Рух “Захопи Волл-стрит” (“Occupy Wall Street”), що зародився у Нью-Йорку місяць тому, окупував увесь світ. Цими вихідними на знак протесту проти політики урядів і фінансових установ сотні тисяч людей вийшли на вулиці 951 міста у 82 країнах. Десь демонстрації відбувалися мирно, десь супроводжувалися зіткненнями з поліцією, погромами й масовими арештами.
Найбільше рейваху було в Римі, де в демонстрації взяли участь понад 200 тисяч осіб. Протестанти розбивали вітрини крамниць, палили припарковані авто й завзято билися з поліцейськими, хтось навіть спробував улаштувати пожежу в будинку міністерства внутрішніх справ. Госпіталізовано 135 осіб, причому найпоширенішою травмою були опіки від димових шашок, що вибухали в руках хуліганів.
Те, що починалося як локальні виступи безробітної нью-йоркської молоді, вже набуло рис глобального явища, яке дехто вважає початком світової революції. Зокрема, колишній професор університету Південного Іллінойса й засновник “Global Media Research Center” Джон Даунінг вважає, що нинішній протестний рух уже не можна вважати чимось ефемерним, він “став дороговказним факелом для всіх тих, хто домагається реорганізації світової економіки”.
А солідний часопис “The Wall Street Journal” взагалі висунув революційне гасло “Розпочнемо цю боротьбу зараз!”.
Автор Холмен Дженкінс-молодший наводить дані Адміністрації соціального забезпечення США, які свідчать, що частка активних працівників стосовно пенсіонерів в Америці невпинно скорочується. За найближчі п’ять президентських циклів співвідношення становитиме не три працівники до одного пенсіонера, а два до одного. Причому ця тенденція – вкрай несприятлива для молодих і потенційно продуктивних – спостерігається у більшості розвинених країн світу, тож потрібно щось міняти вже зараз.
Однак є серед коментарів і відверто оригінальні. Так німецьке видання “Die Presse” з посиланням на сайт відомого британського конспіролога Девіда Айка пише, що рух “Occupy Wall Street” насправді було організовано “сербськими професійними заколотниками” із Центру прикладних ненасильницьких акцій і стратегій (CANVAS), причому замовником виступило Центральне розвідувальне управління США. У штабі CANVAS на вулиці Ганді в Бєлграді з 2003 року на спеціальних курсах навчалися активісти з 37 країн. За даними “Die Presse”, розповсюджений в інтернеті підручник “Ненасильницька боротьба”, підготовлений фахівцями CANVAS, користується настільки ж великою популярністю, як і їхній навчальний фільм “Як скинути диктатора”. Організатори CANVAS свого часу були батьками-засновниками сербського руху “Отпор”, що зіграв вирішальну роль у поваленні режиму Слободана Мілошевіча.
“Die Presse” стверджує, що якраз напередодні старту акції “Occupy Wall Street” у Нью-Йорку розгорнув бурхливу діяльність заслужений діяч “Отпора” Іван Марковіч. За версією британського конспіролога, “за мету аналітики ЦРУ ставили аж ніяк не руйнацію системи, їх цікавив контроль над опозиційними силами всередині Сполучених Штатів”. Мовляв, “Occupy Wall Street” – така собі “пастка для наївних лівих”. Версія, звичайно, цікава, але вже надто схожа на якусь бондіану.
Поза тим, незважаючи на арешти й холоди, що наближаються, учасники протестів в усьому світі демонструють рішучість залишатися на вулицях доти, доки уряди не прислухаються до їхніх вимог. З огляду на те, що більшість протестантів – безробітна молодь, якій просто нічого втрачати, натомість енергії та завзяття – за трьох, нинішні порядки таки доведеться міняти. Залишається лише сподіватися, що українські хлопці та дівчата не залишаться осторонь і теж вийдуть на вулиці. Може, купку багатіїв життя в нашій країні і влаштовує, але переважна більшість українців просто животіє, зазнаючи наджорстокої експлуатації.