9/11: 10 років потому

Осама і Саддам мертві, в Іраку та Афганістані воюють, Америка втрачає вояків, гроші та вплив. Кадри із укритого густим димом Нью-Йорка свого часу приголомшили увесь світ. 11 вересня 2001 року ніхто достеменно ще не знав, що саме трапилося, але, дивлячись пряму телетрансляцію з Америки, тоді, здається, всі усвідомили – наш світ змінився.

Осама і Саддам мертві, в Іраку та Афганістані воюють, Америка втрачає вояків, гроші та вплив

Кадри із укритого густим димом Нью-Йорка свого часу приголомшили увесь світ. 11 вересня 2001 року ніхто достеменно ще не знав, що саме трапилося, але, дивлячись пряму телетрансляцію з Америки, тоді, здається, всі усвідомили – наш світ змінився.
Пізніше з’явилися подробиці. Диявола назвали на ймення – Осама бін Ладен. Лік загиблих унаслідок атаки пішов на тисячі. Джордж Буш затупотів ногами: покараємо на горло! І закрутилося… Першим під роздачу чомусь потрапив Саддам Гусейн – американці взяли Ірак штурмом, упіймали і відправили на шибеницю тамтешнього президента, який буцімто загрожував світові зброєю масового ураження. Щоправда, потім з’ясувалося, що брешуть не лише непослухи-першокласники, президент США також зумів віртуозно пошити в дурні увесь світ – в окупованому Іраку так і не знайшли нічого, що могло б масово когось уразити. Далі настала черга Афганістану – його теж “демократизували”. Головного винуватця Осаму ловили найдовше – лише зараз його тіло втопили у Перській затоці.
Тим часом влада США одержала інформацію про високу ймовірність терористичних нападів на річницю подій 11 вересня 2001 року. Як повідомило CNN з посиланням на джерело в адміністрації американського президента, екстремісти планують завтра влаштувати теракти у Вашингтоні та Нью-Йорку. “Буквально напередодні ми одержали інформацію, що заслуговує на довіру, про можливу змову, спрямовану проти нашої країни, мета якої – Вашингтон і Нью-Йорк”, – заявило джерело телеканалу. За даними ФБР, в терактах можуть взяти участь троє іммігрантів і як мінімум один громадянин США. Найімовірніше, вони спробують висадити в повіт­ря заміновані автомобілі.
Президент США Барак Обама дав розпорядження правоохоронним органам подвоїти пильність. Чи прогримить завтра в Америці вибух, чи ні – дізнаємося. Проте певні підсумки 10-річчя подій 9/11 уже підбито. “Пошта” підготувала короткий виклад публікацій у західній пресі, присвячених питанню: що змінилося в світі за останні 10 років?

ДОВІДКА:

Терористи проти США

Початком війни міжнародного тероризму проти Сполучених Штатів можна вважати захоплення американських дипломатів у Тегерані 4 листопада 1979 року.
До подій 11 вересня 2001 року найтяжчі наслідки мали такі терористичні атаки, спрямовані проти США:
– березень 1983 року – замінована вантажівка  з водієм-самовбивцею за кермом протаранила ворота американського посольського комплексу в Західному Бейруті: загинули 60 осіб, у тому числі 17 американців;
– грудень 1988 року – вибух у небі над Шотландією “Боїнга” компанії “Pan American”. 259 пасажирів і членів екіпажу загинули. Винною вважають розвідку Муаммара Каддафі;
– лютий 1993 року – вибух у підземному гаражі Всесвітнього торгового центру в Нью-Йорку: шестеро убитих і більше 1000 поранених;
– листопад 1995 року – вибух на американській військовій базі в Ер-Ріяді (Саудівська Аравія): семеро загиблих;
– серпень 1998 року – теракти біля американських посольств у Найробі (Кенія) та Дар-ес-Саламі (Танзанія): загинули щонайменше 200 осіб і 5000 отримали поранення (більшість – місцеві мешканці);
– жовтень 2000 року – в порту Адена (Ємен) замінований катер, яким керували смертники, врізався в есмінець ВМФ США “Cole”: 17 убитих, 39 поранених.

ЦИТАТИ:

“Це ж зовсім інша планета! Згадайте, десять років тому в США панувала ейфорія. Падіння Берлінської стіни поклало кінець холодній війні й призвело до появи однополярного миру. Ніщо, здавалося, не зможе похитнути американське панування. Сьогодні ці часи залишилися в минулому – теракти 11 вересня 2001 року знаменують початок кінця гегемонії США. Через десять років настав час підбиття підсумків: Осаму бін Ладена все-таки знайшли, але загрозу ісламістського тероризму не усунуто, Саддама Хусейна скинули, вивід західних військ почався, однак, ідучи, вони залишають одну із найслабших демократій, запланований і вивід військ із Афганістану в той час, як таліби активізують атаки на уряд Карзая в самім серці Кабула”.
Деніел Ворнер, директор Центру
міжнародного управління в Женеві

“Ми прожили майже десятиліття в епоху “війни з тероризмом”, що вилилася в рішення США вести відразу дві війни в мусульманських державах. За ці роки підбито багато підсумків, і майже всі вони містили в собі критику. Загублено занадто багато життів, багатьох політичних і військових цілей не досягнуто. Поширилася думка про те, що західна військова присутність в Афганістані й Іраку лише підживлювала джихадизм і сприяло поповненню його рядів. Це насамперед стосується іракського конфлікту, зовсім невиправданого щодо подій
11 вересня”.
“La Stampa”

