Літаки, ракети і космічні кораблі

У Ле Бурже, поблизу Парижа, триває традиційний авіасалон

У Ле Бурже, поблизу Парижа, триває традиційний авіасалон

Він відбувається раз у два роки (цьогоріч – 49-й) і вважається найбільшою світовою подією в світі авіації. У Ле Бурже провідні виробники традиційно представляють найновіші моделі літаків, пускових установок, космічних апаратів, авіаційних і ракетних двигунів, авіаційну бойову техніку й керовані ракети, бортове та наземне навігаційне обладнання, системи управління повітряним рухом, аерокосмічні дослідження та ще багато чого іншого.

Цьогоріч у виставці бере участь рекордна кількість компаній – більше 2100. Перші дні виставки традиційно віддані під бізнес, а вже з п’ятниці на авіасалон зможуть потрапити й звичайні відвідувачі.

Мільярдні контракти

Уже першого ж дня європейський авіабудівельний гігант “Airbus” отримав замовлення на 130 літаків. Як підрахувало “Agence France-Presse”, загальна сума контрактів у каталожних цінах становить понад 15 мільярдів доларів. В основному партнери “Airbus” розмістили замовлення на літаки A320neo – нову версію лайнера A320. Для порівняння: “Boeing”, основний конкурент “Airbus”, на той момент продав тільки 37 літаків на загальну суму вісім мільярдів доларів.

Не ловили ґав і дрібніші авіакомпанії. Так, бразильська “Embraer”, третій у світі виробник літаків, оголосила про 39 замовлень на загальну суму 1,7 мільярда доларів. Російська компанія “Сухой” продала 42 пасажирські літаки “Sukhoi SuperJet 100” індонезійцям, ще 30 – американцям і 20 – мексиканцям.

Неприємності салону

Напередодні відкриття внаслідок зіткнення під час вирулювання  найбільший у світі далекомагістральний лайнер А380 європейського концерну “Airbus” з якогось дива заїхав правим крилом у будівлю аеровокзалу. Хоча ушкодження були незначні, організатори виставки вирішили про всяк випадок заборонити запланований на час салону демонстраційний політ гіганта. Щоправда, потім, коли “Airbus” знайшов заміну пошкодженому літаку, заборону скасували.

Не пощастило й росіянам. Французька влада заборонила російським пілотам демонструвати один із найбільш ефектних елементів показової програми. До початку авіасалону планувалося, що літак-амфібія Бе-200, призначений для гасіння пожеж, скине під час польоту 12 тонн води, зафарбованої в кольори російського прапора. Однак плани росіян насторожили мерію Парижа, яка перейнялася екологічним аспектом: чи не зашкодить французькій траві російська підфарбована вода?

Літак майбутнього

За добу до відкриття авіасалону “Airbus” офіційно представив свій новий проект: надзвуковий літак “Zero Emission Hypersonic Transportation” (“Zehst”), що вирізняється мінімальними викидами шкідливих речовин в атмосферу. Очікується, що “Zehst”, коли набиратиме висоту, використовуватиме біопаливо, а в стратосфері переключатиметься на ракетне паливо. За планами розробників, “Zehst” літатиме на висоті 32 кілометри (для порівняння: нині звичайні лайнери виконують рейси на висоті 10 кілометрів). Очікується, що новий літак буде здатен перевезти 50-100 пасажирів із Парижа до Токіо лише за дві з половиною години. В “Airbus” очікують, що прототип нового літака буде готовий до 2020 року, а в комерційну експлуатацію “Zehst” введуть приблизно в 2050-му.

Зазначимо, що в XX столітті відразу кілька країн розробляли моделі надзвукових пасажирських літаків. Найвідомішими проектами стали франко-англійський “Конкорд”, польоти якого були повністю припинено на початку 2000-х, а також радянський Ту-144, який виконував рейси в 1968 – 1978 роках.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4660 / 1.56MB / SQL:{query_count}