Після Тунісу другою – відносно мирною – стала січнева революція в Єгипті, де багаторічний режим Госні Мубарака був повалений (на відміну від Лівії) – достатньо швидко. Однак, відтоді спокій курортному раю хіба снився.
Ще донедався здавалося – в країні пірамід ніби все гаразд. Аж раптом цієї суботи колотнеча в Єгипті відновилася. За яких три дні кількість постраждалих сягнула майже тисячі осіб – маються на увазі не лише загиблі (їх близько 20-30, дані різняться), але й поранені.
Колотнеча розпочалася на вже знаменитій каїрській площі Тахрір (з арабської – Зірка), де напередодні протестувальники встановили наметовий табір, мешканці якого вимагали нарешті передати владу від військових (котрі керують країною після повалення Госні Мубарака) цивільному уряду. На їхню думку, військові на чолі з Гусейном Тантаві (новий, але формально тимчасовий керівник Єгипту) навмисно затягують цю процедуру, намагаючись утриматися при владі. Поліція та вояки звично пішли на штурм, однак це закінчилося зіткненнями. Проти учасників акції протесту був застосований сльозогінний газ і, за свідченнями лікарів, вогнепальна зброя, хоча нинішня “революійна” влада Єгипту це заперечують. Тим не менше, йдеться про принаймні 30 загиблих, та близько тисячі постраждалих, тобто, поранених та отруєних газом.
ДО ТЕМИ Надходять новини й з іншої охопленої заворушеннями арабської країни. Новий уряд Лівії відмовився передати сина покійного Муаммара Каддафі Сейфа аль-Іслама Міжнародному кримінальному суду в Гаазі, незважаючи на виданий останнім ордер. За даними, “Sky News”, сина убитого диктатора збираються судити на батьківщині. Рішення було прийнято у зв’язку з тим, що Сейф аль-Іслам був захоплений 19 листопада при спробі втечі в Нігер. Зараз він перебуває в лівійському місті Зінтан. Незабаром після арешту Каддафі-молодшого, Європейський Союз зажадав від лівійської влади провести над ним справедливий суд, а не брутально закатувати, як його батька. |
Народні хвилювання охоплили й інші провінції Єгипту. Зокрема, йдеться про найбільше (після Каїра) місто Олександрію, де на вулиці вийшли близько 10 тисяч протестувалників, яких так само розігнала поліція та армійські підрозділи.
Сили безпеки Єгипту стверджують, що у всьому винні прихильники ісламістського угруповання “Брати-мусульмани” (яке, до речі, Європейським Союзом та США визнане терористичною організацією). Проте на акції протесту західні спостерігачі бачили багато прихиьників й ліберально-демократичних організацій.
Нагадаємо, що в січні 2011 року в Єгипті спалахнули масові антиурядові виступи, що супроводжувалися заворушеннями та сутичками з поліцією. Їх жертвами стали майже 1000 людей. 11 лютого, після 18 днів народних заворушень, президент Госні Мубарак, який правив Єгиптом 30 років, подав у відставку.
Тепер він і його сини постали перед судом за корупцію, зловживання службовим становищем та злочинні накази під час революції в січні цього року.
Тим не менше, як бачимо, заворушення тривають. Люди й надалі гинуть. Як то мовиться: стріляти – так стріляти. Хоча, насправді, ця приповідка стосувалася мисливства, а не стрілянини в людей.