Навколо чого і задля якої мети можуть об’єднатися українці?
Останнє дослідження соціологів із “R&B Group” свідчить, що більшість українців сьогодні не має національної ідеї своєї держави. Аби українська держава рухалася вперед, мало проводити вибори, збільшувати ВВП чи вчити історію. Аби держава “запрацювала”, слід усвідомлювати, навіщо все це робити. Тобто мати комплекс уявлень про добробут країни та шляхи його досягнення.
Чи це результат запущеного перед виборами 2004 року механізму роздвоєння мапи держави, чи відлуння останніх баталій над сторінками Другої світової війни, чи наслідок іншого фактора, важко сказати. Проте 68% осіб, яких опитали соціологи, вважають, що сьогодні національна ідея в Україні не сформована. Існування такої ідеї помічають лише 12%. При цьому 77% українців вважають, що формування ідеї для нації сьогодні є актуальне. Цікаво, що цей показник відображає чітку динаміку збільшення, пов’язану з віком опитаного: так, серед українців 18 – 29 років про актуальність національної ідеї кажуть 70%; від 30 до 39 років – 74%; 40 – 49 років – 79%; 50 – 54 років – 80%; 55 років і вище – 82%.
“Пошта” обговорила ці цифри із колишнім керівником Українського інституту національної пам’яті Ігорем Юхновським. Він пояснив, що така велика кількість людей, які не бачать національної ідеї, пояснюється несправедливістю побудови економічної системи держави. “Після Радянського Союзу і до цих пір триває розподіл так званого державного майна. Цей розподіл державного майна ніколи не може бути справедливим, бо несправедливими були його націоналізація та одержавлення. У суспільстві виникає розшарування на основі розподілу багатства, що викликає у людей відчуття несправедливості. Оскільки думають, що держава будується економічно і майново несправедливо, то й вважають, що країна незрозуміла і що у ній немає національної ідеї, яка мобілізувала б усіх”, – розповів Ігор Рафаїлович.
Відчуття необхідності національної ідеї, притаманне більшості українців. Відтак можемо перейти до уточнення її суті, формулювання. А ось тут картина ще більш вражає. Близько 40% тих, кого опитали соціологи “R&B Group”, не змогли відповісти, у чому може виражатися національна ідея. Інша помітна група респондентів – 12% – формулює цю ідею як єдність усіх регіонів країни. На другому місці – економічні та соціальні блага: по 6% опитаних вважають, що національною ідеєю має стати подолання бідності, об’єднання зусиль для економічного підйому, а також патріотизм і національна гордість. Незалежність та відповідність демократичним ідеалам – 5%; відродження українських традицій – 4%.
Сьогодні з усього переліку тем, які хвилюють українців, експертів, зокрема журналістів, та політиків, схоже, лише стосовно двох ми єдині: Євро-2012 та курс на зближення із Євросоюзом. Чи можуть ці події стати ядром національної ідеї? Об’єднати нас – так, але що ж потім, після того, як обидві події вичерпають свою актуальність? Чемпіонат із футболу втратить свій об’єднавчий потенціал уже наступного року. Вступ України до ЄС теж, за словами багатьох європейських політиків та посадовців, можливий через 5 – 10 років.
У вівторок радник президента Ганна Герман заявила, що саме ідея європейської інтеграції є новою національною ідеєю українців. “Перше, на що звернув увагу у своєму виступі Президент України. Фактично він сформулював перед європейськими партнерами українську національну ідею у Страсбурзі. Україна упродовж останніх 20 років знаходилась у пошуку, і тепер рішення знайдено… переконана, що більшість українців усвідомлює суть цих слів і погодиться зі мною, що це – національна ідея на тривалий період розвитку держави”, – каже Ганна Герман. Цікаво, що лише 1% респондентів “R&B Group” назвав євроінтеграцію вираженням національної ідеї.