У 2011-му склалися вкрай не сприятливі умови для озимих культур, про що акцентує Микола Кульбіда, керівник Гідрометцентру України. “Цього року склалися надзвичайно сприятливі умови для збору врожаю, але погані умови для посіву, для проростання зерна, для формування бази майбутнього врожаю”, – певен Микола Кульбіда.
Він зазначив, що у поточному році показники зволоження ґрунту були нижчі за норму, яка необхідна для нормального проростання, майже в два рази. “За нашими оцінками, що ґрунтуються на даних метеорологічних станцій, спостережень на полях, лише 10-15% належать до оптимально зволожених”, – зазначив Кульбіда. За його словами, агроклімат, умови для посіву, росту і розвитку складаються вкрай не сприятливо. Можна очікувати, що на території Україні буде посилюватися і поширюватися дуже жорстка посуха.
Поза тим, Іван Стефанишин, заступник губернатора Львівщини, зазначив “Пошті”, що сьогодні суттєвої загрози для урожаю озимих зернових немає. “Загроза можлива у майбутньому, адже є дуже незадовільне забезпечення вологою ґрунтів. Якщо будуть сильні заморозки, холоднеча і вітер, то пошкодження зернових можуть бути. Сьогодні, дякувати Богу, усе нормально”, – акцентує Іван Стефанишин.
Загалом, Тетяна Адаменко, начальник відділу агрометеорології Гідрометцентру України, вважає, що в Україні все частіше складаються малосприятливі умови для посіву озимих культур в оптимальні терміни. “Треба мати певні запаси вологи в ґрунті, але цього року з половини серпня до половини жовтня достатніх опадів в Україні не було. Дефіцит опадів був на всій території України і навіть у Західних областях, де зазвичай складаються оптимальні погодні умови. Цього року були зволожені лише невеликі площі України”, – каже Тетяна Адаменко.
“Засуха припинилася у середині жовтня, але це сталося пізно, а також знизився температурний фон. Більше третини посівів у слабкому стані: третина з них зовсім не дала сходів”, – додає Тетяна Адаменко. За її словами, навіть, якщо припустити, що у грудні повернеться тепло, як це було у 2006 році, це суттєво не змінить ситуацію. “Тобто, навесні матимемо весняні сходи, це зажадає від сільгоспвиробників концентрації моральних і матеріальних ресурсів. Я думаю, очікувати якогось дуже великого врожаю озимих культур не варто”, – сказала Тетяна Адаменко.