Очікують, що Придністров'я отримає широку автономію
Днями Президент Росії Дмітрій Мєдвєдєв і голова невизнаної республіки Придністров'я Ігор Смірнов домовилися про продовження переговорного процесу з придністровсько-молдовського врегулювання за участю трьох сторін.
Сьогодні Росія є одним із основних посередників у врегулюванні конфлікту між Тирасполем та Кишиневим і, за словами Мєдвєдєва, вирішуватиме проблему лише шляхом переговорів. Російський лідер дав зрозуміти, що Москва готова докладати максимум зусиль, аби врегулювати конфлікт мирно та в рамках суверенітету республіки Молдова. Але і у Кишиневі, і в Терасполі очікують прийняття так званого "меморандуму Козака", який розробили ще у 2003 році і в якому передбачили надання республіці широкої автономії з правом блокувати молдовські законопроекти та введення на її територію російських військ.
Смірнов і собі продовжує тримати курс на незалежність: "Найоптимальніший варіант розв'язання проблеми на Дністрі - визнання Молдовою Придністров'я. Визнавши незалежність Абхазії та Південної Осетії, керівництво Росії підкреслило пріоритетне значення волевиявлення народів у розв'язанні подібних проблем", - додав глава невизнаної республіки. Та під незалежністю тут розуміють лише відокремлення від Молдови. Ще у 2006 році придністровці проголосували за відокремлення республіки від Молдови та приєднання до Російської Федерації.
Це вже друга за останні два тижні зустріч президента РФ із представниками конфліктного регіону. На зустрічі 25 серпня у своїй сочінській резиденції з президентом Молдови Володимиром Вороніним Дмітрій Мєдвєдєв згадав про небезпеку так званих "заморожених" конфліктів. "Останнім часом відбулися події, які показали, яким небезпечним може бути конфліктний потенціал, що міститься в деяких так званих заморожених конфліктах. Це повною мірою проявилося в Південній Осетії, де внаслідок відомих агресивних дій... загострилися всі ці проблеми та сталася військова сутичка. Це дуже серйозне попередження всім нам, і в цьому контексті ми повинні підходити до розгляду інших наявних проблем", - заявив Мєдведєв. Він запропонував Вороніну обговорити проблеми конфліктної республіки та сказав про "хороші шанси досягнути врегулювання у Придністров'ї". Молдовський же президент, як повідомляє його Інтернет-представництво, звернув увагу на мудрість своєї влади, що дозволила не допустити загострення придністровської проблеми, й запевнив, що у влади республіки вистачить мужності й витримки врегулювати придністровський конфлікт мирним шляхом. Крім того, сторони домовилися про переговори, а тому експерти й громадськість активно заговорили про ймовірну зміну статусу Придністров'я. І знову в руках Мєдвєдєва доля маленької невизнаної республіки.
Тим часом російські ЗМІ пишуть, що у Кремлі не вважають визнання Південної Осетії і Абхазії прецедентом для аналогічних кроків Москви щодо Придністров'я. Не випадково за день до визнання 26 серпня незалежності грузинських провінцій президент Дмітрій Мєдвєдєв зустрівся в Сочі з молдовським колегою Володимиром Вороніним.
Як пише "Время новостей", російський лідер дав зрозуміти, що Москва готова докласти максимум зусиль, аби розв'язати придністровський конфлікт в рамках суверенітету Республіки Молдова. Відзначають також, що Володимир Воронін відмовився від антиросійської риторики і переглянув свої погляди щодо НАТО.