Трагедія південних слов’ян

Сьогодні виповнилося 20 років від початку кривавих балканських воєн

Сьогодні виповнилося 20 років від початку кривавих балканських воєн

25 червня 1991 року Словенія та Хорватія оголосили про вихід зі складу Соціалістичної Федеративної Республіки Югославії (СФРЮ), проголосивши незалежність. Саме з цього дня прийнято вести відлік кривавої балканської міжусобиці, в результаті якої на карті Європи з’явилося аж сім нових – дрібних, зате незалежних – держав.

Причинами розпаду Югославської федерації стали смерть у 1980-му маршала Йосипа Тіто і фіаско національної політики його наступників, розпад світової соціалістичної системи, сплеск націоналізму в Європі (причому не тільки в країнах Центрально-Східного регіону). В 1990 році у всіх шести республіках СФРЮ були проведені місцеві вибори. Перемогу на них усюди здобули націоналістичні сили. Через рік Балкани заюшило кров’ю…

Десятиденна війна (25 червня – 4 липня 1991 року) – збройний конфлікт між Югославією та Словенією, яка проголосила незалежність. Під час 72 бойових контактів втрати Югославської народної армії становили: 45 убитих, 146 поранених, 4693 військовослужбовці і 252 співробітники федеральних служб були полонені. Втрати словенських сил самооборони: 19 убитих і 182 поранених. Також загинули 12 іноземців, в основному водії міжнародних транспортних компаній.

Війна в Хорватії (1991 – 1995) супроводжувалася взаємними етнічними чистками сербського й хорватського населення. Втрати з обох боків – понад 26 тисяч. Величезна кількість біженців: з території Республіки Сербська Країна було вигнано майже все хорватське населення – близько 160 тисяч осіб, кількість сербів, які були змушені залишити власні домівки становила близько 300 тисяч осіб.

Боснійська війна (6 квітня 1992 – 14 вересня 1995) – гострий міжетнічний конфлікт на території Республіки Боснія й Герцеговина між збройними формуваннями сербів (Військо Республіки Сербської), мусульман-автономістів (Народна оборона Західної Боснії), боснійців (Армія Республіки Боснія й Герцеговина) і хорватів (Хорватська рада оборони). На початковому етапі війни також брала участь Югославська народна армія. Надалі в конфлікт були залучені армія незалежної Хорватії, добровольці й найманці з усіх боків, і збройні сили НАТО. Загальна кіькість убитих – майже 100 тисяч осіб.

Косовська війна (28 лютого 1998 – 24 березня 1999) – збройний конфлікт, що спалахнув через скасування автономії Косового і Метохії. Албанські сепаратисти виступили проти Союзної Республіки Югославії (яка на той час складася лише із Сербії, Чорногорії та автономного краю Косово) з вимогою проголошення незалежності. Напередодні у сусідній Албанії розпочалися масові заворушення, в результаті яких було розграбовано армійські склади й викрадено до 610 тисяч одиниць вогнепальної зброї, більша частина якої опинилася в руках албанських сепаратистів у Косовому. За деякими даними, до організації цих безладів причетний Джордж Тенет, тодішній директор ЦРУ албанського походження. Точна кількість загиблих у війні не відома. Більша частина сербів, циганів, адигейців, які проживали в Косовому, стали біженцями.

Війна НАТО проти Югославії (24 березня – 10 червня 1999) – другий етап Косовської війни. Загинуло: 462 югославські військовослужбовці і 114 поліцейських (оцінки Бєлграда), або понад 5000 югославських солдатів (оцінки НАТО). За офіційним даними НАТО, Альянс втратив лише двох пілотів (екіпаж американського гелікоптера AH-64). Відповідно до інформації Югославії, було збито 61 літак і сім гелікоптерів НАТО.

Правозахисна організація “Human Rights Watch” нарахувала 90 інцидентів, у яких загинуло понад 500 мирних жителів. Підтверджено, що НАТО застосовувало боєприпаси зі збідненим ураном, у результаті чого сталося радіоактивне зараження місцевості, що спричинило спалах онкологічних та інших захворювань.
Конфлікт у Македонії (січень – листопад 200) – міжетнічні зіткнення між македонцями та албанськими сепаратистами. Загинуло: 63 македонські вояки, 64 албанські ополченці; 70 цивільних людей (60 албанців, 10 македонців), два спостерігачі ЄС та один британський солдат.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4387 / 1.57MB / SQL:{query_count}