
Серед постраждалих у той чи інший спосіб – 72 різні компанії, пов’язані з великими міжнародними організаціями, такими, як Організація Об’єднаних Націй і Міжнародний олімпійський комітет (МОК), а також урядовими структурами США, Канади, Тайваню, Південної Кореї та В’єтнаму, повідомляє інформаційне агентство “Reuters”. У результаті атак, що тривали від одного до 28 місяців, гакерам вдалося одержати доступ до величезного обсягу конфіденційної інформації. “Що відбувається зараз з цими даними – відкрите питання, – заявив віце-президент “McAfee” Дмітрій Альпєровіч. – Частина з них може бути використана для здобуття конкурентних переваг на тому або іншому ринку, що означатиме серйозний економічний збиток для постраждалих від гакерів компаній”.
Вийти на гакерів експертам “McAfee” вдалося ще в березні 2011 року, коли фахівці компанії виявили, що черговий злам має багато спільного з випадками, які їм доводилося розслідувати в 2009 і 2006 роках. При цьому експерти не заперечують, що кампанія тривала навіть понад п’яти років, просто більш ранні злами залишилися непомічені.
Фахівці “McAfee” також встановили, що за масованою кампанією стоїть якийсь один замовник. На переконання експерта Центру стратегічних і міжнародних досліджень Джима Льюїса, дуже ймовірно, що ним є Китай. “США або Британія мають достатні можливості для проведення таких акцій, але навряд чи вони б стали шпигувати самі за собою, – каже Льюїс. – Залишаються Росія і Китай, при цьому переважна більшість факторів вказує на зв’язок гакерів саме з китайською владою”. Зокрема, як відзначив експерт, злами баз даних Міжнародного олімпійського комітету і Міжнародного антидопінгового агентства могли бути пов’язані з проведенням у Пекіні Олімпійських ігор у 2008 році.
Наголосимо також, що владу Китаю неодноразово обвинувачували в тому, що вона використовує кібератаки для одержання необхідної інформації або тиску на окремих користувачів мережі. Зокрема, компанія “Google” кілька разів заявляла про спроби зламу поштового сервісу “Gmail” – спочатку мова йшла про скриньки китайських правозахисників, а потім про аккаунти урядових чиновників США. Пекін, зрозуміло, всі обвинувачення на свою адресу категорично заперечує.
Однак, днями поінформували, що невідомі гакери атакували популярний у Південній Кореї інтернет-портал “Nate” і соціальну мережу “Cyworld”. Зловмисники одержали доступ до особистої інформації 35 мільйонів користувачів, включаючи імена й прізвища, номери телефонів і адреси електронної пошти. Повідомляється, що ця кібератака стала однію з найбільших в історії країни. Обидва атаковані веб-ресурси – портал “Nate” і мережа “Cyworld” – належать компанії “SK Communications”, що, своєю чергою, контролює південнокорейський стільниковий оператор “SK Telecom”. Отже, представник “SK Communications” офіційно повідомив, що злам відбувався з IP-адрес, зареєстрованих у Китаї.
Є проблеми і в британців. Редакція таблоїда “The Sun” поширила попередження про те, що особисті дані читачів, які брали участь у конкурсах і опитуваннях на сайті видання, могли викрасти гакери з угруповання “Lulz Sec”. Відповідно до попередження, під загрозою появи у відкритому доступі опинилися імена, адреси й номери телефонів читачів. Фінансових даних і паролів серед викраденої інформації, запевняє редакція “The Sun”, немає.
Нагадаємо, що 19 липня сайт газети “The Sun”, а також інтернет-представництва інших видань, що входять у корпорацію “News Corp” медіамагната Руперта Мердока атакували гакери. У результаті на головній сторінці інтернет-версії “The Sun” з’явився матеріал про те, буцімто мертве тіло 80-літнього Мердока знайшли в саду біля його будинку.
Раніше учасники “Lulz Sec” атакували сайти телевізійного каналу “Fox”, підрозділів корпорації “Sony”, одного з підрозділів ФБР, внутрішньої мережі Сенату США, ЦРУ та британського Агентства з боротьби з організованою злочинністю (SOCA).