Гриби – це не лише азарт і відпочинок, але й смакота та користь. За словами лікаря відділення гігієни харчування Львівської обласної СЕС Мирослава Гушула, гриби низькокалорійні, містять клітковину, вуглеводи, амінокислоти, ефірні масла, корисні під час недокрів’я, авітамінозу, запальних процесів, для швидшого загоєння ран. Вони містять майже всі необхідні для організму вітаміни – В1, В2, С, РР, D, фосфор (втричі більше, ніж в овочах), кальцій (стільки ж, як у рибі), цинк, мідь, залізо, марганець, йод.
Найкориснішими вважають білі гриби, лисички, грузді й підберезники. Лише трохи поступаються їм опеньки, моховики і сироїжки. Кількість білків у свіжих боровиках досягає 3,7%, а в сушених – 20,1% (вони поступаються лише підберезникам (23,5%) і підосичникам (35,4%). Цікаво, що білка більше не в ніжці гриба, а в капелюшку.
Гриби смакують смажені, варені, мариновані, сушені, тушковані. Під час приготування грибів важливе не тривале кип’ятіння, а зміна води, в якій вони варяться. “Гриби після ретельного миття потрібно варити не менше трьох разів, міняючи при цьому воду, – каже Мирослав Гушул. – Лише тоді отрута відійде у відвар”. За його словами, часто саме через неправильне приготування страждають люди: сироїжки запікають у лісі на вогні чи діти печуть у сільських печах.
Якщо ви хочете зберегти гриби на зиму, медики переконують, що найкорисніші сушені гриби – вони, хоч утратили вологу, проте зберігають усі поживні та смакові якості. Окрім цього, вони ароматніші, але спожити їх потрібно впродовж року. Соління вважають ліпшим за консервування, адже останнє може спричинити ботулізм. Поширене також заморожування сирих або відварених грибів. Але не варто забувати, що у будь-якому вигляді гриби найкраще засвоюються у подрібненому вигляді.