Незважаючи на те, що опалювальний сезон розпочався ще місяць тому, в деяких навчальних закладах міста досі холодно. Проблеми із нормальним тепловим режимом розпочалися із першими приморозками.
До “Пошти” звернулися батьки учнів львівської спеціалізованої школи № 69, що на вул. Запорізькій, 20, де через холод учні змушені сидіти у верхньому одязі. І це незважаючи на те, що на ремонт шкільної системи опалення з міського бюджету цього року було виділено 100 тис. грн. Уже після втручання “Пошти” питання про опалення у школі №69 було порушено на нараді у “Львівтеплоенерго”, і вчора, 18 листопада, до школи приїхала перевірка, яка мала б з’ясувати справжню причину недотримання температурного режиму в класах. Газета і надалі стежитиме за тепловою ситуацією у цій школі.
ДОВІДКА Згідно з Державними санітарними правилами і нормами влаштування, для утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально-виховного процесу (№5.5.2.008-01) передбачена така температура у шкільних приміщеннях: – навчальні шкільні кабінети – від 17 до 20 градусів за Цельсієм; – спортивні зали – від 15 до 17 градусів за Цельсієм; – роздягальні при спортзалах – 19-23 градусів за Цельсієм; – актові зали – 17-20 градусів за Цельсієм; – медпункти – 21-23 градусів за Цельсієм; – рекреаційні зони (коридори) – 16-18 градусів за Цельсієм; – туалети – 17-21 градусів за Цельсієм; – гардероби – 16-19 градусів за Цельсієм. |
“Проблема з опаленням у нашій школі існує не перший рік. Уже на початку жовтня в багатьох класах прорвало батареї. А з настанням холодів у приміщеннях температура повітря становить 12-14 градусів. У деяких класах ще менше. Багато батьків просто не пускали дітей у школу”, – розповідає обурена мама школярів пані Ольга.
Як кажуть її діти, які навчаються в цій школі, у будні радіатори ледь теплі, а в понеділок вони взагалі холодні.
Натомість директор школи №69 Євгенія Лукасевич холод у класах пояснює спеціально поставленими на трубу обмежувальними шайбами, які не дозволяють повністю подавати газ у систему опалення. “Була вимога від “Львівтеплоенерго” поставити на трубу обмежувачі. До речі, минулого року такого не було, лише цього сезону впровадили новації. Через те, що цього тижня температура повітря знизилася, у школі стало набагато холодніше, тож ми написали лист у “Львівтеплоенерго”, щоб обмежувач зняли. Відповідно, вже вчора його забрали, і ми змогли нормально обігріти класи”, – розповіла “Пошті” керівник навчального закладу.
Однак, за словами батьків, після зняття обмежувальної шайби температура в класах майже не змінилася. Як пояснила директор школи №69, щоб були дотримані температурні режими, класи прогрівають електричними калориферами. Проте довго використовувати їх не можуть, оскільки є певні ліміти щодо електроенергії. Хоч і директор каже, що до школи діти ходять нормально, батьки цей факт заперечують.
“Старша дочка, учениця 10-го класу, з вівторка до школи не ходить, бо в неї припухли лімфовузли і є катаральні ознаки, на щастя, поки без підвищеної температури тіла. Ситуація схожа до минулорічної, коли дитина мала лімфаденіт, адже у класах було холодно. Менша не ходить від середи, бо в неї також з’явилися катаральні ознаки і на ніч піднялася температура. Це уже після того, як у класі заборонили вмикати калорифер, придбаний коштом батьків. Проте не забули нагадати про те, що треба здати гроші на фонд школи”, – скаржиться пані Ольга.
Натомість батькам учнів холод у класах директор пояснює встановленими лімітами на енергоносії, мовляв, школа повинна економити на опаленні, щоб вкладатися у певний кошторис. Тому і відключають опалення.
ДО ТЕМИ На початку опалювального сезону санітарно-епідеміологічна служба проводить планові рейди по школах та дитсадках. За словами завідувача відділення гігієни дітей та підлітків Львівської міської СЕС Галини Вержиковської, у всіх навчальних закладах міста опалення було включено своєчасно, і звернень від батьків щодо недотримання температурного режиму не було. За даними Львівської міської СЕС, проблеми з дотриманням температурного режиму є лише в корпусі старшої школи загальноосвітньої школи “Берегиня”, що у Винниках (4 класи, 70 учнів), щодо якої винесено постанову про тимчасову заборону функціонування. |
Як пояснює “Пошті” перший заступник міського голови м. Львова Олег Синютка, такі ліміти розраховуються на кожну установу. “Відділ енергозбереження департаменту економічної політики міської ради на сьогодні володіє повністю базою даних стосовно кількості приладів енергозбереження, які є у кожному начальному закладі. Відповідно до цього і розробляється кількість лімітів на ту чи іншу установу, із урахуванням нормального температурного режиму. Також проводиться коригування цих лімітів на початок і протягом усього опалювального сезону, – говорить Олег Синютка. – Якщо взяти будь-який конкретний об’єкт, і в ньому є невідповідний температурний режим, це абсолютно не залежить від лімітів, це залежить від господарності того чи іншого керівника. І якщо мова йде про комфортне навчання учнів, то всі ліміти відповідно регулюються”.
За його словами, опалення можна виключати тільки тоді, коли дітей немає у школі. Це стосується вихідних і канікул. Та навіть у такому випадку систему опалення потрібно включати завчасно, щоб із початком навчання у класах було тепло. Інша справа, що, за словами директора школи №69, за неділю приміщення не встигає нагрітися.
Поцікавившись ситуацією з опаленням в інших школах міста, журналісти “Пошти” з’ясували, що обмежувальні шайби стоять у кожному навчальному закладі. Проте таких проблем у них немає.
Часто проблема власне у несправності самої системи опалення, як це було у гімназії “Сихівська”. Там сталася аварія на одному зі стояків, тому протягом тижня у класах було холодно.
“Наразі незадовільним залишається стан одного стояка, якого до початку опалювального сезону не почистили від бруду та сміття, тобто “не продули”. Батареї, підключені до цього стояка, трішки холодніші, ніж в інших класах. Маємо надію, що у зв’язку з похолоданням подача тепла збільшиться. У решті приміщень батареї дуже теплі. Температура повітря в різних кабінетах коливається від 16 до 18 градусів, у роздягальнях – 22-23 градуси”, – каже директор гімназії “Сихівська” Іван Ухніцький. Цю інформацію підтверджують і батьки учнів цього навчального закладу.
Проблема із опалювальною системою була і в дошкільному навчальному закладі №183, що на Сихові. Тут теж у приміщеннях не дотримувалися відповідного температурного режиму.
“Минулого тижня кілька днів у садку не було опалення. Я особисто телефонувала до голови Сихівської районної адміністрації Львова, який пообіцяв виправити ситуацію, і вже з обіду того ж дня включили батареї. Як мені пояснили, проблема була у проведенні ремонтних робіт”, – розповіла “Пошті” мама однієї з дітей Оксана.
КОМЕНТАР |
Катерина Гороховська, в. о. начальника управління освіти Львівської міської ради: |
- Кожний навчальний та дошкільний заклад має керівника, якому держава доручила повноваження забезпечити відповідні умови для навчання та виховання дитини. Йдеться і про дотримання температурного режиму згідно з санітарними нормами. Якщо є порушення, керівник повинен втручатися. Якщо порушення виникають через керівника, його потрібно звільняти. Так звані ліміти ми встановлюємо для того, щоб знати, як правильно розраховувати кошти на опалення. Проте діти через це не повинні страждати. |