Кожен третій літр бензину в Україні – контрабанда
Високі ціни на бензин в Україні спровокували різке зростання контрабанди палива. Так, за даними Міненерго, нелегальний імпорт бензину за останній місяць зріс із 7-8% до 12-15%, на загальну суму близько 110-115 млн. доларів від усього обсягу споживання, інформує “Коммерсант-Украина”. Зростання контрабандних постачань сталося після того, як цього літа в Україні почали рости ціни на нафтопродукти.
Переробники кажуть, що вже відчули зростання контрабанди палива. “Окремі партії бензину продаються настільки дешево, що усім очевидно, що воно не могло бути легально ввезене або вироблене в країні”, – кажуть у прес-службі НПЗ “Галичина”, зазначивши, що підприємству важко конкурувати з легальним паливом, не говорячи про контрабанду.
Держава не реагує

Збільшення контрабанди бензину через високу його вартість в Україні виникла понад п’ять років тому. Про це зазначив “Тижню” Геннадій Рябцев, заступник директора науково-технічного центру “Психея”. За його словами, найбільше контрабандного бензину в Україну потрапляє з Росії.
“Показник контрабанди, звісно, зростає, якщо ціни на бензин у сусідніх країнах нижчі, ніж в Україні, зокрема, в Білорусі чи Росії.
ДО ТЕМИ
В Україні близько 100 заводів, які виробляють несертифікований бензин, про що заявив Борис Колесніков, віце-прем`єр-міністр –міністр інфраструктури України. Урядовець зазначив, що кожен третій літр бензину в Україні – контрабанда.
|
Однак, в Білорусі немає чужого бензину, там “бацька” за всім стежить, а ось у Росії, де літр бензину коштує 28 рублів (4 грн відповідно), такі обсяги для контрабанди є. Водночас митниця закриває на це очі. Крім цього, чимала кількість такої контрабанди потрапляє в Україну танкерами. За інсайдерською інформацією, оподатковується лише половина усіх вантажів нафтопродуктів”, – певен Геннадій Рябцев.
“За нашими підрахунками, торік поза контролем держави в Україні було реалізовано 512 тис. т бензину А-95. До цієї кількості відноситься і продукція міні-НПЗ, контрабанда, певні “сірі” оборудки, наприклад, блендінг (змішування) зі спиртовим бензинами, ефірами тощо”, – додає Геннадій Рябцев. За його словами, держава закриває на це очі. “Держава не перевіряє якість нафтопродуктів. Лише громадські організації проводять перевірки бензину. Держава з другої половини 2008 р. не фінансує лабораторні перевірки. Пам’ятаємо, обіцянку закупити для перевірок бензину 12 лабораторій. Це звичайно не виправить ситуацію. Але де вони?! 1,7 млн грн., виділили цього року на лабораторні перевірки… Де вони?!”, – акцентує експерт.
Митниця не може зупинити контрабанду
Митниця проводить перевірку законності поставок палива, які здійснюються через Феодосійську нафтобазу, повідомив Ярослав Прокопенко, перший заступник начальника департаменту по боротьбі з контрабандою та протидії корупції відомства Держмитниці. За його словами, з підприємства нібито вивозиться більший обсяг нафтопродуктів, ніж на нього надходить за документами. Він зазначив, що служба стурбована ситуацією з можливою контрабандою в інших регіонах, зокрема, в Луганській області через нелегальні підземні трубопроводи і автомобільним транспортом.
Точно оцінити обсяги контрабанди дуже складно. “Справа в тому, що джерела поставок найрізноманітніші, але це значні обсяги”, – каже Ярослав Прокопенко.
Віктор Мартиросян, директор “Донецькойлсервіс” вважає, що до розслідування слід залучити СБУ і податкову міліцію. Так, у 2001-му завдяки посиленій боротьбі з контрабандою вдалося знизити її обсяги з 15-20% до 3-5%.
КОМЕНТАР |
Сергій Куюн, директор Консалтингової групи "А-95":
|
- Дивно чути, що про компанію "Лівела" (у серпні 2010-го "Лівела" на підставі судових рішень почала імпортувати нафтопродукти (а потім і нафту) без сплати податків. Збиток держави становив 3 млрд грн. - "Пошта") заговорили лише після того, як вона припинила своє існування. Феодосійська історія з контрабандою це те, що працює нині і працювало ще в 2010 році, але чомусь нікому до цього не було діла. Масштаби цієї роботи стали такі, що їх вже неможливо не зауважити, і це стало відомо широкому загалові. Те, що збільшились контрабандні поставки бензину, це закономірно, бо держава мало моніторить процес доставки бензину. Крім цього, за останні роки податки на бензин зросли втричі. Для когось це податки, а для контрабандистів це додатковий заробіток. Так, у Феодосії, нелегального бензину за чотори місяці, ввезли близько 80 тис. тонн (10%). Нелегальний бензин не проходить ні сертифікацію, ні перевірки проб якості, надходить на ринок без документів. Яка може бути мотивація постачальників нелегального бензину? Навіщо везти щось якісне, якщо можна купити, неліквід і продати його за ціною нормального бензину. Враховуючи це, можу припустити, що нелегальний бензин - це неякісний бензин!
|