Львівські історики вивчають віднайдені документи підпілля ОУН
Нещодавно у Пустомитівському районі знайдено архів одного з районних проводів ОУН 1946 – 1951 років. “Один із місцевих мешканців випадково у лісовому масиві знайшов цей архів. Селянин приніс ці документи до музею “Тюрма на Лонцького” для вивчення істориками Центру дослідження визвольного руху. У нас відбудеться реставрація цих документів”, – повідомив “Пошті” директор Національного музею “Тюрма на Лонцького” Руслан Забілий. Він обережно розкладає на столі крихкі, пожовтілі документи, списані чорнильною ручкою.
– Це різноманітні звіти – інформаційні, касові, матеріали пропагандистського характеру, матеріали, які розповідають про господарську діяльність проводу районного рівня. Для мене як для історика є унікальними всі документи. Особливо ті, які дозволяють прослідкувати діяльність і витрати проводу ОУН на локальній території, – зазначив Руслан Забілий.
Найцікавішою знахідкою є підпільні гроші повстанців – бофони. Це квитанції “бойового фонду”. У знайденому архіві їх є чотири номіналами п’ять та двадцять карбованців, усі на великодню тематику.
– Узагалі, підпільні гроші – це унікальне явище українського визвольного руху. За їхньою допомогою підпілля ОУН формувало свої господарські стосунки із населенням. Селяни, які мали можливість надати допомогу, отримували бофони взамін на одяг або продукти. Вони мали зберігати ці бофони до того часу, поки не буде створена українська незалежна держава, – розповів директор музею.
Також у колекції є так звані квити – розписки про те, що підпільники взяли у селян і скільки залишили бофонів.
Руслан Забілий говорить, що історики лише поверхово ознайомилися з документами, оскільки вони в дуже поганому стані.