Шляхетна пам’ять

День скорботи, 22 червня, у Львові минув спокійно, без гастролерів і сутичок

День скорботи, 22 червня, у Львові минув спокійно, без гастролерів і сутичок

Провокацій, про які точилися розмови напередодні, у Львові 22 червня, на щастя, не відбулося. Цілу ніч на Пагорбі слави, на вулиці Пасічній, наряди міліції та журналісти марно чекали на приїзд єврейських організацій, які попередили про свій приїзд до Львова і подали заявки на проведення масових заходів чомусь о четвертій ночі.

Натомість у місті відбулася низка запланованих владою поминальних заходів до Дня скорботи і вшанування пам’яті жертв нацистського та комуністичного режимів в Україні. Як повідомляла “Пошта”, обласна та міська влада спільно запланувала заходи з ушанування жертв Другої світової вій­ни. Кореспонденти “Пошти” також відвідали ранкові поминальні заходи.

У Львові – без провокацій

Ушанування всіх загиблих під час масових репресій та комуністичних злочинів 1939 – 1941 років розпочалося о 9.45 на площі Шашкевича, 1. Пам’ятник оточили молоді люди, які тримали в руках плакати, де на чорному тлі було написано гасло “Пам’ять без агресії”. 

Кілька сотень людей, серед них політики, ветерани, релігійні та громадські діячі зібрались біля підніжжя пам’ятника Жертвам комуністичних злочинів, щоб спільно помолитись, попросити пробачення та покласти квіти.

Серед присутніх – міський голова Львова Андрій Садовий, голова Львівської ОДА Михайло Цимбалюк, голова Львівської облради Олег Панькевич, начальник ГУ МВСУ у Львівській області Богдан Щур, начальник УСБУ у Львівській області Юрій Кіцул, прокурор Львівської області Віталій Ковбасюк, відомі львів’яни Петро Франко, Олесь Гуменюк, Герой України Юрій Шухевич,  депутати та політики.

Захід відбувався під наглядом значної кількості правоохоронців. Рівно о 10.00 відбулася всеукраїнська хвилина мовчання. Більшість людей похилого віку прийшли з фотографіями загиблих у ті роки рідних та близьких.

Один із ветеранів навіть прийшов у старій тюремній робі, яка збереглась у нього ще з тих воєнних часів. Тривалих промов на цьому етапі урочистостей не було, тож після покладання квітів делегація високопосадовців вирушила до наступного пункту – “Тюрми на Лонцького”. Там відбувся екуменічний молебень за участі священиків різних конфесій.

“Усі ми єдині. У різні часи були різні ідеології. Зараз ми бачимо, до чого це призвело. Істинна єдність можлива з Богом. Треба змінювати себе, навертати до Бога не сусіда, а себе. Наближення до Бога – найбільша вдячність тим, хто загинув”, – зазначив владика Венедикт.
Далі учасники перейшли до історико-культурного комплексу “Цитадель”. Раніше на цьому місці стояв нацистський табір. Цей комплекс пройшов крізь важку історію і зберігся до наших днів майже без змін.

Хоча про поминальні заходи говорили задовго до 22 червня і медіа розгорнули широку інформаційну кампанію, але, на жаль, урочистості відвідало вкрай мало людей, та й ті здебільшого похилого віку. Мабуть, національної свідомості молоді все ж бракує…

Влада врахувала помилки 9 травня

Учорашнім спокоєм у місті львів’яни завдячують передусім Львівському окружному адміністративному суду, який ухвалив рішення заборонити проведення масових заходів у місті 22 червня, та місцевій владі. Остання зробила правильні висновки із подій  9 травня та ретельно підготувалася до ймовірних провокацій.

Висновки зробили також і правоохоронці. Хоч кількісно учора їх було менше, ніж 9 травня, але скоординовані, чіткі дії і готовність до реагування на провокації зіграли свою роль.

Міська та обласна влада, розуміючи небезпеку від приїзду гастролерів до Львова, погодилася з пропозиціями громадськості та поміркованих політичних кіл і спільно організувала достойну альтернативу – масштабні поминальні заходи з потужною інформаційною кампанією, яка отримала назву “Пам’ять без агресії”. Жителі Львова досі мають змогу бачити на магістральних перехрестях міста білборди із написами “22 червня. Думай головою” та “Комунізм = нацизм”.

Як повідомляла “Пошта”, низка політичних сил правого самоврядування разом із громадськими організаціями та діячами створили об’єднаний громадський комітет, який мав на меті запобігти сутичкам 22 червня. Учасники цього комітету спеціально відмовилися від будь-якої партійної символіки заради збереження спокою у місті. Учора вони вийшли тільки під чорними прапорами, на яких різними мовами було написано: “Ніколи більше”. Учасниками комітету є такі знані у місті люди, як Тарас Возняк, Олег Мацех, Володимир В’язівський, Олесь Старовойт, Валерій Веремчук, а також Громадський рух “Відсіч” та низка інших громадських організацій.

“Урок винесли всі, а передусім ми, які живемо на цій території, бо нам не байдуже, що про Львів думають і говорять не тільки в центрі і на сході України, а й що про нього говорять у світі. Я впевнений в одному: що не всім подобається рух Львівщини до Європи, не всім подобається, якими темпами ми готуємося до Євро-2012. І ідея проведення зимових Олімпійських ігор 2022 року на Львівщині теж не всім подобається, тому що це надзвичайно серйозні інвестиційні вливання в регіон. Комусь заздрісно. Хтось хотів би, щоб Львівщина фінансувалася за залишковим методом. А сьогодні є навпаки”, – сказав голова ЛОДА Михайло Цимбалюк.

Підсумовуючи учорашній день, варто звернути увагу на те, що Львів виправив помилку 9 травня і дав надію, що більше подібних подій у місті не буде!

P.S. На час підпису номера до друку правоохоронці не зафіксували сутичок у місті. Також тривало віче-реквієм біля пам’ятника
Т. Шевченку.

 

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4174 / 1.6MB / SQL:{query_count}