Міністерство освіти послідовно відстоює ідею зменшення кількості вищих навчальних закладів. “В Україні історично склалася надто розгалужена мережа вищих навчальних закладів. На сьогодні 35 міністерств і відомств мають у підпорядкуванні вищі навчальні заклади. Такого, фактично, децентралізованого управління вищою освітою у світі не існує”, – повідомляє прес-служба Міносвіти.
Відтак із метою економії бюджетних коштів та підвищення якості підготовки фахівців у відомстві пропонують здійснити двоетапну оптимізацію університетів. Під час першого етапу вищі навчальні заклади, які перебувають у підпорядкуванні різних міністерств і відомств, передадуть до сфери управління Міносвіти. Вже після цього здійснюватимуть наступний крок – укрупнення вишів “шляхом їх об’єднання та створення університетів регіонального типу”. При цьому скорочення науково-педагогічних працівників не передбачається.
За даними Державного комітету статистики, в Україні 854 вищих навчальних закладів, із яких лише 228 державної форми власності. Якою буде економія бюджетних коштів у результаті передбаченого зменшення кількості вишів, поки невідомо. Проте Міносвіти має й інші ініціативи, спрямовані на економію коштів держави. Згідно з повідомленням бюро журналістських розслідувань Свідомо”, заступник міністра освіти надіслав лист керівникам вищих навчальних закладів, у якому закликає “припинити участь у проведенні семінарів, конференцій та інших громадських заходів за рахунок коштів державного бюджету”.