Сексуальну революцію розпочав галичанин. Саме він ще й очолив найперші курси психоаналітиків
Якщо вірити американським фільмам, то у США без психоаналітика й кроку не ступлять. Тим часом не лише там, а й в Україні мало хто знає, що засновники психоаналізу - Зигмунд Фройд та Вільгельм Райх походять із... Галичини.
Предки матері Фройда народжувалися в Тисмениці, а батька - в Бучачі й Бродах. Саме з останнього з цих міст перебралися Фройди до Фрайберга (тепер - Пршібор) у Чехії, де й з'явився на світ психоаналітик №1.
Натомість родина Райха, автора терміну "сексуальна революція" й засновника психосоматичної терапії та найпершого навчального закладу з психоаналітики, з Бродів на Львівщині, де він народився 24 березня 1897 року, не виїздила нікуди. Можливо, Фройд та Райх вирішили лікувати душевні недуги саме тому, що були галицькими євреями - представниками чи не найзакомплексованішої спільноти, яку зарахували до "нижчої касти" і їхні єдиновірці з інших країн, і австрійці.
Відтак батько Райха проголосив себе німцем, поєднав, усупереч приписам іудаїзму, оренду з рільництвом і заборонив своїм дітям водитися з євреями та українцями. Однак спершу не витримала роздвоєння особистості й покінчила самогубством мати 17-річного тоді Вільгельма. А його батько хоч і не наклав тоді на себе руки, усе ж пережив дружину не набагато - лише на три роки.
Після завершення Першої світової війни, в ході якої Вільгельм дослужився до офіцера, а російська армія сплюндрувала його ферму, він закінчив медичний факультет Віденського університету. Після того ж, як подружився в столиці Австрії з Фройдом, став його першим клінічним асистентом, а ще невдовзі - навіть віце-президентом психоаналітичної клініки Фройда.
1924 року вже Райх організував та очолив у Відні семінар із психоаналітичної терапії -найперший навчальний заклад із психоаналітики. Але 1927-го посварився зі своїм учителем, бо намагався поєднати фрейдизм із марксизмом.
Переїхавши до Німеччини, він вступив до прокомуністичного "Руху психічного здоров'я" та створював гігієнічні центри, які безплатно інформували про методи контролю за народжуваністю та займалися сексуальною просвітою. Бо Райх вважав, що всебічному розкріпаченню людей перешкоджає їхня закомплексованість у статевому житті унаслідок ханжеської моралі.
Саме її він назвав головною передумовою тоталітарних режимів. Бо, як запевняв психоаналітик із Бродів, придушення природних, а передусім, - сексуальних потягів людини перетворює її на істоту, котра не лише не опирається наказам "вождя", а й потребує їх.
Однак те, що він популяризував розкутість у статевому житті, розцінили як пропаганду розпусти і Інтернаціональна психоаналітична асоціація, і німецька компартія, котрі відрахували Райха зі своїх лав. Остання ще й пообіцяла розстріляти нашого земляка після її приходу до влади за те, що він критикував тоталітаризм у СРСР.
Утім, утікати з Німеччини Райху довелося й після того, як нацисти, даруйте за каламбур, проголосили її "Третім Райхом". А з Данії та Швеції, де в 1960-х роках під час "сексуальної революції", до якої він закликав, плакати з його портретами розклеюватимуть поруч із зображеннями аргентинця Че Гевари, нашого земляка депортували 1934-го за те, що бентежив ханжеську тоді ще в тих країнах мораль.
Однак, влаштувшись ад'юнкт-професором медичної психології школи соціальних досліджень у Нью-Йорку, Райх невдовзі став найпопулярнішим психіатром у США. У ході лабораторних досліджень дійшов висновку, що: 1) основою життя усіх істот є біофізична субстанція, яку назвав оргоном та енергетичною силою; 2) на її кількість і вільний потік в організмах впливає сексуальна активність; 3) через нестачу оргону й порушення його вільного потоку люди хворіють на рак, стенокардію та епілепсію; 4) ці недуги лікуються сексом.
Заснувавши у Нью-Йорку Інститут оргону, він ще й винайшов 1950 року оргонний акумулятор для відновлення запасу енергетичної сили в організмі й зцілювавав ним від недуг, які доти вважали невиліковними. А також збудував завод, на якому налагодив 1954 року серійне виробництво своїх акумуляторів, котрі навіть надійшли у продаж.
Але навіть Райх не уник "полювання на відьом", яке тривало тоді у США. 1954 року його заарештували за "симпатії до СРСР", які він насправді критикував, і "таємну агентурну роботу на користь Радянського Союзу".
А ув'язнили на три роки за... неповагу до суду. Причому той ухвалив ліквідувати Інститут оргону, знищити акумулятори Райха й засекретити його рукописи, тому досі тривають суперечки з приводу того, генієм він був чи шарлатаном.
Його помилування вимагали, зокрема, найвидатніший фізик усіх часів і народів Альберт Ейнштейн, а також всесвітньовідомі письменники Ернест Гемінгвей, Жан-Поль Сартр і Альберт Камю. Але 1957 року за декілька місяців до звільнення Райх помер нібито від серцевої недостатності, в яку не вірив ніхто.