Усі батьки намагаються добре виховувати своїх дітей, відмежовуючи їх від поганого впливу навколишнього середовища. В сім’ї цінують традиції, спілкуються між собою тільки культурними словами, та здивуванню батьків немає меж, коли під час розмови в дитини раптом вихоплюється лайливе слово.
Та не треба відразу панікувати – рано чи пізно з такими проблемами зіштовхуються всі родини. Універсальних ліків від подібної напасті немає, та передусім варто зрозуміти, що дитина цим хоче сказати: вона зла на увесь світ, дражниться чи просто повторює почуте, не розуміючи змісту. І, за словами дитячого психолога Ірини Балюк, у цьому випадку велику роль відіграє вік дитини.
Дітям властиво слухати все, що говорять навколо, і ніхто не зможе перешкодити цьому процесу. Тож ваше чадо може набратися нецензурних слів будь-де.
Одним із головних наслідувачів для дитини є телевізор. “Малюки годинами можуть сидіти біля екрана, спостерігаючи за сюжетами багатьох серіалів. Власне, сам сюжет їх не надто цікавить, а от нові слова і вислови вони схоплюють на льоту. Потім іде бурхливе обговорення з іншими дітьми, і після такого обміну думками маля приносить додому великий арсенал висловів, які шокують батьків. Причому вишукані звертання приживаються в дитячому лексиконі набагато гірше, ніж лайка мультяшних супергероїв. Адже, якщо подивитися звичайні дитячі мультики, легко з’ясувати, що словниковий запас у них не набагато кращий, ніж у бойовиках”, – зазначає “Пошті” Ірина Балюк.
Та варто пам’ятати, що дитина дуже багато вчиться у своїй сім’ї. Співрозмовниця зазначає, що батьки для дитини – це головний приклад для наслідування. Перш ніж пробувати викоренити в неї схильність до лайки, варто прислухатись до своєї мови.
“Можна згадати хоча б те, що вимовляємо, коли вдаряємо по пальцю молотком, а наш нащадок стоїть за два кроки від нас. Якщо малюк бачить, що батько не вступає у перепалку з п’яним грубіяном, а відійде вбік, він обов’язково це запам’ятає. Або якщо мати стежить за своєю мовою під час розмови телефоном, то й донька буде поводитись аналогічно”, – каже психолог.
Із проблемою дитячої лайки батьки зіштовхуються у три-чотири роки. Саме тоді дитина часто й охоче вживає слова, змісту яких може й не розуміти, але звучання або інтонація сподобалася. Багато нецензурних слів несуть у собі емоційний заряд і тому досить легко запам’ятовуються.
“З малюками все просто: для них будь-яке нове слово – іграшка, яку вони випадково підхопили на вулиці. Діти трьох-чотирьох років здебільшого навіть не розуміють значення таких нецензурних слів. Вони можуть кілька разів використати в розмові лайку, а потім про неї забути”, – зазначає Ірина Балюк.
Головне завдання для батьків – не реагувати на погані слова та пропустити повз вуха. Адже, якщо хтось із дорослих розсердиться, розсміється чи накричить, дитина може згодом спеціально лаятися при мамі з татом.
“Можливий і варіант, що вживати таке слово вона не буде, але на майбутнє запам’ятає точно. Якщо ж кількома разами така ситуація не обмежується, батькам варто строго сказати малюкові, що в їхній родині таких слів не вживають. Якщо дитина просить пояснити значення якогось поганого слова, дорослим слід підібрати синонім, що матиме “легше” значення”, – радить психолог.
Уже у віці п’яти-семи років ситуація дещо змінюється, адже діти вживають лайливі слова цілком свідомо. Як зазначає співрозмовниця, таких причин може бути кілька. Найчастіше вони хочуть привернути увагу батьків. Ще одна поширена причина – бажання виглядати сильнішим серед однолітків.
“Старшій дитині, яка почала вживати нецензурну лайку, варто спокійно пояснити, що таке добре, а що таке погано. У віці п’яти-семи років дитина найкраще розуміє повчання та настанови старших. Це найкращий вік для повчальних бесід, адже в багатьох дітей розвивається страх соціальної невідповідності – вони бояться не виправдати очікувань дорослих. Також слід навчити дитину висловлювати свої емоції без лайки. Краще хай дитина скаже: “Як же ти мене розлютила, мамо!”, аніж буде у вас за спиною шепотіти лайливі слова”, – каже психолог.
ДО ТЕМИПідлітковий сленг
Найбільше труднощів виникає саме з підлітками. Через вік їм часто байдуже, як реагують на їхню мову батьки. Окрім цього, в їхній розмові починає з’являтись сленг – мова, що зрозуміла лише вузькому колу тих же підлітків. Як запевняє психолог, батькам слід сприйняти це як необхідність, наскільки б такі слова не дратували. Молодіжний сленг завжди був, є і буде. З часом, коли підлітки подорослішають, такі слова зникнуть самі собою. “На першому етапі розвитку людина сприймає світ, як чужий простір, і захищається від нього лайкою чи навіть кулаками. І лише з часом приходить розуміння того, що він не такий уже й поганий. Тому вимагати від тинейджера, щоб він випромінював миролюбність – завдання фактично нереальне і до того ж досить небезпечне: якщо підліткові доводиться постійно пригнічувати власну агресію, то в майбутньому він може перетворитися на тирана. Звичайно, це не означає, що потрібно крізь пальці дивитися на те, як син намагається дати в лоба першому зустрічному або як дочка грубіянить бабусі. Допоможіть їм випустити пару цивілізованим способом. Футбол, бокс, баскетбол або сучасні танці – будь-яка енергійна рухова активність приводять у рівновагу нервову систему”, – каже Ірина Балюк. А ще не потрібно надто сильно відмежовувати дитину від світу, адже з дитинства вона має знати не лише, що таке добро, а й вміти протистояти злу. Так у неї швидше виробиться “імунітет”. Звичайно, батькам потрібно допомагати дитині і скеровувати її. А ще, додає психолог, можна частіше ходити зі своєю донечкою чи синочком у театри, музеї, на виставки, навіть просто читати вголос книжки. Це обов’язково дасть свій позитивний результат. |
НА ЗАМІТКУЯк упоратися з дитячим лихослів’ям • Постарайтеся зробити так, щоб малюк був відвертий з вами. Це дозволить йому вільно висловлюватися у вашій присутності, і тоді те, чого він навчився, почуєте ви, а не сторонні люди. • Поясніть дитині, що лаятися так само непристойно, як їсти руками з тарілки! Але поясніть це лаконічно, у формі кумедної розповіді або придуманої казки і не карайте малюка. • Якщо дитина почала висловлюватись непристойно в компанії сторонніх людей, коротко перепросіть за неї і відразу ж змініть тему розмови. • Дотримуйтеся старого правила: хвалити на людях, лаяти тільки наодинці! • У дитини завжди вушка на маківці, тому стежте за своєю мовою – навіть якщо вам здається, що діти вас не чують. • Якщо дитина лихословить, наслідуючи друзів, спробуйте поговорити з їхніми батьками – адже разом легше знайти причину і виправити становище. • У дітей, які раніше за інших вдаються до цієї брудної мови, зазвичай, за зміною лексикону криються куди складніші проблеми. Часом за сміливими висловлюваннями ховаються їхні маленькі біди: слабкість, прагнення самоствердитися, образа. Тому варто говорити із дитиною та разом подолати всі труднощі. • Треба намагатися, щоб у дітей просто не виникало бажання лаяти когось або щось, тоді вони не будуть лихословити і говорити погані слова.
|