Туреччина стрімко псує відносини з Кіпром, Ізраїлем та Сполученими Штатами
Учора турецький міністр енергетики Танер Їлдиз у грубій формі закликав Республіку Кіпр відмовитися від планів видобутку нафти на шельфі розділеного на турецько-кіпрську і греко-кіпрську частини острова. Він назвав плани греків-кіпріотів “підбурюванням і провокацією”.
“Якщо греки-кіпріоти дотримуватимуться свого графіка (розпочати розробку шельфу з 1 жовтня – “Пошта”), ми одразу укладемо угоду з невизнаною Турецькою Республікою Північного Кіпру на власний видобуток нафти в Середземному морі. Причому наші сейсмічні судна супроводжуватимуть військові кораблі”, – заявив міністр енергетики. А віце-прем’єр Туреччини Бешир Аталай взагалі заявив, що Анкара заморозить усі відносини з ЄС, якщо Республіка Кіпр головуватиме в Євросоюзі в 2012 році, як це передбачено планом ротації.

Дісталося від турків й ізраїльтянам. Міністр закордонних справ Туреччини Агмет Давут-оглу розповів, що Анкара перешкодила Тель-Авіву відкрити повноцінне представництво у штаб-квартирі НАТО, пригрозивши використати своє право вето. Хоча ці події відбувалися ще навесні цього року, відомо про них стало щойно, коли Агмет Давут-оглу дав войовниче антиізраїльське інтерв’ю турецькому часопису “Today’s Zaman”.
Нагадаємо, що відносини колишніх союзників Туреччини та Ізраїлю зіпсувалися після інциденту в травні 2010 року, коли ізраїльський спецназ атакував “Флотилію свободи”, що намагалася прорвати блокаду Сектора Газа і доставити палестинцям гуманітарний вантаж. Тоді загинули дев’ятеро громадян Туреччини. Після цього Анкара зажадала офіційних вибачень, а не дочекавшись їх, сама пішла “в атаку” на Тель-Авів.
Турки вже оголосили перелік заходів тиску: заморожування дипломатичних, політичних, військових, розвідувальних і (частково) економічних зв’язків, укладення військового союзу з Єгиптом і подача низки позовів проти Ізраїлю до міжнародних судів. Збентежені проблемами свого головного близькосхідного союзника, Сполучені Штати вирішили втрутитися в ситуацію. Барак Обама запропонував зустрітися з прем’єром Туреччини Реджепом Ердоганом і главою ізраїльського уряду Біньяміном Нетаньягу в рамках сесії Генасамблеї ООН, що триває в Нью-Йорку. Однак у суботу стала відома зовсім недипломатична реакція Анкари: “Туреччина не має потреби в посередництві президента США!”
Але це ще не все. Турки анонсували головну свою погрозу – прорив тієї самої морської блокади Палестини, з якою Тель-Авів носиться, як з писаною торбою. Анкара пообіцяла, що чергову “Флотилію свободи” супроводжуватимуть її бойові кораблі, тож ізраїльському спецназу, якщо він наважиться піти на штурм, буде непереливки.