Цьогоріч вищі навчальні заклади недобрали студентів на технічні спеціальності. Така ситуація спостерігається навіть попри скорочення кількості державних місць.
– Найбільше студентів вступало на економічні спеціальності, зокрема облік й аудит, фінанси та кредит, менеджмент, юридичний та філологічний факультети. Найменше вступники хочуть навчатися на технічних спеціальностях: фізиці, геології, електроніці та інженерній механіці. Цього року тут залишилися незаповненими не лише платні, але й бюджетні місця, – розповіла Ольга Стрелюк, координатор спостереження за вступною кампанією від ГМ ОПОРА у Львівській області. За її словами, Міністерству освіти варто або піднімати рівень престижності технічних факультетів, або ж не виділяти для них стільки державних місць.
Суттєвим недоліком цьогорічної вступної кампанії спостерігачі називають також дуже низький прохідний бал для абітурієнтів – він становив лише 124.
– За п’ятибальною системою це тверда трійка. Цьогоріч жоден заклад не збільшив прохідного бала, тому в деяких вишах є студенти, які набрали мінімальну кількість балів, – зазначила Ольга Стрелюк. На думку експертів, наступного року прохідний бал слід підняти хоча б до четвірки – 162, адже можливість навчатися у ВНЗ всім охочим значно знижує престижність здобуття вищої освіти.
За словами представників ГМ ОПОРА, цьогорічним досягненням Міносвіти стало подовження терміна здачі документів. Це дозволило уникнути надмірного ажіотажу та черг у приймальних комісіях. Натомість основним недоліком стала система “Електронний вступ”, яка обіцяла абітурієнтам швидке та безтурботне подання документів для участі у конкурсному відборі. Попри обіцяне, новація все ж мала безліч недоліків: невідрегульований правовий аспект, запізнення терміну реалізації та неефективність функціонування.
За словами Андрій Дутчака, громадського спостерігача за вступною кампанією у Львівській області, абітурієнти не довіряли електронному вступу і здебільшого особисто подавали копії необхідних документів у приймальні комісії. Натомість Міносвіти постійно оприлюднювало вражаючі показники електронної реєстрації абітурієнтів, левову частку якої забезпечили працівники приймальної комісії. Вони власноручно вносили отримані дані до єдиної бази.
Недостатньо врегульованим залишається і питання вступу пільговиків і так званих цільовиків – осіб, які мали цільове скерування.
– Критерії видачі таких скерувань досі не врегульовані, – зазначила Ольга Стрелю. – Це можуть бути високі успіхи у навчанні, досягнення з профільних предметів або ж просто висока посада батьків.
Відзначили спостерігачі і незвичну ситуацію, яка склалася на факультеті архітектури Національного університету “Львівська політехніка”, де результати випробувань з’явилися аж 31 липня. За словами Андрія Дутчака, через це абітурієнти не мали змоги вчасно подати апеляцію.
– Ми вже подаємо свої пропозиції до проекту прийому до вищих навчальних закладів на 2012 рік. Наскільки вони будуть враховані, невідомо. Але треба вимагати максимального, щоб врахували хоча б мінімум, – резюмувала Ольга Стрелюк.