У Львівському обласному центрі соціальних служб для дітей, сім'ї і молоді тривають комплексні навчання спеціалістів, які допомагатимуть родинам Львівщини у різноманітних складних ситуаціях.
А допомоги львівські сім'ї потребують найрізноманітнішої. Окрім традиційної нестачі грошей і пияцтва, багато хто не володіє елементарною інформацією про механізми оформлення соціальної допомоги. Частина людей роками потерпає від домашнього фізичного й психологічного насилля. Тому консультації і психологічну допомогу в селах Львівщини, зокрема гірських, вже кілька років надають маленькі "філіали" центру - виїзні мобільно-консультаційні пункти. Правда, під час надання такої допомоги соціальні працівники зовсім не захищені юридично.
"Навіть коли бачимо факт насильства, ми не можемо допомогти їй, бо без згоди господарів зайти до помешкання не можемо. Бували випадки, коли доводилося навіть викликати міліцію, щоб урятувати дитині здоров'я й життя", - розповідає Ярослав Бордіян, керівник обласного центру соціальних служб.
Іншим напрямом роботи є організація семінарів усвідомленого батьківства, а водночас - запобігання потенційним відмовам від дитини. До прикладу, нещодавно в одному з сіл Львівщини молодій жінці з новонародженим немовлям на руках батько заборонив повертатися додому. Мовляв, усе має бути "за уставом" - спочатку весілля, як у людей, а потім діти. На щастя, соціальним працівникам центру вдалося переконати консервативного дідуся в тому, що найголовніше тепер - це зберегти для малюка сім'ю. Чоловік згодився.
"Ми різними способами намагаємося зробити так, аби дитина пробула з мамою принаймні перший рік свого життя. Коли малюк вже вимовляє слово "мама", відмовитися від такої крихітки дуже важко навіть тим жінкам, які взагалі не хотіли дитини", - каже Ярослав Бордіян.
Якщо ж ситуація критична і молодій матері просто ніде жити, вона може звернутися по допомогу до соціального центру матері і дитини, що у Дрогобичі, навіть перебуваючи на 7-9 місяці вагітності. До моменту, поки дитині виповниться 1,5 року, жінка може тут навіть жити. За цей час, зазвичай, всі побутові і житлові проблеми поступово вирішуються.
Що ж стосується прийомних сімей, то за офіційною статистикою, за останні два роки кількість прийомних сімей і дитячих будинків сімейного типу в Україні збільшилась у 20 разів, а на Львівщині вже функціонують 10 будинків сімейного типу і 60 прийомних сімей. Проте дитячі долі не вкласти у цифри і статистичні показники.
Нещодавно на Львівщині стався прикрий випадок, правда, на щастя, єдиний. Сиріт Володю і Максима, двох галасливих шибеників, здорових красивих хлопців, у родину вирішила взяти багата бездітна пара. А вже через тиждень після оформлення всіх паперів від хлопців відмовилися вдруге за їхнє життя... через розбиту вазу.
"Ми звикли до комфорту, розумієте?" - зніяковіло бурмотіли новоспечені "батьки", не дивлячись в очі. Переконати їх залишити дітей у себе не вдалося ні психологам, ні лікарям, ні юристам. Ситуація ставала все загрозливішою. Діти могли зазнати великої психологічної травми, з якою потім жили б усе своє життя. На щастя, в той самий час створили дитячий будинок сімейного типу. Хлопчиків під свою опіку забрали дві монахині.
"До початку процесів створення прийомної сім'ї ми готуємо потенційних батьків до змін у їхньому житті, які принесе поява у домі дитини, - зауважує пан Ярослав. - У липні цього року центр організував другу Літню школу підвищення кваліфікації прийомних батьків".
Супровід молодих осіб, які вийшли з місць позбавлення волі, робота з їхніми сім'ями, соціальна опіка над випускниками інтернатів, створення сільських центрів(на зразок центру в с. Зимна Вода Пустомитівського району) - це також робота центру. Випускникам інтернатів, котрим ніде жити, центр пропонує соціальний гуртожиток у Мостиському районі. Тут молоді люди вчаться долати психологічні проблеми, адаптовуються до суспільства, згодом знаходять роботу. В центрі соціально-психологічної допомоги люди отримують консультації, поради, індивідуальну корекцію. Для дітей з особливими потребами центр спільно із мистецьким центром "Непротоптана стежина" щороку проводить пленери юних художників, що дозволяє їм хоча б частково адаптуватися в суспільному просторі.
Адреса Львівського обласного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді: вул. Чайковського, 17, тел. 261-09-42