Безпечний відпочинок у лісі

Про що треба пам’ятати, вирушаючи на природу, щоб не заблукати та не потрапити в неприємну ситуацію

Про що треба пам’ятати, вирушаючи на природу, щоб не заблукати та не потрапити в неприємну ситуацію

Так хочеться влітку втекти від міської метушні і клопотів на природу. І немає кращого місця для відпочинку за ліс. Його краса та велич заспокоюють, надихають, дають можливість відчути себе частинкою природи. Але, вирушаючи в ліс, не забувайте про правила безпеки, аби відпочинок залишив тільки приємні спогади. Сьогодні “Пошта” нагадує читачам основні з них.

Готуємося до мандрівки

Готуючись до походу в ліс, повідомте про те, куди ви збираєтеся. Перед мандрівкою до лісу бажано подивитися карту або хоча б намальований від руки план місцевості та запам’ятати орієнтири. Підберіть зручний одяг та взуття – вони мають відповідати місцевості та погодним умовам. Погода може змінюватися дуже швидко.

Дітей краще одягнути в яскравий, кольоровий одяг – він більш помітний. Переконайтеся, що все спорядження у робочому стані. Брати треба лише необхідне – зайва вага буде заважати. Проте добре розрахуйте потрібну кількість харчів та води.

Для приготування їжі, миття продуктів та рук слід використовувати воду лише гарантованої якості. Пам’ятайте, що в лісі може виникнути екстремальна ситуація, тому потрібно мати зі собою достатньо їжі, води, сірників, речей та засобів для захисту свого життя.

Як правильно поводитися у лісі

Перед мандрівкою лісом домовтеся між собою про сигнали, щоб не загу­бити один одного. Під час руху лісом потрібно запам’ятовувати орієнтири, а щоб не заблукати – залишати позначки. Без зорових орієнтирів людина в лісі починає блукати.

Ніколи не пийте воду з рі­­чок та озер. Найнадійніші джерела питної води – струмки, але воду з них обов’язково слід кип’ятити. Поблизу місць, де є мертві риба чи тварини, не можна навіть руки мити. У лісі може бути болотиста місцевість – не варто пробувати скоротити шлях, краще її обійти. Болотною водою також не можна користуватися. Біля болота, як правило, водиться багато гадюк.

Намагайтеся уникати зустрічі з дикими тваринами. Небезпечними можуть бути і лось, і олень, і лисиця – у людей і тварин близько 150 спільних хвороб. Звірі нападають на людину, якщо вони поранені, перелякані або захищають своє потомство. При явно агресивному поводженні тварин можна використовувати як засіб захисту вогонь або стукати палицею об дерево.

Щоб уникнути додаткових неприємностей з лісовими мешканцями, особливо в нічний час, не залишайте їжу в наметі або неподалік місця відпочинку, краще повісьте її на дерево, а недоїдки закопайте подалі.

У лісі багато кліщів, які можуть причепитися до тіла, тому треба вжити заходів безпеки. Якщо вкусив кліщ, не пробуйте дістати його самотужки, а намагайтеся якнайшвидше дістатися до лікарні.

Не варто затримуватися біля поламаних дерев – вони спираються одне на одне і можуть впасти, особливо під час вітру.

Озерце може стати приємною несподіванкою під час прогулянки лісом, однак пам’ятайте: пірнати у незнайому водойму не можна. Спочатку потрібно її обстежити і переконатися, що під водою немає перешкод (каміння, залізяки, корчі, гострі гілки або мілководдя). Уникайте води зі швидкою течією та не плавайте на самоті.

Алкоголь, особливо у великій кількості, відпочинку не скрасить, але може спричинитися до значних неприємностей, тому в поході від нього краще відмовитись або вживати дуже помірковано.

Якщо ви заблукали…

Зберігайте спокій та не панікуйте. Коли людина панікує, вона не може думати логічно. Негайно зупиніться і присядьте. Обміркуйте, як дістатися місця, звідки починається знайомий шлях.