“Після терактів 11 вересня Джордж Буш припустився стратегічної помилки: замість того, щоб сконцентруватися на знищенні баз талібів у Афганістані й звернути увагу на інший епіцентр тероризму – Пакистан, він вирішив вторгнутися в Ірак, збрехавши про зброю масового знищення. Вашингтон розплатився за це вторгнення потужною хвилею антиамериканізму, що відкрила неуявні простори для вербування нових терористів. Сполучені Штати вийшли із цього конфлікту ослабленими морально й економічно; немає сумнівів у тім, що багато в чому джерела величезного державного боргу – у воєнних операціях останніх років”.
“El Paіs”

“Сьогодні керівництво “Аль-Каїди”, після знищення бін Ладена зосереджене на афгансько-пакистанському кордоні навколо Аймана аз-завахірі й перебуває під постійним наглядом американських безпілотників, уже не є головною погрозою для Заходу. Більш небезпечними тепер є філії “Аль-Каїди” по всій планеті. Так, “Аль-Каїда на Аравійському півострові” (“Aqpa”) планує почати виробництво отрути рицину, а також організувати теракти меншого розмаху, покликані посіяти паніку в американському суспільстві й знекровити економіку, що змушена буде витрачати величезні гроші на гарантування безпеки авіасполучення”.
“Le Figaro”

“За час, що минув відтоді, коли сталися теракти, що шокують, 11 вересня, багато зроблено для безпеки, але занадто мало, щоб вірити, начебто ми невразливі для глобального терору. Кардинально змінився характер загрози, з якою ми маємо справу.
Сьогодні в центрі уваги – побоювання, пов'язані з кіберзлочинністю й питаннями безпеки. Інтернет став навчальним табором терористів замість Афганістану. Але дотепер не вжито серйозних заходів для підготовки країн до боротьби із цією глобальною загрозою”.
Рональд Ноубл, генеральний секретар Інтерполу

“Упродовж десятиліття після 11 вересня 2001 року Америка прийняла ідею нескінченної війни. Після розпаду СРСР і швидкої перемоги в Перській затоці 1991 року американське командування подумало, що зможе завдавати нищівні удари, змушуючи супротивника до негайної капітуляції, однак 10 років війни в Іраку й Афганістані розвіяли цю самовпевнену переконаність. Сьогодні більшість тих, хто служить в американській армії, бере участь у бойових діях ледве не протягом усього терміну служби. У зв'язку з цим командування тривожиться, що військові ізольовані від суспільства. Офіцери розучилися піклуватися про підлеглих у мирних гарнізонах, у військових також небезпечно підвищується зарозумілість”.
Еліот Коен, колишній співробітник адміністрації Джорджа Буша


“Війни в Іраку й Афганістані так не вплинули на культуру США, як Друга світова або в'єтнамська: фільми на ці теми, як правило, провалюються в прокаті. Але сам факт нескінченного збройного конфлікту кардинально міняє уявлення американців про війну й світ. Так, комп'ютерна гра “Call of Duty” здобула справжню популярність у 2009 році, з виходом версії “Modern Warfare 2”, де американці спочатку воюють із талібами в Афганістані, а потім з російськими ультранаціоналістами в усьому світі. У сцені в російському аеропорті гравців змушують брати участь в убивстві невинних мирних громадян, які повзуть по закривавленій підлозі й благають про пощаду. Якщо в іграх за мотивами Другої світової геймери є на боці добра, мета війни шляхетна, а закінчується все перемогою й поверненням до мирного життя, то в серії “Modern Warfare” конфлікти нескінченні й перемога недосяжна”.
“The Washington Post”

8.46.26 до 8.46.40 (час місцевий). Рейс 11 “Amerіcan Aіrlіnes”. 11 вересня 2001 р. літак “Боїнг 767- 200”, бортовий номер N334AA, урізався у північну сторону північної вежі Всесвітнього торгового центру (ВТЦ-1)  приблизно на рівні 94 –98 поверху.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9.02.59. Рейс 175 “Unіted Aіr­lіnes”. Літак “Боїнг 767-200”, бортовий номер N612UA, урізався в південну сторону південної вежі (ВТЦ-2) приблизно на рівні 78 – 85 поверху.

 

 

 

 

 

9.37.46. Рейс 77 “Amerіcan Aіrlіnes”. Літак “Боїнг 757-200” урізався в будинок Пентагона.

 

 

 

 

 

 

10.03.11. Рейс 93 “Unіted Aіr­lіnes”. Літак “Боїнг 757-200”, бортовий номер N591UA, упав на поле в південно-західній частині Пенсильванії, біля міста Шенксвілл. Місце падіння – приблизно за 240 км на північ від Вашингтона. 

 

 

 

У результаті влучення літаків у день атаки зруйнувано три будинки ВТЦ. Південна вежа (ВТЦ-2) обвалилася приблизно о 9.56, після пожежі, що тривала 56 хвилин. Північна вежа (ВТЦ-1) впала о 10.28, після пожежі, що тривала 102 хвилини. Третій будинок – вежу ВТЦ-7 – зруйнувано о 18.16 унаслідок пожежі та ушкоджень, завданих під час обвалення основних веж ВТЦ.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4519 / 1.66MB / SQL:{query_count}