Експерти ООН стурбовані зміною клімату, природними катаклізмами і голодом
Керівник програми ООН з охорони довкілля Ачім Штайнер заявив, що проблема зміни клімату в майбутньому стане однією з головних загроз безпеці у світі. За його словами, кліматичні стрибки призведуть до різкого зростання кількості різноманітних стихійних лих: повеней, цунамі, буревіїв та посух. Як приклад, голова програми ООН навів минулорічну повінь у Пакистані та нинішню посуху в Сомалі.
Нагадаємо, що нещодавно експерти національної метеорологічної служби Британії заявили, що глобальне потепління в останні десятиліття наростає швидше, ніж прогнозувалося раніше. Зокрема, повідомлялося, що 2010 рік став найспекотнішим, як і загалом останнє десятиліття, яке побило всі рекорди з температури. Британські фахівці прогнозують, що вже у цьому столітті середня температура, зокрема в Україні, підвищиться на 5-8 градусів, що призведе до частих і сильних посух та перерозподілу сільськогосподарських угідь з півдня країни на північ. Однак є і втішна новина – на думку британських метеорологів, підвищення температури та зміна вологості дасть змогу Україні скласти серйозну конкуренцію середземноморським курортам.
Зрештою, дивуватися різким кліматичним змінам нічого – як повідомило Міжнародне енергетичне агентство, викиди вуглекислого газу в 2010 році побили всі попередні рекорди і сягнули 30,6 гігатонни.
Експерти попередили, що такий рівень викидів не дозволить утримати зростання температури до 2020 року на позначці два градуси – поріг, про який домовилися країни світу на 16-й конференції ООН зі зміни клімату в Канкуні.
Для реалізації узгодженого на конференції сценарію необхідно, щоб граничний щорічний обсяг викидів вуглекислого газу не перевищував 32 гігатонни. Основний внесок у викиди CO2 зробило спалювання вугілля, на другому місці – нафта (36 відсотків), на третьому – газ (20 відсотків). Розвинені країни викинули в атмосферу 40 відсотків усього вуглекислого газу. При цьому частка викидів, що припала на країни, які розвиваються – насамперед Китай та Індію, помітно зросла, порівняно з 2009 роком (а сумарний внесок розвинених країн, навпаки, впав). Попередній рекорд з викидів вуглекислого газу було зафіксовано в 2008 році – він становив 29,3 гігатонни. У 2009 році викиди впали через фінансову кризу.
Нагадаємо, що рамкова конвенція ООН зі змін клімату (UNFCCC) у 2009 році услід за кліматичними переговорами в Копенгагені отримала перелік зобов’язань щодо скорочення й обмеження викидів парникових газів до 2020 року від 55 країн-учасниць конвенції, які відповідають за 78% світових викидів.
Не варто забувати і про те, що кліматичні зміни спричиняють локальні сільськогосподарські кризи, що, своєю чергою, стають причинами масового голоду в різних регіонах земної кулі. Віце-президент Всесвітнього фонду дикої природи (WWF) Джейсон Клей так перейнявся проблемою, що навіть написав спеціальну статтю в журналі “Nature”, де запропонував вісім безпечних для біорізноманіття планети способів нагодувати людство, яке швидко збільшується, зокрема генетичні модифікації та скорочення харчових відходів.
“Кожна людина в 2050 році матиме потребу в їжі, так само як і нині. Лишень людей буде на 2-3 мільярди більше. Однак близько 70% земель, придатних для вирощування продуктів, вже використовуються. І ця цифра швидко зростає”, – зазначає Джейсон Клей. У зв’язку з цим, він пропонує вісім способів того, як збирати більший врожай з тієї самої площі.
“Збільшувати виробництво їжі необхідно, щоб зберегти людство повністю, включаючи найбідніші нації. Полегшити розв’язання цього завдання можна шляхом об’єднання виробництва їжі в загальну систему, що дозволить підтримувати необхідний рівень продуктивності”, – вважає віце-президент Всесвітнього фонду дикої природи.
Перший спосіб – використання потенціалу генетично модифікованих продуктів, позаяк генетика дозволяє подвоїти або навіть потроїти врожаї. Другий – навчання фермерів у найбідніших країнах. “Усі їхні знання отримані від батьків або сусідів, натомість останні досягнення агропромислового комплексу дозволять їм вирощувати більше”, – вважає Клей. На сьогодні близько мільярда людей їдять занадто багато, і стільки ж людей їдять занадто мало. Цей розрив віце-президент WWF пропонує зменшити до 2030 року – як третій спосіб.
“Необхідно працювати над тим, щоб технології, в яких використовується вода, електроенергія та інші ресурси, давали людству максимум того, на що вони здатні. Досі виробництво однієї калорії їжі вимагає літра води”, – описує Клей четвертий спосіб. П’ятий – зменшення кількості їжі, яку викидають. За даними WWF, 30-40% харчів опиняються у смітнику, а це кожна третя калорія. Замість освоєння нових родючих ділянок Клей пропонує відновлювати старі землі як шостий спосіб. “Найману працю в Африці треба замінити на обробіток власних земель. Люди повинні мати права на ту землю, на якій вони працюють”, – сьомий спосіб віце-президента WWF. І нарешті останній – це збереження органічних речовин у ґрунті, якого можна досягти, якщо не проводити в сільському господарстві спалювання решток перед посадкою і після збору врожаю.
Експерти Організації Об’єднаних Націй опублікували прогноз, що в 2011 році населення Землі перевищить сім мільярдів людей. На сьогодні у світі налічується мільярд 17 мільйонів людей, які голодують, із них 642 мільйони живуть в Азії, 265 – в Африці, 42 – в Латинській Америці і країнах Карибського басейну, а також 15 мільйонів – у розвинених країнах. Причому кількість тих, хто голодує, має тенденцію до постійного збільшення.