Друга Пречиста

Наступної середи, 21 вересня, християни східного обряду відзначатимуть Різдво Пресвятої Богородиці. Різдво Богородиці – перше від початку церковного року велике свято християн, одне з дванадцяти найвизначніших. Як із приходом у світ Богородиці, через яку зійшло до нас спасіння, починається нова історія людства, так із Різдва Богородиці ми починаємо наш річний літургійний цикл.

Наступної середи, 21 вересня, християни східного обряду відзначатимуть Різдво Пресвятої Богородиці

Різдво Богородиці – перше від початку церковного року велике свято християн, одне з дванадцяти найвизначніших. Як із приходом у світ Богородиці, через яку зійшло до нас спасіння, починається нова історія людства, так із Різдва Богородиці ми починаємо наш річний літургійний цикл.
Святий Андрій Критсь­кий у своєму слові на день Різдва Пресвятої Богородиці говорить: “Нинішнє свято є для нас початком свят. Воно служить провісником благодаті й істини. День Різдва Богородиці є святом все­світ­ньої радості, тому що Богородицею весь рід людський обпо­вився і смуток праматері Єви змінився на радість”. Головним джерелом наших відомостей про життя Пресвятої Богородиці є Протоєвангеліє Якова, апокрифічна книга, написана приблизно у 170-180 році.
У ньому йдеться, що Пречиста Діва Марія по батьковій лінії походила з царського роду Давида, а по материній – зі священичого роду Арона. Її батьки жили в Назареті, були заможними людьми. Батька звали Йоакимом, а матір – Анною. Вони відзначалися великою побожністю і жертовною любов’ю до Бога та ближнього. Йоаким ділив зібрані з власного поля плоди на три частини: одну частину давав на жертву Богові, другу – для бідних, а третю залишав собі. Великою журбою подружжя була бездітність, яка у євреїв вважалася не тільки за брак Божого благословення, але й за Божу кару. З цієї причини вони зазнавали багато прикростей.
Тож подружжя безнастанно благало в Бога дитини. Це була головна мета їхніх молитов, постів і милостині. Йоаким і Анна обіцяли присвятити дитину Господеві, якщо Бог вислухає їхнє прохання. Господь Бог вислухав і дав їм дочку, яка була призначена стати Матір’ю Божого Сина. Цю вістку Бог передав Анні через св. Архангела Гавриїла, що об’явився їй і сповістив про те, що вона зачне Преблагословенну Доню, яку назвуть Марією.
“Марія, або Маріам, – пише святий Єпіфаній, – означає володарка і надія. Бо Вона мала народити Господа, який є сподіванням народів”. “Марія, ставши Матір’ю Творця, – говорить святий Йоан Дамаскин, – справді стала володаркою всіх народів”.
Святкуючи Різдво Богоро­диці, Церква прославляє найвищий ступінь наближення Божества до людей, Його благодатне єднання з ними в образі Діви, народженої з благословення Божого. “Сьогодні неплідна Анна породила Діву божественну, призначену бути Матір’ю Царя всіх і Сотворителя, Христа Бога”, – оспівує Церква у Богослужінні. “Величаємо Тебе, Пресвята Діво, і шануємо Твоїх родителів, і всехва­льне славимо народження Твоє”, – співають величальну Богородиці. Згадка про свято дійшла до нас із IV ст., коли рівноапостольна Олена побудувала храм у пам’ять про народження Матері Божої. Відомості про святкування можна знайти у записах св. Іоанна Золотоустого, свв. Прокла, Єпіфанія і Августина.
У народі свято Різдва Пре­святої Богородиці називають “Друга Пречиста”. З цим святом пов’язується День породіль, коли жінки, в яких немає дітей, частують бідних людей, – “щоб молилися Богородиці за її дітей”. Такі жінки замовляють службу Божу в Церкві, а після богослужіння запрошують людей до себе на обід.
 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4278 / 1.56MB / SQL:{query_count}