Учимося вчитися

Із початком навчального року у батьків додалося турбот і запитань.  “Пошта” з’ясовувала у фахівців, як допомогти дітям у мандрівці до країни знань

Організувати час 

“Наш  син навчається у другому класі. Спершу він робив домашнє завдання з великою охотою, хотів дізнаватись щось нове. А тепер я помічаю, що ентузіазм до навчання пропадає. Навантаження стає все більшим, а Ігорчик швидко втомлюється. Ми змушені регулярно робити перерви, але боюся, щоб бажання навчатись не зникло взагалі. Порадьте, як організувати час вдома, щоб дитина навчалась із бажанням і щоб, виконуючи домашнє завдання, не втомлювалась?”

Катерина Островська, м. Жовква

 

Наталія Заходило, психолог:

– У перші шкільні роки закладаються подальша успішність малюка і його бажання вчитись. Головне завдання батьків – правильно організувати післяобідній час дитини. Після школи дайте малюкові відпочити. Достатньо однієї-двох годин, щоб дитина набралась сил та взялася за виконання домашнього завдання. Завжди слід починати з найважчого уроку, поки увага найвища. Ті предмети, які дитина знає ще з дитсадка, наприклад малювання, можна залишити на кінець, коли зосередженість почне падати.

Ще з першого класу батькам слід привчати дитину до самостійності. Якщо у малюка виникають труднощі з певним предметом, допоможіть йому. Наприклад, батьки можуть підштовхнути дитину до правильної відповіді, але в жодному разі не розв’язувати задачу повністю. Завдяки таким підказкам дитина знатиме, що все може виконати самостійно, але завжди може розраховувати на допомогу батьків.

Коли батьки помічають, що дитина трішки втомилась, слід обов’язково зробити перерву, змінити розумову діяльність на фізичну, зробити гімнастику чи погратись у рухливі ігри. І головне – дитину завжди слід заохочувати до навчання. Включіть фантазію, спробуйте зробити процес виконання домашнього завдання цікавим, творчим. А ще не забувайте хвалити малюка. Це вселяє в нього впевненість та бажання вчитися.

 

 Заохотити до навчання

“Після активного відпочинку влітку ми зіткнулися із проблемою ліні у своєї дитиини. Андрійко зовсім не хоче виконувати домашні завдання. Раніше за хороші оцінки бабуся платила йому цукерками. Тепер його така плата не влаштовує, натомість він вимагає за кожне завдання грошову винагороду, мотивуючи це тим, що його друг за кожне добре виконане завдання отримує гривню. Чи буде правильно платити дитині за виконані завдання і як іншими способами стимулювати її до навчання?”

Галина Марущак, м. Червоноград

 

Оксана Іванків, учитель початкових класів вищої категорії:

 

– Дійсно, сьогодні дедалі більше батьків стимулюють своїх дітей до навчання грошовими винагородами. І варто зазначити, що такий метод спрацьовує. Проте він негативно впливає на дитину, адже з раннього віку вона починає розуміти, що все на світі можна купити за гроші. Найбільш популярним сьогодні є ігровий метод стимулювання. Можна, для прикладу, зробити настінний календар, де будете позначати успіхи школяра, або створити окремий щоденник, а в ньому за гарні оцінки наклеювати позитивні картинки. Коли у щоденнику назбирається певна кількість таких наліпок, дитина отримує цікавий та корисний дарунок, але не гроші! Найголовнішим стимулом для навчання вашої дитини має бути похвала, навіть якщо у школяра проблеми із навчанням, за кожний незначний успіх треба хвалити. Робити це треба обережно, щоб вона не зазналася. 

ДОВІДКА

Під час навчання взаємодіють різні органи чуття. Фахівці дають відсоткову характеристику щодо цього. 

Руки – 90% від того, що дитина зробить сама, те і засвоїть. Тому потрібно, щоб школярик не лише слухав, але й намагався самостійно повторити приклад, навіть якщо йому здається, що нічого незрозуміло. Нехай спробує, а батьки за необхідності мають допомогти. Лише не треба брати ініціативу в свої руки при першій помилці. 

Рот – 70% того, про що ми говоримо, відкладається в пам’яті. Нехай дитина повторює все вголос, а не мовчки слухає. Обговорюйте свої дії. Навідними питаннями підводьте дитину до правильної думки, але старайтеся, щоб остаточну правильну відповідь вона сказала сама. 

Очі – 30% того, що школяр бачить, те і засвоює. Тому малюйте картинки, які пояснюють матеріал. Малюнки мають бути не нудними, а веселими й оригінальними, тоді у дитини виникатимуть асоціації і вона легко зрозуміє матеріал.      

Вуха – лише 20% того, що дитина чує, вона запам’ятовує. І саме через це лише сухих пояснень для дитини недостатньо. 

 

 Зберегти зір

“У дочки моєї подруги за два роки навчання різко погіршився зір. Цього року мій син пішов у перший клас, і я хвилююся за його очі. Як можна зберегти зір дитини, яка активно навчається?”

Надія Гнатик, м. Золочів

Всеволод Радомський, дитячий офтальмолог: 

– Приблизно 6-8 годин на добу школяр активно працює очима. Для того, щоб вони не перевтомлювались, варто через кожні півгодини відпочивати 5-10 хвилин. Добре було б відриватися від конспектів і просто переводити погляд за вікно, вдаль. Слід пам’ятати, що час, проведений перед екраном телевізора чи дисплеєм комп’ютера, стане для очей не відпочинком, а навантаженням. 