Пригадайте останню прикмету на знайомій частині шляху і постарайтеся подумки простежити до неї дорогу. Якщо не вдається, пригадайте знайомі орієнтири, найкраще – залізницю, шосе. Прислухайтеся. Якщо немає знайомих звукових орієнтирів, стежок і доріг, виходьте “на воду” вниз за течією. Струмок виведе до річки, річка – до людей. Якщо орієнтирів немає, залізьте на найвище дерево – це допоможе вам краще зорієнтуватися.
Також для вибору правильного напрямку існують інші прикмети, пригадайте уроки природознавства: мурашники, кора та кільця зрізаних дерев, мох допоможуть зорієнтуватися у визначенні сторони світу.

Правильно користуйтесь вогнем. Він є одним з основних засобів виживання в лісі. Завжди тримайте сірники у водонепроникному пакеті.

Бережіть та економно використовуйте воду – вона важливіша для виживання, аніж їжа.

Пам’ятайте! Діти повин­ні знати, що їм не загрожує покарання за те, що заблукали. Були випадки, коли діти ховалися від шукачів через те, що боялися бути покараними.

Навчіть дітей, що потрібно вибрати велике дерево (або якийсь інший об’єкт) біля примітного місця і перебувати там. Якщо чують якийсь шум, нехай кричать – звірі налякаються крику і підуть геть. Крик також допоможе тим, хто шукатиме заблукалих.

Наголос на пожежну безпеку!

Після тривалого ходіння лісом так приємно посидіти біля багаття. Проте завжди слід пам’ятати про небезпеку виникнення пожежі. Щоб не сталося біди, дотримуйтеся вимог та найголовніших правил пожежної безпеки.

Вогнища можна розпалювати тільки в тих місцях, де немає хвойного молодняку чи чогось іншого, що може загорітися, а в пожежонебезпечний період узагалі заборонено розпалювати багаття.

Перед тим як розвести вогонь, треба ретельно зібрати з вибраного місця та навколо нього сухе листя, траву, гілочки, а саме місце обкопати. Слідкуйте за тим, щоб не розліталися іскри, а перед тим як піти старанно загасіть вогонь, засипавши його землею чи піском або заливши водою. Почекайте кілька хвилин і переконайтеся, що не жевріє жодна головешка.

Особливо уважними в лісі слід бути курцям – недопалок чи сірник, який ви погано загасили, може призвести до жахливих наслідків

Якщо ж біди уникнути не вдалося і ви потрапили в лісову пожежу, в жодному разі не панікуйте. Не можна втікати від полум’я, яке швидко наближається, у протилежний від вогню бік, а треба подолати край вогню проти вітру, накривши голову й обличчя одягом.

Гасити полум’я невеликих низових пожеж можна, забиваючи полум’я гілками листяних порід дерев, заливаючи водою, закидаючи вологим ґрунтом та затоптуючи ногами.

Особливо слід бути обережними у місцях торф’яних пожеж, там можуть виникати глибокі вирви, тому пересуватися потрібно, перевіряючи палицею глибину шару, що вигорів.

Залишайте ліс після себе таким, яким він був до нашого приходу. У лісі на нас може чекати багато несподіванок, як приємних, так і не дуже. До останніх бажано бути готовими.

Що потрібно знати, вирушаючи в ліс, про гриби, ягоди, комах та інше, читайте в наступному числі.

Аптечка для походів та відпочинку

1. Перекис водню, щоб промити рану.
2. Йод – для обробки шкіри, але тільки навколо рани. Можна також використовувати спирт, горілку, одеколон.
3. Стерильні марлеві серветки. Бинт стерильний – вузький та широкий. Зручним у застосуванні є індивідуальний перев’язувальний пакет.
4. Лейкопластир бактерицидний.
5. Еластичний бинт.
6.  Мазь від ударів і забиття.
7. Кілька шприців, новокаїн.
8. Активоване вугілля.
9. Засоби від проносу (фталазол, левоміцетин).
10. Протиалергічні засоби (лоратадин, діазолін). Застосовуються при укусах комах, особливо при сильному почервонінні і пухлині в місці укусу, а також при укусах в шию, лице, язик - відразу слід прийняти пігулку, щоб запобігти набрякам та задусі. Дексаметазон або преднізолон, або гідрокортизон – внутрішня ін’єкція при укусах комах в шию, рот, язик, обличчя – 0,5-1,0 мл.
11. Протизапальні засоби.
12. Знеболювальні (парацетомол, кетанол).
13. Серцеві препарати (корвалол, валідол).
14. Спрей від комах.
 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4200 / 1.63MB / SQL:{query_count}