Шість відсотків громадян західного регіону мають чіткі плани виїхати за кордон на тривале перебування, однак лише третина з них зробила реальні кроки для цього. Ще 25% не виключають можливості виїзду за певних умов. Такі дані оприлюднила громадська ініціатива “Європа без бар’єрів”.
За словами Андрія Лепака, голови Львівського юридичного товариства, потенційними емігрантами є чоловіки віком до 50 років, більшість із яких готова їхати за кордон з метою працевлаштування і поліпшення рівня матеріального забезпечення. Громадяни скаржаться на відсутність соціальної підтримки в державі, неможливість реалізувати свій фаховий потенціал в межах країни, нестабільну політичну ситуацію, корупцію та беззаконня. Українці хочуть до європейських країн через високий рівень доходів, соціальні стандарти — систему освіти та медичне обслуговування, стабільність, можливість кар’єрного росту та впевненість у завтрашньому дні.
– Найбільше українці хочуть до країн Західної Європи, Російської Федерації та США. Слід враховувати також і регіональні вподобання: у Закарпатській області найбільше готові емігрувати до Словаччини, Угорщини та Чехії, у Львівській та Волинській — до Польщі, – зазначив Андрій Лепак.
При цьому уявлення українців стосовно питань еміграції формуються на підставі досвіду родичів та друзів. У половини опитаних вони перебували або ж перебувають за кордоном. Водночас громадяни не зважуються на поїздки чи переїзд через відсутність матеріальних ресурсів, мовний бар’єр та труднощі з працевлаштуванням в чужій країні. Завадити виїзду може й відсутність закордонного паспорта.
Також, згідно з дослідженнями ГІ “Європа без бар’єрів”, однією з основних перешкод, які заважають громадянам України виїхати за кордон, є труднощі з оформленням віз. Проте навіть за умови впровадження безвізового режиму для короткотермінових поїздок значного ажіотажу та масових відвідин країн Євросоюзу очікувати не варто. Лише 18% респондентів готові скористатися такою нагодою. Цікаво, що, незважаючи на особливості української ментальності, на останньому місці серед причин еміграції громадян перебуває родинний зв’язок.
ГІ “Європа без бар’єрів” проводила дослідження протягом червня-липня 2011 року в трьох областях України — Львівській, Волинській та Закарпатській. Дослідники опитали 805 респондентів (300 у Львівській обл., 255 – у Волинській та 250 – Закарпатській). Гранична похибка вибірки +/- 3,5%. Опитування проводилось методом інтерв’ю “обличчям до обличчя”. Серед респондентів опитано 47% чоловіків та 53% жінок. Віковий діапазон від 17 до 79 років: 17 – 29 років – 22%, 30 – 39 років – 21%, 40 – 49 років – 22%, 50 – 59 років – 17%, 60 років і більше –17%.