Великобританія після тривалих заворушень повільно повертається до нормального життя. Завдяки зусиллям влади та громадян, що добровільно вийшли зі швабрами на вулиці, “шрами” починають загоюватись. Поки прибиральники і жителі вичищають вулиці від згарищ, британська влада докладає всіх зусиль, щоб запобігти новим заворушенням та карає заарештованих. На початку тижня британський прем’єр Девід Камерон заявив, що він виступає за запровадження політики “нульової толерантності” до вуличних злочинців.
Тактика протидії
“Є необхідність у цих діях. Ми недостатньо голосно сказали про нашу “нульову толерантність”, але це та думка, яку ми хочемо донести”, – сказав він. “Zero tolerance” – тактика протидії бунтам, що була популяризована в США. Вона передбачає жорстокі покарання, навіть за незначні правопорушення. Це показує бунтівникам, що влада не заплющуватиме очі на їх дії. Її автором був голова поліцейських управлінь Нью-Йорка та Лос-Анджелеса Білл Брентон. Саме його для консультацій із питань вуличної безпеки запросив прем’єр Камерон.
Тереза Мей, міністр внутрішніх справ Великобританії, виступаючи перед керівництвом поліції, заявила, що уряд готовий підтримувати застосування жорсткішої тактики під час вуличних заворушень. Вона стверджує, що у разі, якщо поліцейських критикуватимуть за перевищення сили, як це вже було, вона завжди підтримає їх, якщо вони діятимуть згідно зі законом та здоровим глуздом.
Вироки бунтівникам
Тим часом поліція продовжує затримувати підозрюваних в участі в бунті. Їх кількість значно зросте, адже близько 500 офіцерів переглядають 20 000 годин записів камер спостереження нещодавних заворушень. Уже затримано понад 2770 осіб, із яких близько 1200 вже постали перед судом. 64% з них взято під варту. Серед них і 20-річний Джордан Блекшоу, і 22-річний Перрі Саткліфф-Кінан, яким у вівторок, 16 серпня, оголосили вирок про ув’язнення на 4 роки за те, що обидва поширювали заклики до мародерства у соціальній мережі Facebook. Як запевняє поліція, усі, хто розміщуватиме в соцмережах заклики до протиправних дій, відповідатимуть за всією суворістю закону. Крім ув’язнення та виплат застав, засуджених за участь у вуличних безладах змусять до громадських робіт (які вони відбуватимуть під наглядом поліції та у помаранчевих уніформах) та позбавлять соціальних виплат. Зараз же ситуацію контролюють 16 тисяч поліцейських, що патрулюють вулиці Лондона – втричі більше, аніж зазвичай. Вони озброєні.
Жорстокість чи правосуддя?
Британські депутати й активісти у сфері правосуддя кажуть, що деякі вироки учасникам масових погромів у Англії надто жорсткі. Депутат Том Брейк, представник ліберальних демократів у британському парламенті, сказав, що вироки “слід виносити для того, аби повернути правосуддя”, а не здійснити помсту. Засуджені отримали вироки, які були б іншими, якби вони вчинили той самий злочин за день до погромів”, – додав він. Однак депутат-консерватор Гевін Барвелл заявив, що жорсткі вироки твердо свідчать про те, що безладу влада не допустить. А віце-прем’єр Британії Нік Клег заявив, що “жертви злочинів не можуть почуватися захищеними, якщо покарання не змушує злочинців не порушувати закон знову”.
Тим часом вкрадені бунтівниками речі активно продаються через інтернет. Плазмові телевізори, смартфони, планшетні комп’ютери збувають за надзвичайно низькими цінами. Тому злочинців допомагають виявити пересічні користувачі інтернету, які повідомляють поліцію про неймовірні пропозиції. Перші арешти за звинуваченнями у перепродажі краденого через інтернет вже відбулися.
Передбачається, що збитки перевищать 150 млн фунтів стерлінгів (170 млн євро).