До Свята знань залишилося зовсім небагато часу, і батьки, діти яких після Першого дзвоника уперше сядуть за парти, переймаються цією знаменною подією, хвилюються, адже у їхніх чад розпочинається новий етап у житті. Тому фахівці радять за тиждень до початку навчання пройти невеликий курс школяра.
Перш за все, за порадою дитячого психолога Ірини Балюк, потрібно влаштувати пізнавальну прогулянку до школи. По дорозі можна провести невелику гру, щоб зацікавити свою малечу, тоді шлях до школи викликатиме хороші асоціації. Уже на місці варто показати дитині клас, у якому вона буде вчитися, туалет, їдальню.
Також можна провести тренування збору портфеля чи одягання форми.
“Хай мама чи тато розкладе шкільне приладдя і покаже, як правильно зібрати портфелик. Згодом спонукайте дитину самостійно його поскладати. Форму майбутній школярик має сам правильно одягнути, батьки можуть давати лише невеликі підказки. Усе це має відбуватися у формі гри, тоді й дитині буде цікавіше”, – сказала психолог.
Окрім цього, варто пограти у школу, провести “урок”, при цьому попросити дитину встати коли мама-”вчителька” входить до “класу”, потім сісти за парту, взяти ручку, відкрити зошит. Дитина комфортніше почуватиметься у школі, коли завчасу чутиме схожі команди.
“Помічниками у підготовці можуть стати герої улюблених книжок. Безліч дитячих письменників описують у своїх творах, як збираються до школи їх герої. Для дитини це може бути суттєвим стимулом, адже вона знатиме, що й інші дітки також готуються стати першокласниками”, – зауважила пані Ірина.
За словами психолога, перед початком і під час навчального року батьки мають розповідати різноманітні цікаві історії про своє шкільне життя, ілюструвати це все фотографіями.
“Важливо ще перед початком навчання сформувати позитивний образ школи. У жодному разі не можна говорити першокласникові фрази “закінчилося дитинство, почалося доросле життя” або “не будеш слухати вчительку, вона тебе покарає””, – наголосила співрозмовниця.
Ще один небезпечний фактор, який може відлякувати дитину від навчання – негативні оцінки.
“Казати дитині про те, що вона повинна приносити тільки хороші оцінки, заборонено. До того ж у 1 класі їх і не ставлять. Краще вже зараз завести журнал досягнень дитини, щодня записуючи туди кожен її успіх, наприклад, “сьогодні без нагадування почистив(ла) зуби”. Тоді вона знатиме, що хороші оцінки – це не єдині її заслуги перед батьками, і перестане боятися принести зі школи “двійку””, – порадила психолог.
Ще перед початком навчання варто привчати дитину вставати раніше. І пробудження для дитини, за словами психолога, має супроводжуватися приємними для неї діями, наприклад, усмішкою або обіймами мами. Потрібно також поставити у дитячій кімнаті годинника і навчити малечу за ним орієнтуватися.
“Це пригодиться вашому чаду на заняттях, наприклад для того, щоб знати, скільки є часу на виконання завдань. Важливо ще навчити вкладатися у терміни. Саме для цього може стати у пригоді графік звичайного дня, який потрібно повісити на видному місці. І коли дитина буде малювати, їсти чи дивитись мультфільми, звертайте її увагу на те, скільки часу на цю дію залишилося за розкладом”, – зазначила Ірина Балюк.
У дитячій кімнаті поступово мають з’являтися речі, які налаштовуватимуть дитину на навчання. Варто придбати письмовий стіл чи навіть невелику шкільну дошку із крейдою. Такі речі нагадуватимуть про “доросле” шкільне життя та зміну статусу.
Варто звернути увагу і на кольори, які оточують майбутнього школярика, і додати більше зелених предметів.
“Лише після семи років у дитини починають працювати частини мозку, які відповідають за утримання тіла в одній позі. Тому приборкати маленького зірвиголову справді складно. Але привчати до цього варто ще перед школою, щоб ці обмеження не відбилися на ставленні дитини до навчання. Для цього варто у кімнаті малюка “поселити” зелені предмети. Це може бути підставка для ручок чи скатертина. Адже саме цей колір стимулює увагу, але дозволяє уникнути перенапруження”, – порадила Ірина Балюк.