Вперше держава Україна компенсовуватиме заборговані гроші своїм вчителям
Львівські вчителі виборюють справедливість у Європейському суді з прав людини. Першою свою правоту довела вчителька львівської середньої школи № 33 Христина Кіраль, яка звернулась туди ще 2005 року із заявою щодо виплати їй заборгованих грошей за ст. 57 Закону України "Про освіту" (за вислугу років, на оздоровлення тощо).
За словами Андрія Соколова, голови Вільної профспілки працівників науки та освіти Львівщини, пані Кіраль звернулася до Європейського суду, оскільки районний відділ освіти не виконав рішення місцевого суду про виплату їй надбавок, які передбачені законом України. Окрім неї, до європейського правосуддя звернулися ще 61 педагог із Львівщини та кількасот з України. І це лише ті, справами яких займається Вільна профспілка.
"Невиконання судового рішення - це порушення пункту 1 статті 6 Європейської конвенції, яка захищає право на справедливий суд. Тож педагоги, які не змогли добитися виплати цієї заборгованості в Україні, звернулися до Європейського суду. Христина Кіраль була першою, хто оформив усі потрібні документи, тому рішення у її справі ухвалили найшвидше. Вона має отримати 2 974 грн, які їй не виплатив районний відділ освіти, 300 євро відшкодування за судові витрати та одну тисячу євро від Держказначейства - за моральні збитки, хоча ми просили виплатити моральні збитки в розмірі 10 тисяч євро. Але це лише початок. Уже невдовзі ми чекаємо рішення у справі 15 педагогів із Дрогобича. Думаю, воно буде не пізніше ніж через півроку", - розповів "Пошті" Андрій Соколов.
Щоправда, рішення Європейського суду не враховує інфляції. Адже три тисячі гривень у 2005-му та зараз - велика різниця. Частковою компенсацією для педагогів буде відшкодування моральних збитків. Приємною ж новиною для вчителів є те, що ці гроші не підлягають оподаткуванню.
Найцікавіше, що таких справ з часом може суттєво побільшати, особливо зважаючи на те, що позитивний досвід уже є. За словами Андрія Соколова, схожі позови не мають терміну давності, тому він агітуватиме інших педагогів теж шукати справедливості у Європейському суді. Адже на Львівщині є ще близько трьох тисяч учителів, яким так і не виплатили заборговану зарплатню.
Та коли саме вчителька зможе отримати свої гроші, наразі не відомо. Обласні посадовці не знають навіть схеми, за якою мали б відбуватися виплати.
До речі, у Європейському суді з прав людини відзначають збільшення кількості скарг, які надходять з України. Тільки у 2007 році їх було зареєстровано 41 700, що на 2 300 більше, ніж 2006-го.