Клієнти під лупою

Банки збирають приватну інформацію про українців

Банки збирають приватну інформацію про українців

Нацбанк зобов’язав комерційні фіну­станови зробити стосунки з клієнтами максимально відвертими. Так, кожен, кого обслуговують вітчизняні банки, має заповнити анкету. Отож, відтепер у банку знатимуть, чи є у вас цінні папери, де живете, на чому їздите, скільки заробляєте, чи є ви або член родини публічною особою, хто впливає на те, як витрачаєте кошти.

Хочуть знати все!

Досі комерційні банки мали провести цілковиту ідентифікацію своїх клієнтів. Таку вимогу поставив перед ними НБУ, інформує ТСН. Так, в анкеті просять вказати сукупний сімейний дохід та кількість банківських операцій, які здійснюєте щомісяця. Також відповісти, чи є у вас квартира, будинок, земельна ділянка, авто, депозити в інших банках, цінні папери або заборгованості за кредитами. Не цурається регулятор і запитання: чи є ви або член родини публічною особою. І, насамкінець,

просять розповісти, хто впливає на те, як витрачаєте кошти. Збирати цю інформацію  банки мали впродовж останніх півроку, але схаменулись аж тепер. 

Зараз банки відсилають своїм клієнтам СМ, у яких просять людей прийти і заповнити анкети. Таке повідомлення отримав приватний підприємець Сергій. “Я не буду заповнювати анкету, тому що вважаю дії банку незаконними”, – сказав Сергій. 

“Пошта” зателефонувала до одного зі львівських банків і поцікавилася, чи будуть там, наприклад, обслуговувати рахунки, якщо ці анкети не заповнювати. Відповіли, що продовжуватимуть обслуговувати клієнта далі. 

 “Робота” триває

Підбити підсумки ідентифікації громадян у НБУ нині ще не готові, так само, як і відповісти, що буде з тими клієнтами, які відмовилися надати регулятору інформацію про свої статки і зв’язки.

В одному з комерційних банків розповіли: опитати всіх своїх клієнтів не встигли, тож анкетування триває. НБУ наразі вимагає від них лише відзвітувати, як триває збір інформації. А от самі дані про клієнтів зберігатимуть у банку. Люди на контакт ідуть, запевнив відповідальний за цю роботу. До особливо непоступливих, утім, можуть застосувати санкції. Відповідно до законодавства, банк має право відмовити клієнту в обслуговуванні, якщо він не надасть певні дані.

А довіра клієнтів?

В Асоціації українських банків діляться враженнями тих банкірів, які не готові озвучувати свої претензії публічно. “Дії НБУ носять провокативний характер, бо підривають довіру клієнтів до всіх без винятку комерційних банків. Це недопустимо”, – зауважив голова Асоціації українських банків Олександр Сугоняко.

Дехто з банкірів, підкреслив Сугоняко, готовий радше заплатити штраф НБУ, ніж виконати цю постанову. Бо відбутися одноразовим опитуванням не вдасться – інформацію про клієнтів треба постійно оновлювати.

 “Пошта” довідалась, що майже у всіх львівських банках мають такі анкети, але показати їх журналістам навідріз відмовились. Працівники банків кажуть, що ці установи повинні мати інформацію про своїх клієнтів, і нічого страшного, правокаційного у цьому не бачать. Щодо особистого життя клієнта, кажуть, що закон не порушують і в приватні справи людини не втручаються.  

КОМЕНТАР

Олег Мицик,адвокат:

- Усе, що встановлено чинним законодавством, є законним доти, поки не визнано Конституційним судом неконституційним або рішення НБУ не оскаржено в суді. Відповідно до законодавства, а саме Законів "Про протидію легалізації (відмиванню) доходів отриманих незаконним шляхом...", "Про банки та банківську діяльність", нині банки зобов'язані ідентифікувати клієнта. Такі вимоги діють із моменту набуття чинності базовим Законом "Про запобігання та протидію легалізації доходів..." (діє з початку 2011р.) Банки зобов'язані ідентифікувати клінтів, які проводять ризиковані операції протягом 2-х місяців, всіх інших - протягом 6 місяців, але лише зараз вони почали по-справжньому це робити. Власником таємниці є клієнт банку, а банк є хранителем цієї таємниці. Банк має відповідати за належне її збереження. Законодавством чітко визначено, в чому полягає ідентифікація клієнта (резидента і нерезидента). У цілому вона зводиться до отримання банком у обов'язковому порядку: паспортних даних особи, номера паспорта, відомостей про місце проживання, дату народження, орган, який видав паспорт, а також ідентифікаційного коду. Зважаючи на це, можна сказати, що збір будь-якої іншої інформації, наприклад, про майно особи, її стосунки з публічними людьми, про те, хто має право користуватися її доходами, не входить в ідентифікацію особи, а тому не повинно збиратися банком. У більшості випадків - це самодіяльність банків (їх страховка), оскільки вони є суб'єктами фінансового моніторингу. Нині розписані дуже жорсткі вимоги щодо фінансового моніторингу. Вважаю, що заповнення нових анкет підриває довіру клієнтів до банку.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4431 / 1.59MB / SQL:{query_count}