але вміння дітей на третьому році життя неоднакові, наприклад, через те, що ставлення до фізкультури в різних сім’ях різне. Регулярні фізкультурні заняття в дитсадку підтягнуть дівчинку та хлопчика до належного вікового розвитку рухів.
Як отримати звання “Мати-героїня”?

“Я одружена вдруге, від першого шлюбу в мене двоє дітей. Мій теперішній чоловік теж був уже одружений, і в нього також двоє дітей, які живуть разом з нами. Нещодавно в нашій сім’ї було велике свято – у нас народилася донечка. Моя подруга підказала, що мені можуть присвоїти статус “Мати-героїня”. Скажіть, чи дійсно я маю право на цей статус і які пільги він передбачає?”
Ярина Сушко, м. Львів
Оксана Яковець, заступник начальника Головного управління праці та соціального захисту населення Львівської облдержадміністрації:
– Державне звання “Мати-героїня” присвоюється указом президента України тим жінкам, які народили та виховали до восьмирічного віку п’ятеро та більше дітей. При цьому виховали дітей гідними громадянами України, які своєю працею, особистими здобутками сприяють розвитку та розквіту держави. Первинний пакет документів для відзначення почесною нагородою формується органом місцевого самоврядування чи органом виконавчої влади. До заяви слід додати характеристику матері, копії свідоцтв про народження дітей, довідку з місця проживання, інші документи.
У цьому випадку є два нюанси: по-перше, визначити статус дітей чоловіка. Вони повинні бути усиновлені в установленому порядку, по-друге, найменшій дитині повинно виповнитись повних вісім років.
Жінки, які народили та виховали п’ятеро і більше дітей, мають право на вихід на пенсію на пільгових умовах – на п’ять років раніше від встановленого віку. Відповідно до Закону України “Про особливі заслуги перед Україною”, мають право на доплату до пенсії.
Як відновити поштову скриньку?

“Нещодавно переселилися разом із сім’єю у нову квартиру. Все нас влаштовує, єдине – наша поштова скринька у жалюгідному стані, дверцята не зачиняються, а всі платіжні квитанції чомусь завжди випадають із неї. Це вже не кажучи про іншу кореспонденцію, яку ми виписуємо поштою. Куди можна звернутися для того, щоб нам реставрували поштову скриньку?”
Олена Марійців, м. Винники
Йосип Гелеш, диспетчер Львівського відділення “Укрпошти”:
– Кожний охочий може звернутися до “Укрпошти” для того, щоб йому відновили чи поставили поштову скриньку. Для цього потрібно звернутися до того відділення пошти, до якого належить ваша вулиця. Написати заяву-прохання про те, що ви хочете відновити чи поставити поштову скриньку. Послуга платна, і коштуватиме це заявникові 20-30 грн, залежно від виду робіт.
Упродовж двох-трьох днів працівник відділення прийде до вас та відреставрує чи замінить поштову скриньку і встановить замок до неї. Загалом, замки є двох видів: одні плоскі, інші – округлої форми. Сам заявник обирає тип замка.