Американців стурбували не так грандіозні економічні успіхи Пекіна та його сучасні збройні сили, як безперервні інтернет-атаки китайських хакерів, від яких Америка не в стані захиститися. “Представники Китаю – найбільш активні й наполегливі правопорушники у світі економічного кібершпигунства. Американські компанії все частіше повідомляють про натиск комп’ютерних інтернет-вторгнень, що проводяться з китайських IP-адрес”, – стверджується у нещодавно опублікованій доповіді Управління національної контррозвідки США.
“Одна з найбільших проблем, з якою зіштовхнулася Америка: як чинити з такими країнами, як Китай, що настільки явно займається крадіжкою економічно важливої інформації. Це надзвичайно серйозна загроза для нашої економіки, але вона настільки нова, що американські урядовці поки що не уявляють, як правильно на неї реагувати”, – каже Скотт Борг, директор некомерційного мозкового центру “US Cyber Consequences Unit”. За його словами, китайських хакерів цікавлять, в основному, такі галузі американської економіки: новітні інформаційні та комунікаційні технології, поставки стратегічних природних ресурсів, джерела екологічно чистої енергії, медичні та фармацевтичні технології, інформація про військово-промисловий комплекс, а також усе, що стосується космічних досліджень.
Як приклад, наводиться Проект 863 – таємна програма, запущена Китаєм ще в 1986 році, головна мета якої – підвищення конкурентоспроможності економіки Китаю та скорочення наукового й технологічного розриву між ним і західними країнами в таких галузях, як нанотехнології, комп’ютери та біотехнології. Як стверджується у доповіді Управління національної контррозвідки США, нині найбільшим розділом Проекту 863 є власне кібер-шпигунство.
У зв’язку з цим, найчастіше згадують так звану “Операцію Аврора” – масовану інтернет-атаку на інфраструктуру Google, в результаті якої хакерам вдалося отримати доступ до інтелектуальної власності компанії. Джоель Бреннер, колишній глава американської контррозвідки, стверджує, що “Операція Аврора” була скоординованою атакою Китаю на інтелектуальну власність кількох тисяч компаній у США і Європі, серед яких такі гіганти, як “Morgan Stanley”, “Yahoo”, “Symantec”, “Adobe”, “Northrop Grumman”, “Dow Chemical” та інші.
А в лютому 2011 року компанія “McAfee”, що спеціалізується на кібербезпеці, повідомила, що китайські хакери зламали комп’ютерні мережі світових нафтових, енергетичних і нафтохімічних компаній. Серед жертв інтернет-атаки тоді опинилися такі гіганти, як “Marathon Oil”, “ExxonMobil” і “ConocoPhillips”.
Натомість сам Китай цілком прогнозовано відкидає всі кіберзвинувачення на свою адресу: мовляв, не впійманий – значить не хакер. “Бурхливий розвиток і процвітання Китаю пояснюються його досконалою стратегією національного розвитку та напруженою працею китайського народу, а також розширенням торгово-економічного співробітництва Китаю з іншими країнами на благо всіх сторін. Необґрунтоване пред’явлення безпідставних обвинувачень на адресу Китаю є безвідповідальним кроком. Ми виступаємо проти подібних спроб демонізації так само рішуче, як і проти будь-яких форм незаконної діяльності в кіберпросторі”, – заявив Ван Баодон, прес-секретар китайського посольства у Вашингтоні.
Тим часом фахівці з комп’ютерної безпеки поширюють невтішні прогнози. На їхню думку, ситуація з кібершпигунством упродовж найближчих років лише погіршуватиметься, причому не тільки в Сполучених Штатах. “Зараз можемо спостерігати серйозні технологічні зрушення у бік поширення портативних пристроїв, які підключаються до інтернету чи інших мереж. Їхня кількість, як очікується, подвоїться з 12,5 мільярда в 2010 році до 25 мільярдів до 2015-го. Це однозначно створить якісно нові можливості для тих, хто хоче вкрасти чужу інтелектуальну власність”, – пише американський часопис “Christian Science Monitor”.