Найкраще, якщо діти все встигатимуть за дня. Для вечірніх занять має бути хороша лампа, бажано денного світла, яка хоча б частково зменшить навантаження на очі. Її потрібно ставити зліва і зверху, вище голови дитини, щоб не світила в очі, а її світло падало на зошит чи книжку. Для шульги правильно ставити її з правого боку. Відстань між зошитом і очима має  бути близькою до довжини передпліччя дитини. Також варто щодня виконувати вправи для очей. Краще для початку проконсультуватися з лікарем. Є багато видів гімнастики для очей. Найелементарніший – водити око проти і за годинниковою стрілкою, або заплющувати і розплющувати повіки з певною періодичністю. Гра у бадмінтон стане і хорошим розвантаженням, і вправою для очей. Для зору важливим є правильне харчування, яке дає достатню кількість вітамінів А, Е, всієї групи В та лютеїн. Для цього потрібно, щоб у раціоні були присутні риб’ячий жир, печінка, нирки, курячі чи перепелині яйця, ікра осетрових риб. Не менш важливими є також овочі і фрукти, особливо червоного та жовтого кольорів. Для кращого засвоєння вітамінів їх треба вживати зі сметаною чи олією. Також важливо, щоб у раціоні були молочні продукти. 

 

 Обладнати робоче місце

Із початку навчального року ми переїхали в нову квартиру і ще не встигли обладнати дитячу кімнату. Наразі Даруся, яка цього року пішла у перший клас, виконує домашнє завдання за звичайним столом, проте свекруха переконує, що варто купити парту. Та і з браком часу ніяк не виходить довше погуляти із дитиною на вулиці. Скажіть, будь ласка, чи потрібна особлива парта і як можна замінити прогулянки на свіжому повітрі?”

Олена Маланюк, м. Трускавець

 

Ольга Устай, учитель фізкультури вищої категорії:

– Передусім варто зазначити, що під час навчання значно збільшується навантаження на опорно-руховий апарат дитини. Тому робоче місце має бути правильно облаштоване, і  в жодному разі це не повинен бути звичайний стіл, адже це може призвести до порушення постави. 

Фізкультурні паузи між уроками, повноцінне харчування, ортопедичний рюкзак, парта, що “росте” разом із дитиною, – це не розкіш, а життєва необхідність. Висота парти повинна бути на 2-3 см вищою, ніж лікоть дитини, яка стоїть. Удома меблі для приготування уроків, як і в школі, повинні обов’язково мати спинку. Привчіть дитину всідатися якнайглибше, відчуваючи опору кожною точкою хребта. Між грудьми й краєм стола повинна бути відстань, що дорівнює ширині кисті дитини. Ідеально, якщо стіл обладнаний поперечиною для ніг, завдяки якій розвантажується спина. Якщо її немає, то можна використовувати лавочку. З метою профілактики порушення постави потрібно користуватися ранцем і стежити, щоб його вага для учнів 1 – 3 класів не перевищувала 1,5-2 кг.  Учень молодших класів має проводити на свіжому повітрі не менше 3-3,5 години на день. Не варто забувати і про фізичні вправи та рухливі ігри з дитиною. Якщо ж ви віддали дитину до спортивної секції або займаєтеся з нею вдома чи у дворі бігом, гімнастичними вправами або рухливими іграми, слід пам’ятати, що заняття спортом повинні починатися не раніше ніж через 40 хв. після їди.

 

ВПРАВИ

                      Вправи виконують сидячи за столом. 

1. Сядьте за стіл, руки на столі. 1-2 – руки вперед-вгору, подивитись на них, прогнутись і потягнутись (вдих); 3-4 – (видих). Повторити 4-6 разів у повільному темпі. Руки не згинати. 

2. Сидячи за столом, руки за головою. 1 – поворот ліворуч (видих); 2 – (вдих); 3-4 – те саме в другий бік. Повторити 3-4 рази в кожний бік. Сидіти за столом із зімкнутими в колінах ногами. Повертаючи тулуб, ноги з місця не зрушувати. 

Вправи виконують стоячи біля крісла. 

1. Станьте лівим боком до спинки крісла, ліву руку покладіть на спинку крісла, праву – на пояс. 1 – крок правою, права рука вгору; 2 – вихідне положення; 3 – крок вправо, нахил вліво, права рука вгору; 4 – вихідне положення; 5-8 – те саме, стоячи правим боком до спинки крісла. Повторити 4-6 разів у кожен бік. 

2. Вихідне положення, як у першій вправі. 1 – присід, права рука вперед; 2 – вихідне положення; 3-4 те саме, стоячи правим боком до спинки крісла. Повторити 4-6 разів у кожен бік. 

Вправи виконують стоячи на килимку посеред кімнати. 

1. Ноги нарізно, кисті стиснуті в кулак. 1 – поворот тулуба вправо, енергійно розвести руки в сторони, пальці випрямити; 2 – вихідне положення; 3-4 – те саме в інший бік. Повторити 4-6 разів у кожен бік. 

2. Ноги нарізно, руки на поясі. Нахили голови вперед і назад, повороти – вліво і вправо. Виконати по 6 нахилів і поворотів. Рухи головою виконуються в повільному темпі з максимальною амплітудою. 

 


 

 

 

 

 

  

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4375 / 1.67MB / SQL:{query_count}